Uroczystości zgromadziły kilkaset osób. Honorowym gościem była Halina Krzyżanowska-Dobrowolska - córka Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego i wybitny scenograf (autorka scenografii m.in. do filmów Kieślowskiego i Zanussiego). Posadziła ona Dąb Pamięci dla ojca i odsłoniła tablicę pamiątkową.
W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządowe miasta i gminy Kazimierza Wielka, władze powiatu, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, księża z dekanatu, dyrekcje i grono pedagogiczne trzech szkół wraz z wychowankami, kombatanci, strażacy. W kościele przy ołtarzu zgromadziły się poczty sztandarowe szkół, organizacji kombatanckich, OSP z Cudzynowic, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” Anna Łakomiec, rodzina Leona Podstawki - zamordowanego w Katyniu. Kapelan Kieleckiej Rodziny Katyńskiej ks. Andrzej Kaszycki, który przewodniczył Mszy św., podkreślał fundamentalne znaczenie prawdy w życiu chrześcijanina. Podziękował za piękną lekcję patriotyzmu wszystkim organizatorom uroczystości - szkołom i parafii. Mszę św. koncelebrowali ks. Waldemar Pawlik, ks. Janusz Mularz - dziekan Kazimierzy Wielkiej i inni księża z dekanatu.
Przed budynkiem Zespołu Szkół Rolniczych została odsłonięta tablica pamiątkowa, którą poświęcili ks. A. Kaszycki i ks. W. Pawlik. Dąb Pamięci posadziła córka Kapitana Halina Dobrowolska. Zgromadzeni oddali także hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
W przejmujący sposób o tragicznych losach polskich jeńców, tęsknocie ich rodzin opowiadali uczniowie SP i Zespołu Szkół Rolniczych w programie artystycznym. Upamiętnili także wszystkich mieszkańców powiatu kazimierskiego pomordowanych w 1940 r. na Wschodzie.
Dopełnieniem był wykład dr. Stefana Pastuszki z UJK. Podkreślał on, że Katyń stał się symbolem. „Zbrodnia Katyńska była ukoronowaniem zbrodni systemów totalitarnych, która w pewnym czasie przykryła wiele zbrodni hitlerowskich”. Opowiadając o sytuacji Polaków przetrzymywanych w obozach, zaznaczył jak ważną funkcję odgrywała modlitwa, która podtrzymywała ich na duchu, pomagała przetrwać tęsknotę za rodziną i trudne warunki. Podkreślał także dużą współpracę w obozach duchownych rabinów, grekokatolików, katolików, ewangelików. Enkawudziści deptali szkaplerze z Matką Bożą. W Starobielsku Msza św. odprawiana była na leżąco, na pryczach, Komunię podawano z rąk do rąk. Wino robiono z jarzębiny. W okresie Bożego Narodzenia w obozach ku zdziwieniu radzieckich oprawców rozbrzmiewały kolędy i modlitwy.
Wspólna inicjatywa dla ocalenia pamięci
Akces do ogólnopolskiego programu „Katyń ocalić od zapomnienia” to wspólna inicjatywa trzech placówek oświatowych Cudzynowic - Samorządowej Szkoły Podstawowej, Zespołu Szkół Rolniczych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod patronatem parafii Cudzynowcie i gminy Kazimierza. Ten pomysł, pomocny w budowaniu i kształtowaniu postawy patriotycznej u młodego pokolenia, pochwaliła uczestnicząca w wydarzeniu świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł.
W ramach projektu staraniem nauczycieli szkół wydano publikację „Katyń. Pamiętamy. Włodzimierz Leon Krzyżanowski”. Ich autorki polonistka Anna Adamczyk i historyk Renata Reszka zaprezentowały sylwetkę i losy Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego, jego rodziny oraz jego zasługi dla Cudzynowic.
Pomóż w rozwoju naszego portalu