Reklama

Historyczne uroczystości w Gorzowie Wielkopolskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Dzień 22 stycznia 2010 r. przejdzie do historii młodej jeszcze, bo zaledwie 18-letniej metropolii szczecińsko-kamieńskiej. W tym dniu w miejscu szczególnym, czyli w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. odbyła się potrójna w swej istocie uroczystość, która zgromadziła rzesze kapłanów z trzech tworzących tę prowincję kościelną diecezji: zielonogórsko-gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Każdy z trzech wymiarów miał fundamentalne znaczenie. Najpierw - by we wspólnocie prezbiterium spotkać się na modlitewnym czuwaniu podczas trwającego Roku Kapłańskiego, a następnie - by w tę refleksję nad istotą posługi kapłańskiej wpleść szlachetny przykład heroizmu w służbie Bogu i bliźniemu sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty w dniu rocznicy jego śmierci, czcząc równocześnie 100. rocznicę jego urodzin, i aby na końcu uczestniczyć w podniosłym momencie rozpoczęcia błogosławionej pracy Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej.
W Roku Kapłańskim, medytując „dar i tajemnicę” powołania jako wzór kapłańskiej posługi, papież Benedykt XVI postawił postać św. Jana Marii Vianneya - patrona proboszczów. Każda wspólnota kapłańska odnajduje także w tym roku świetlane przykłady, które mają umacniać ducha i dopomagać w dalszej gorliwej służbie. Do takich właśnie wzorców należy bez wątpienia śp. bp Wilhelm Pluta, wokół którego zgromadziło się 10 biskupów metropolii oraz blisko 400 kapłanów na adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie na konferencji ascetycznej wygłoszonej przez bp. Pawła Sochę na temat duchowości tego niezapomnianego pasterza dawnej administracji, a później diecezji gorzowskiej.

Sylwetka bp. Wilhelma Pluty

Reklama

Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic w rodzinie Piotra i Agnieszki, jako trzecie z dziewięciorga dzieci. Ojciec był sztygarem w kopalni, a matka zajmowała się domem. W 1929 r. po ukończeniu Gimnazjum Klasycznego w Katowicach Wilhelm Pluta wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego dla Diecezji Śląskiej w Krakowie. W 1934 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa pomocniczego diecezji katowickiej Teofila Bromboszcza. Po święceniach pracował jako katecheta, wikariusz i proboszcz śląskich parafii. 4 lipca 1958 r. Pius XII na prośbę prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego mianował ks. Wilhelma Plutę biskupem i rządcą ordynariatu, a później administracji gorzowskiej. Święcenia biskupie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego 7 września 1958 r. w gorzowskiej katedrze. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 r. Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Gorzowie Wlkp. w 1997 r. powiedział: „Pragnę z wdzięcznością wspomnieć śp. bp. Wilhelma Plutę. On budował niejako fundamenty Kościoła gorzowskiego w czasach bardzo trudnych dla naszego kraju. Długie lata zarządzał Kościołem gorzowskim, najpierw jako administrator, a później jako jego biskup. Biskupie Wilhelmie, dziękuję Ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej ziemi. Za Twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję Ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proces beatyfikacyjny

W 2002 r. rozpoczął się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego bp. Pluty. Bp Adam Dyczkowski dekretem z 31 maja 2000 r. ustanowił postulatora procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. „Bogactwem swego ducha wycisnął tak mocne piętno w sercach i umysłach naszych kapłanów, osób konsekrowanych i katolików świeckich, że wdzięczni za te zasługi pragniemy go wynieść na ołtarze, aby był dla nas wzorem” - mówił bp Adam Dyczkowski, otwierając pierwszą sesję trybunału. Również Sejmik województwa lubuskiego uczcił całokształt pracy apostolskiej, ustanawiając rok 2010 Rokiem Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty. W uchwale Sejmik: „wyraża swój szacunek i uznanie dla wszystkich lat duszpasterskiej posługi bp. Wilhelma Pluty na ziemi lubuskiej oraz dziękuje za jego sumienną i niezwykle efektywną ewangelizację. Dziś, gdy istnieje wielka potrzeba troski o świat wartości etycznych, o pielęgnowanie tak bardzo zagrożonych więzi rodzinnych, warto przypominać nauczanie bp. Wilhelma Pluty, który zawsze z pietyzmem odnosił się do godności rodziny i w nieugięty oraz zaangażowany sposób o nią walczył”.

