Diecezjalna Rada Duszpasterska to składające się z duchownych i świeckich gremium doradzające biskupowi w sprawach dotyczących kierunków duszpasterstwa w diecezji. Tym razem głównym tematem obrad Rady były inicjatywy związane z realizacją programu duszpasterskiego na bieżący rok przebiegający pod hasłem „Bądźmy świadkami Miłości”.
Bp Paweł Socha przedstawił sprawy związane z trwającym Rokiem Kapłańskim, mówił o tradycyjnie sprawowanych jako pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa obchodach Wielkiego Czwartku, o tegorocznej majowej pielgrzymce kapłanów na Jasną Górę oraz o diecezjalnych obchodach zakończenia Roku Kapłańskiego połączonych z obchodami 21. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, które będą miały miejsce 12 czerwca. Delegacja duchowieństwa diecezjalnego uda się też w tym czasie na centralne uroczystości do Rzymu.
Ks. Andrzej Oczachowski zrelacjonował stan przygotowań działań związanych z przebiegiem Roku bp. Wilhelma Pluty. W szczególności po wakacjach ma odbyć się inauguracja Instytutu im. bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie. Wkrótce też bp Pluta zostanie ogłoszony patronem miasta Gorzowa. Rada Miasta już podjęła uchwałę w tej sprawie.
Trwa synod metropolitalny. W tej sprawie zabrał głos ks. Andrzej Draguła. Przedstawił synod jako instrument dialogu wewnątrz Kościoła - communio. Wskazał też, w jak istotny sposób w dzieło synodalne są zaangażowane osoby świeckie. Tłumaczył, że synod powinien być wspólnym „głośnym myśleniem” Kościoła - zarówno duchownych, jak i świeckich.
Ks. Eugeniusz Jankiewicz mówił o trwającym Roku św. Jakuba Apostoła. Z tej okazji naszą diecezję w kwietniu ma odwiedzić arcybiskup Santiago de Compostela, gdzie znajduje się najważniejsze sanktuarium ku czci św. Jakuba.
Ks. Jankiewicz przypomniał także o tegorocznych obchodach rocznicy wydarzeń zielonogórskich. Odbędą się one w dniach 29-30 maja. Rozpoczął już działalność komitet obywatelski, który zdecyduje o kształcie obchodów. Na czele komitetu stanął mecenas Walerian Piotrowski.
Diecezjalna Rada Duszpasterska podjęła też dyskusję nad innymi istotnymi dla diecezji problemami, m.in. wiele miejsca poświęciła problematyce rodziny, w tym pladze rozwodów.
Wszystko to jako głos doradczy służy biskupowi diecezjalnemu, który jako pasterz diecezji podejmuje stosowne decyzje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu