„Polska dotąd będzie sobą, dopóki będzie chrześcijańska i katolicka. Musimy stać przy Chrystusie” – mówił w homilii 14 lipca ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie. Mszy św. dla 1400 pielgrzymów z archidiecezji przemyskiej przewodniczył bp Adam Szal, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.
Na początku Mszy św. bp Adam Szal przywołał postać św. Jana Berchmansa. - Jesteśmy dzisiaj na naszym szlaku pielgrzymim przy relikwiach św. Jana Berchmansa. Modlimy się o naszą świętość - mówił bp Szal.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej podziękował „Niedzieli” za to, że „tak bardzo wrosła w archidiecezję przemyską, służąc jej dobru”.
W homilii ks. Skubiś podkreślił, że „Niedziela” służy Bogu i Ojczyźnie. - Stoimy na straży Bożych praw. Ojczyzna dzisiaj jest w jakimś niebezpieczeństwie i jako katolicy musimy nad nią czuwać - mówił ks. Skubiś.
Redaktor naczelny „Niedzieli” zwrócił uwagę na prawdę o świętości w życiu każdego chrześcijanina. - W życiu naszym świętość chodzi między nami, idzie z nami prze życie. Musimy być świadomi tego, że obok nas są święci ludzie, pełni Boga, pełni łaski i modlitwy - podkreślił ks. Skubiś.
„Człowiek, który się modli, ten człowiek spotyka Boga” - kontynuował ks. Skubiś.
Reklama
Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał, że „życia nie można oprzeć na czymś ulotnym, jak na piasku, ale można je oprzeć na Bogu, który jest. Chrześcijańska wizja życia opiera się na tym, że Bóg jest”. - Obecność Boga daje ludziom sens, pewność siebie - mówił ks. Skubiś.
Kaznodzieja odniósł się krytycznie do ateizmu i ideologii gender - Propagatorzy ateizmu i ideologii gender w Polsce, którzy chcą odebrać wiarę w Boga, czynią ludziom wielką krzywdę - mówił ks. Skubiś.
- Jak uzasadnić sens cierpienia, samotności, gdy odrzuci się Boga? - pytał ks. Skubiś - Trzeba natomiast bardzo mocno budować wiarę w Boga. Trzeba budować świat powołań, bo są potrzebni ci, którzy ludziom będą pokazywać sens, krzyż i miłość miłosierną - odpowiedział ks. Skubiś.
„Dzisiaj Kościół jest miłosiernym samarytaninem dźwigającym ludzką biedę i cierpienie ”- dodał redaktor naczelny „Niedzieli”.
Na zakończenie ks. Skubiś wskazał na Maryję, która „uczy nas wiary i służby Jezusowi”. - Ona idzie z pielgrzymami. Uczy oddania się Bogu. Dlatego nasze wyznanie: Boże, kocham Ciebie, powinno nam zawsze towarzyszyć - zakończył ks. Skubiś.
Po Mszy św. pielgrzymi otrzymali prawie tysiąc porcji grochówki od „Niedzieli”.
W tym roku 33. Pielgrzymka Przemyska na Jasną Górę odbywa się pod hasłem: „Z Maryją być solą ziemi”.
Kuchnia „Niedzieli” dla pielgrzymów to inicjatywa, którą na okres wakacji podjął tygodnik katolicki. Pomysł zorganizowania kuchni polowej dla pielgrzymów zrodził się już w 2007 r. na trasie pielgrzymki lubelskiej, podążającej na Jasną Górę. W pobliżu Częstochowy z jej uczestnikami spotkał się wtedy redaktor naczelny „Niedzieli” ks. Ireneusz Skubiś. Dla pielgrzymujących przez wiele dni, często bez ciepłego posiłku, ufundował 400 porcji zupy. W 2008 r. redakcja „Niedzieli” otrzymała kuchnię polową od szwedzkiego koncernu papierniczego.