Duchowość bp. Wilhelma

O tych wszystkich aspektach duchowości bp. Wilhelma Pluty przypomniał podczas konferencji bp Paweł Socha: „Uczył odpowiedzialności za Kościół i troski o życie wewnętrzne w człowieku. Posługę pasterską bp. Wilhelma można by streścić w jednym zdaniu: wielka troska pasterza o człowieka. Był zatroskanym pasterzem o człowieka. Na spotkaniach z Panem Bogiem szukał siły i mocy na swoje bardzo trudne dni biskupiego życia. Dlatego tak dużo spędzał czasu przed tabernakulum, gdzie rzeczywistość Boża była dla niego bardziej realna niż to, co go otaczało. Kochał bardzo swoją rodzinę. Byt głęboko związany przyjaźnią z kolegami i z kapłanami, z którymi współpracował w duszpasterstwie. Kochał swoich kapłanów, diecezję i diecezjan. Interesowały problemy współczesnego człowieka, przede wszystkim małżeństwa i rodziny. Pełnił również odpowiedzialną funkcję przewodniczącego Episkopatu ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin (1966-71). Pod jego kierownictwem sprawy formacji narzeczonych przygotowujących się do sakramentu małżeństwa w Polsce weszły w nową erę. W rodzinach «Bogiem silnych» widział żywy organizm Kościoła i dynamiczną siłę apostolstwa. Obeznany ze współczesną teologią, był znawcą wybitnych zagadnień życia wewnętrznego. Uważany był za ojca kapłanów i przyjaciela alumnów. On chodził w obecności Bożej, kontemplował ją i dlatego też umiał w porę odczytać znaki czasu. Dzięki tej rzadko spotykanej w życiu umiejętności patrzył na księży - swych najbliższych współpracowników - oraz na siostry zakonne i wszystkie osoby konsekrowane z ogromnym szacunkiem i religijną czcią. W diecezjanach widział dzieci Boże, którym potrzeba dobrych przewodników, aby nie zagubiły się w natłoku zawirowań myślowych, relatywizmu i permisywizmu moralnego oraz groźnej sekularyzacji przejawiającej się w obniżaniu praktyk religijnych, zanikającej świadomości grzechu i nadprzyrodzonej motywacji w konkretnym działaniu”.

Uroczystości gorzowskie

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Słowo pozdrowienia i wprowadzenia dokonał pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt. Słowo Boże natomiast wygłosił główny Celebrans Eucharystii, który nawiązał najpierw do 65-lecia obecności Kościoła katolickiego na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem, a w tym wkładu posługi pasterskiej sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.
„Zatopiony był w Chrystusie, w Niego uwierzył z Jego imienia przemawiał, ukochał tę ziemię i jej poświęcił wszystko, by przypomnieć, że Bóg jest ponad wszystkim. Ukochał kapłaństwo, biskupstwo, Kościół i lud tej ziemi. Był pasterzem realistycznym. Widać było ten realizm w jego wierze, nadziei, duszpasterstwie i w sile pasji, z jaką służył. Modlimy się o jego beatyfikację, by był naszym pośrednikiem”.
Nawiązując do inauguracji prac Synodu Metropolii, abp Andrzej Dzięga mówił: „Metropolia to struktura administracyjna, to także żywa wspólnota. W jej historię wpisali się bp Wilhelm Pluta z ze swą ogromną kapłańską duchowością, abp Kazimierz Majdański z troską o rodzinę i kard. Ignacy Jeż - świadek wiary i męczeństwa. Dzieło Synodu to odnowa oblicza metropolii, to współtworzenie jego prac, tak aby Bóg był bardziej wielbiony w naszych trzech metropolitalnych diecezjach”.
Po homilii nastąpiła uroczystość inauguracji prac Synodu. Po odśpiewaniu Hymnu do Ducha Świętego kanclerze Kurii metropolii odczytali dekrety synodalne rozpoczynające działalność Pierwszego Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, a drugiego w Polsce. Ukoronowaniem Mszy św. i pielgrzymki kapłanów metropolii była wspólna modlitwa przy grobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty o jego beatyfikację.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny: męska wspólnota religijna musi przyjąć kobietę

2025-01-16 08:06

[ TEMATY ]

Hiszpania

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepisy statutu katolickiej wspólnoty, na mocy których jej członkami mogą być tylko mężczyźni, mają charakter dyskryminacyjny i są niezgodne z tamtejszym prawem - informuje Ordo Iuris.

W 2008 roku María Teresita Laborda Sanz, obywatelka Hiszpanii, złożyła wniosek o przystąpienie do Papieskiego, Królewskiego i Czcigodnego Niewolnictwa Najświętszego Chrystusa z La Laguna (Pontificia, Real y Venerable Esclavitud del Santísimo Cristo de La Laguna), czyli założonej w 1545 roku wspólnoty katolickiej z siedzibą w La Laguna na Wyspach Kanaryjskich. Wniosek kobiety spotkał się z odmową bractwa, jako że przystąpić do niego mogą tylko osoby płci męskiej.
CZYTAJ DALEJ

Pechowy złodziej. Okradał kościelne skarbony, a wpadł, bo wjechał do rowu

2025-01-22 20:56

[ TEMATY ]

policja

Limanowa

pechowy złodziej

kościelne skarbony

Komenda Powiatowa Policji w Limanowej

Złodziej okradał kościelne skarbony

Złodziej okradał kościelne skarbony

38-latek okradł kilka kościołów na terenie trzech gmin w województwie małopolskim. Policja zatrzymała go, gdy... próbował wyjechać z głębokiego rowu.

Jak podała Komenda Powiatowa Policji w Limanowej, na początku stycznia 2025 roku na terenie gminy Mszana Dolna doszło do kilku włamań do kościołów, z których skradziono pieniądze znajdujące się w skarbonach.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 2025: peregrynacja relikwii Jana Pawła II po rzymskich parafiach

2025-01-23 17:44

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jubileusz 2025

Vatican Media

Z okazji Roku Świętego 2025 po niektórych rzymskich parafiach peregrynują relikwie św. Jana Pawła II. To jakby przerzucenie wielkiego mostu do Wielkiego Jubileuszu 2000 - mówi ks. Roberto Cassano, proboszcz w dzielnicy Corviale. Podkreśla, że w jego parafii było to silne przeżycie dla wielu wiernych. Jego zdaniem Jan Paweł II nadal pozostaje papieżem, którego rzymianie pokochali najmocniej.

Rzymianie pamiętają papieża Polaka
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję