To największy symbol chrześcijaństwa. Stoi w centrum naszej wiary cały czas. W Wielkim Poście, który właśnie rozpoczęliśmy, jego blask bije szczególniej. Krzyż - święty znak naszej wiary. Jego relikwie znajdują się w kościele Świętej Trójcy w Będzinie. Tylko raz w roku można je adorować, właśnie w czasie Wielkiego Postu na nabożeństwach „Gorzkich żalów”.
Widocznym znakiem czci i powodem do chluby dla niektórych, nielicznych - zauważmy - kościołów jest posiadanie relikwii Krzyża Świętego. Zwykle bowiem w świątyniach mamy do czynienia z relikwiami męczennikowi i świętych. Chrześcijanie kawałki doczesnych szczątków swoich świętych czcili od dawien dawna.
„Niezaprzeczalne świadectwa kultu relikwii pochodzą z IV wieku. Kult ten jednak swymi korzeniami sięga wcześniejszego okresu, gdy czczono groby męczenników. Historia relikwii rozpoczyna się na dobre w IV wieku. Wtedy to zaczęto umieszczać zmarłych jak najbliżej grobu męczennika, a gdy zabrakło wokół niego miejsca, groby opróżniano, a kości składano do wspólnej mogiły. Tak powstały «ossaria», i później wielu sądziło, że są to szczątki męczenników. To z nich następnie pozyskiwano wiele relikwii. W tym też czasie zaczęto pielgrzymować do grobów męczenników w celu ożywienia swej wiary. Męczennicy i święci nie byli jednak obiektem religijnego kultu, gdyż ten przysługiwał tylko Bogu” - pisze jezuita, ks. Stanisław Groń.
Najświętszą relikwią jest jednak relikwia drzewa na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Niewiele jest kościołów na świecie, które mogą się poszczycić posiadaniem tych relikwii. Największa ich część znajduje się w katedrze św. Michała i św. Guduli w Brukseli. Są też te wyjątkowe relikwiarze w Paryżu i Rzymie. W Polsce najsłynniejsze relikwiarze z kawałkami drzewa Krzyża znajdują się u dominikanów w Lublinie i na Świętym Krzyżu, niedaleko Kielc. Nazwa samej góry oraz całego pasma pochodzi właśnie od relikwii Krzyża Świętego, które zostawił w tym miejscu św. Emeryk, węgierski królewicz. Świętokrzyskie relikwie to pięć cząstek drewna, które dla bezpieczeństwa podzielono na dwie części. Większa znajduje się w klasztornym sejfie. Mniejsza jest udostępniania pielgrzymom.
W naszej diecezji relikwiarz Krzyża Świętego znajduje się w parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Adorowane są zawsze w Wielkim Poście po niedzielnym nabożeństwie „Gorzkich żalów”. W przeciwieństwie do kawałków drewna na Świętym Krzyżu nie były nigdy badane. Nie wiadomo też dokładnie skąd wziął się w parafii ten relikwiarz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu