Wydarzenie miało wymiar szczególny, bowiem łączyło się z piątą rocznicą powstania Komicjum Tarnobrzeg. Do Sulisławic zjechali wraz ze swymi duchowymi kierownikami członkowie 38 prezydiów parafialnych Legionu z pięciu istniejących na naszym terenie kurii: Janów Lubelski, Ostrowiec Świętokrzyski, Tarnobrzeg, Koprzywnica i Zaleszany.
Usiane rusztowaniami wnętrze świątyni, która przygotowuje się do przypadającego w tym roku jubileuszu 400-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej, wypełnione było szczelnie sztandarami poszczególnych grup legionowych.
Uroczystości w sanktuarium rozpoczęły się wspólną modlitwą różańcową. O godz. 11 Mszy św. dla uczestników zlotu przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz.
- Maryja jest Matką Bożego Syna i Matką wszystkich nas - mówił do zgromadzonych przy ołtarzu Pasterz diecezji. - Dzisiaj chcemy wyznać wobec niej, że kochamy Chrystusa, a jeśli tak, to kochamy również każdego człowieka. Ta miłość znajduje swoje centrum w Eucharystii, bo w niej Chrystus oddaje za nas swoje ciało i pociąga nas ku sobie do zmartwychwstania i wniebowstąpienia.
W trakcie uroczystości, jej uczestnicy odnowili swoje legionowe przyrzeczenia.
Ksiądz Rafał Cudziło, kierownik duchowy Komicjum Legionu Maryi podkreślił w homilii, jak wielka jest ich waga, bowiem znajdować muszą odzwierciedlenie w codziennym życiu każdego, kto je składa.
- To przysięga wierności i oddania, którą może wypowiedzieć każdy, kto chce poddać się prowadzeniu Matki Bożej - mówił ks. R. Cudziło. - Z niej rodzić ma się siła naszego apostolatu, apostolatu modlitwy i czynu. To dwa podstawowe filary Legionu Maryi.
Przed rozesłaniem ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował legionistom za wierne trwanie przy Matce Najświętszej, zachęcając ich, aby nieustannie naśladowali ją w całkowitym oddaniu się Bogu i służbie bliźniemu.
Legion Maryi powstał prawie 90 lat temu w Irlandii. To ruch, którego powołaniem jest zdobywanie świata dla Chrystusa przez Maryję. W Polsce pierwsze grupy legionowe zaczęły tworzyć się po wojnie, ale dopiero w latach osiemdziesiątych, na wezwanie Jana Pawła II, nastąpiło ożywienie, a w wielu przypadkach wznowienie ich działalności. Struktura Legionu składa się z sześciu stopni: Concilium, Senatu, Regii, Komicjum, Kurii i Prezydium, obejmującego zasięgiem jedną parafię.
Tarnobrzeskie Komicjum Legionu liczy już blisko 1000 członków - ludzi pragnących służyć Bogu i Kościołowi, na miarę swoich możliwości i umiejętności.
W tym roku legionowe acies miało dwa etapy. Spotkanie w sanktuarium było pierwszym z nich. Tydzień później członkowie ruchu modlili się wspólnie na przebłagalnej Drodze Krzyżowej w Zaleszanach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu