Pierwszy rodzinny turnus terapeutyczny rozpoczął się w tym tygodniu i będzie trwał do 29 lipca. Drugi zaplanowano w pierwszej połowie sierpnia. Uczestnicy to podopieczni Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli, prowadzonego przez sandomierską Caritas.
Są to, jak informuje ks. Bogusław Pitucha - dyrektor diecezjalnej Caritas, rodziny dotknięte w wyniku różnych przestępstw trudnymi, głęboko traumatyzującymi doświadczeniami, które cieniem położyły się na ich funkcjonowaniu i wzajemnych relacjach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Tegoroczne turnusy zorganizowaliśmy w naszym ośrodku w Bojanowie, gdyż on najlepiej spełnia wymogi wynikające z bezpieczeństwa sanitarnego w obecnej sytuacji epidemicznej. Każda rodzina zamieszka w osobnym domku w bardzo dobrych warunkach. W sumie na dwóch turnusach będzie wypoczywało 22 rodziny wraz z dziećmi – poinformował ks. Bogusław Pitucha.
Jak dodaje dyrektor diecezjalnej Caritas, są to rodziny borykające się z różnymi problemami i wymagające szerokiego wsparcia. Na co dzień objęte są opieką psychologiczną. Poprzez ten wypoczynek organizatorzy chcą, aby jeszcze bardziej umocniły swoje więzi i oderwały się od codziennych problemów.
Reklama
Program turnusów jest bardzo urozmaicony i został specjalnie przygotowany dla rodzin borykających się z różnoraką dysfunkcją. W trakcie wypoczynku uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w „Programie Wspierania Rodziny”, który zakłada pracę nad poprawą komunikacji w rodzinie, wzmocnieniem więzi, umiejętności wychowawczych rodziców oraz relacji pomiędzy członkami rodziny.
Dodatkowo rodzice mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji psychologicznych i pedagogicznych, a nastolatki z udziału w programie profilaktycznym „Stop cyberprzemocy”, ukazującym zagrożenia jakie niosą ze sobą współczesne media, zwłaszcza internet.
– Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli przeprowadzą z uczestnikami turnusów spotkania pod nazwą „Bezpieczne wakacje” w trakcie którego rodzice i dzieci będą mieli możliwość zapoznać się z zagrożeniami związanymi z narkotykami i dopalaczami, z którymi najczęściej młodzież pierwszy kontakt ma właśnie w trakcie wakacji – poinformowała Simona Wojtowicz, odpowiedzialna za przebieg wypoczynku.
Organizatorzy zadbali także o to, żeby rodziny miały okazję do wspólnej zabawy, odkrywania nowych miejsc, integracji i wspólnego przeżycia miłych chwil. Planowane są całodniowe wyjazdy do „Krainy Iluzji i Magicznych Ogrodów”, gdzie zorganizowane będą m.in.: wspólne piknikowanie, nauka pieczenia chleba w Osadzie Leśnej Doboszówka, plener malarski, rodzinne kalambury, „Talent Show”, „Olimpiada umiejętności”, „Kino po chmurką” i wiele innych atrakcji. Spośród nich każdy uczestnik i każda rodzina będzie mogła wybrać coś dla siebie.