Reklama
Relikwie - cząstka ciała Ojca Świętego w postaci Jego włosów, po błogosławieństwie zostały umieszczone na bocznym ołtarzu, gdzie będą przebywały w ciągu najbliższych dni. Docelowo mają spocząć w kaplicy św. Bonawentury. Podniosła uroczystość przekazania relikwii wpisuje się w owocną współpracę realizowaną od lat pomiędzy archidiecezją lwowską a klasztorem. Wyrazem tego jest m.in. projekt transgraniczny.
Arcybiskup zaznaczył, że z wielką radością przyjął zaproszeniebp Piotra Sawczuka i proboszcza Romualda Koska do intronizacji relikwii św. Jana Pawła II. W dalszej części homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o Świętym, u boku którego przez ostatnich dziesięć lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. Jak zauważył arcybiskup: ,,św. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, (…) w przedziwny sposób promieniował, oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości”. Metropolita podkreślił, że Święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Kto się z nim zetknął od razu mógł zauważyć Jego głębokie zjednoczenie z Bogiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Obok wyróżniającego Jana Pawła II głębokiego zanurzenia w modlitwie i pokory, metropolita lwowski podkreślił, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem. - Ciągle myślał o drugim człowieku, był o niego zatroskany. Stąd Jego nauczanie o obronie życia, prawie do pracy, wolności, solidarności – podkreślił. Dodał, że szczególną troską otaczał dzieci, młodzież, osoby starsze, cierpiące. Całe życie i postępowanie Ojca Świętego było uderzające. Na zakończenie sekretarz Ojca Świętego zauważył, że we wspominaniu o Ojcu Świętym kryje się prośba, abyśmy my sami stawać się lepsi. Arcybiskup Mokrzycki zachęcał do naśladowania św. Jana Pawła II, tym bardziej, że mogliśmy widzieć na czym polega kroczenie do świętości.
Po Mszy św. słowa podziękowania na ręce metropolity lwowskiego złożyła starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, w imieniu Burmistrza Węgrowa – wiceburmistrz Halina Ulińska, Senator RP Maria Koc wraz z członkami rady parafialnej i stowarzyszenia ,,Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur”. Wyrazy radości z obecności arcybiskupa przekazały także dzieci z katolickiego przedszkola św. Antoniego, parafianie i proboszcz Romuald Kosk.
Na uroczystości obecni byli kapłani na czele z bp. Piotrem Sawczukiem i bp. seniorem Antonim Dydyczem. Nie zabrakło także przedstawicieli władz parlamentarnych, w tym m.in. pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jana Dziedziczaka, władz samorządowych z Węgrowa, Łochowa oraz twórców kultury, ludzi nauki, parafian i gości. Swoją obecnością zaszczycili także kombatanci. W oprawę i uświetnienie uroczystości zaangażowani byli członkowie oddziału parafialnego KSM, pracownicy katolickiego przedszkola, rada parafialna, służba liturgiczna wraz z wikariuszami oraz chór parafialny. Nad przebiegiem uroczystości czuwał kustosz muzeum i klasztoru Marek Sobisz.