W wydanym wczoraj oświadczeniu amerykański episkopat przypomina, że od samego początku, czyli od roku 537, kiedy ta chrześcijańska katedra została konsekrowana, Hagia Sophia jest jednym z największych artystycznych i duchowych klejnotów świata. Przez wiele lat to piękne i cenione miejsce miało charakter muzeum, gdzie ludzie wszystkich religii mogli doświadczyć subtelnej obecności Boga. Było to też wyrazem dobrej woli i pokojowego współistnienia między chrześcijanami i muzułmanami, a także wyrazem obecnego w ludzkości pragnienia jedności i miłości – przypominają amerykańscy biskupi.
Mając to na względzie zwracają się oni do prezydenta Turcji, aby przywrócił Hagia Sophia jej uprzedni charakter jako miejsca modlitwy i refleksji dla wszystkich narodów.
W obronie prezydenta Recepa Erdogana wystąpił natomiast turecki ambasador we Włoszech. Podkreślił on, że los bazyliki leży w gestii suwerennej decyzji władz. Poinformował, że w Hagia Sophia pięć razy dziennie będą się odbywać muzułmańskie modlitwy, podczas których chrześcijańskie wizerunki zostaną zasłonięte. W pozostałym czasie bazylika będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających.
Pomóż w rozwoju naszego portalu