Mimo siarczystych mrozów, 26 stycznia w archikatedrze lubelskiej odbyło się doroczne spotkanie kolędników misyjnych. Centralnym punktem spotkania, zorganizowanego przez ks. Tomasza Fideckiego, przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Misyjnej, była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla. Ksiądz Biskup, który sam doświadczył trudu bycia misjonarzem w Finlandii, gdzie przez kilka lat był biskupem Helsinek, spotkał się z kolędnikami misyjnymi już po raz drugi.
W słowie skierowanym do dzieci z Lublina, Urzędowa, Łęcznej, Miłocina i wielu innych miejscowości naszej archidiecezji, dzielił się refleksjami nt. pracy misyjnej. Zachęcał najmłodszych, poprzebieranych w barwne stroje ze wszystkich zakątków świata, by nie lękali się nieść Dobrej Nowiny swoim rówieśnikom i najbliższym. Jako przykład ludzi odważnych, którzy nie lękali się głosić Ewangelii na krańcach świata, podał bł. o. Jana Beyzyma, polskiego jezuitę, który na przełomie XIX i XX wieku zajmował się chorymi na trąd mieszkańcami Madagaskaru. Mówiąc o pracy misyjnej, przypominał dzieciom, w większości członkom Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, że bycie misjonarzem łączy się nie tylko z głoszeniem Dobrej Nowiny, ale także z pracą na rzecz poprawiania warunków życiowych mieszkańców najuboższych terenów świata. Bp Józef Wróbel dziękował kolędnikom, że nie szczędzili trudu, by wędrować z Dobrą Nowiną o narodzeniu Bożej Dzieci wśród mieszkańców swoich miejscowości.
W czasie kolędowania dzieci zbierały ofiary dla swoich rówieśników z Pakistanu, a podczas Mszy św. modliły się w ich intencji. Modlitwą objęły także wszystkich misjonarzy, a Miłosiernemu Bogu poleciły duszę śp. ks. Tomasza Struzika, zmarłego misjonarza z Boliwii. Uczestnicy Eucharystii sami zatroszczyli się o przygotowanie oprawy liturgii; dzieci z parafii pw. św. Józefa w Lublinie odczytały modlitwę wiernych, a kolędnicy z Miłocina (parafia w Tomaszowicach) przynieśli dary ołtarza. Z kolei młodzi goście z Urzędowa zaprezentowali wszystkim barwne przedstawienie. Śpiewy, także w językach krajów misyjnych, animowały siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, które na spotkanie z kolędnikami przybyły już po raz 5.
W akcję „Kolędników Misyjnych”, której patronuje Papieskie Dzieło Dziecięctwa Misyjnego, z każdym rokiem włącza się coraz więcej dzieci. W wielu parafiach takie kolędowanie stało się nie tylko pięknym sposobem na przekazywanie dobrej nowiny o narodzeniu Jezusa, ale także informacji o trudnej sytuacji dzieci w wielu krajach świata. Działalność misyjna najmłodszych nie kończy się wraz z okresem Bożego Narodzenia, ale trwa m.in. poprzez organizowanie różnych spotkań i zbiórek w ciągu całego roku, w tym przez podejmowanie przez dzieci pierwszokomunijne duchowej i materialnej pomocy na rzecz rówieśników z krajów misyjnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu