Pierwsza edycja, w 2007 r., inaugurująca działalność Centrum Kultury Ekumenicznej poświęcona została tematyce Kościoła na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim oraz dialogowi ekumenicznemu z prawosławiem. Omawiano także zróżnicowanie etnograficzne południowo-wschodniej Polski. Zwrócono uwagę, że Podkarpacie to pogranicze kultur, teren gdzie spotykał się katolicko-łaciński zachód z bizantyjsko-ortodoksyjnym wschodem. Dlatego też fascynuje swoim zróżnicowaniem, wzajemnymi relacjami tak pod względem etnicznym, jak i kulturowym, przede wszystkim w sztuce i architekturze. A tym szczególnym miejscem w naszym regionie, gdzie spotykają się te dwa światy w wymiarze kultury i religii, jest Centrum Kultury Ekumenicznej w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.
Natomiast podczas II Spotkania Ekumenicznego jego uczestnicy odkrywali bogactwo historii, kultury i tradycji łemkowskiej w aspekcie społecznym i eklezjalnym. Uczestniczyli w nim także duchowni greckokatoliccy i świeccy ze Słowacji.
Z kolei wiodącymi tematami ubiegłorocznego III Spotkania Ekumenicznego były: historia, kultura i tradycja bojkowska. Mimo zimowej już aury, wzięło w nim udział 250 osób nie tylko z Podkarpacia, ale też z innych części Polski, a także z Ukrainy z rejonu Turki i Iwano-Frankowska (Stanisławowa). Spotkanie rozpoczęła sesja naukowa. Organizatorzy: Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Chrystiana” w Rzeszowie postarali się o znakomitych prelegentów. W historyczno-osadniczy obraz Bojkowszczyzny wprowadził uczestników prof. dr hab. Jerzy Czajkowski z Sanoka, natomiast prezes Stowarzyszenia „Bojkowszczyzna XXI wieku” Piotr Kosaczewicz z Turki na Ukrainie zaprezentował etnograficzną wspólnotę Bojków w historycznych i współczesnych relacjach społecznych. Z kolei o życiu religijnym i cerkiewnym na Bojkowszczyźnie opowiedział ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Sporo miejsca poświęcono architekturze cerkiewnej, elementom kultury materialnej oraz strojowi Bojków. Cerkiew św. Jura w Drohobyczu jako klasyczny przykład bojkowskiej architektury cerkiewnej zaprezentował Damian Knutel z URz. Natomiast Danuta Blin-Olbert z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku mówiła o wybranych elementach kultury materialnej Bojków. Z kolei strój bojkowski przybliżyła uczestnikom Maria Marciniak z MBL w Sanoku. Na zakończenie sesji naukowej wywołano temat „Ogrody biblijne jako element jednoczący religie chrześcijańskie”. Była to zapowiedź planowanego na wiosnę otwarcia Ogrodu biblijnego, który tworzony jest na terenie Ośrodka Caritas w Myczkowcach. W sposób bardzo ciekawy przybliżyła ten temat dr Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Tradycyjnie już centralnym punktem III Spotkania Ekumenicznego było nabożeństwo ekumeniczne, na które wszyscy uczestnicy zgromadzili się w kaplicy Królowej Matki Pięknej Miłości, gdzie duchowni prawosławni Patriarchatu Kijowskiego z Ukrainy i grekokatolicy z Polski i Ukrainy oraz katolicy obrządku rzymskiego odśpiewali Akatyst ku czci Bogurodzicy. Natomiast w intencji jedności Kościoła i wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie wszyscy procesyjnie przeszli do Centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie pod pomnikiem Sługi Bożego Jana Pawła II delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze.
Spotkanie Ekumeniczne zakończyła biesiada na bojkowską nutę z degustacją potraw bojkowskich. Atmosferę przy biesiadnych stołach umilały skoczne bojkowskie ludowe melodie w wykonaniu Bieszczadzkiej Kapeli „Siwy Jan” oraz Zespołu Folklorystycznego „Maleńkie Bojki” z Rożniatowa koło Stanisławowa na Ukrainie. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru była narodowa piosenkarka z Ukrainy Marta Szpak, która urzekła wszystkich niesamowitym talentem.
Przedsięwzięcie zainicjowane kilka lat temu przez ks. Bogdana Janika - dyrektora Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach, jest bardzo ciekawą inicjatywą wpisującą się w logikę myślenia naszego wielkiego papieża Jana Pawła II, który w ekumenizmie i w dialogu międzyreligijnym wdział przyszłość świata budowaną na pokoju i sprawiedliwości. Dlatego też, nie bez przyczyny, spotkania ekumeniczne odbywają się w rocznicę wyboru Sługi Bożego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
Nie ma wątpliwości, że Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, gdzie w jednym miejscu zgromadzono 140 makiet najstarszych drewnianych świątyń pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego, jest nie tylko symbolem, ale przede wszystkim miejscem pojednania zwaśnionych przez historię i religię narodów. Makiety w skali 1:25 są wiernym odwzorowaniem kościołów rzymskokatolickich oraz cerkwi greckokatolickich i prawosławnych. Nad wszystkim góruje pomnik papieża Jana Pawła II, który był gorącym orędownikiem ekumenizmu i dialogu szczególnie między Kościołem Wschodnim a Zachodnim.
CKE w Myczkowcach jest znakomitą próbą innego spojrzenia w przeszłość, szczególnie w tych bieszczadzkich trudnych terenach, kiedy to antagonizmy społeczne przenoszono na płaszczyznę religijną. CKE powinno też sprzyjać temu innemu spojrzeniu, że ponad tym wszystkim, co nas dzieliło, ponad tymi zaszłościami historycznymi powinna zapanować prawdziwa miłość. Jedność można tworzyć tylko w miłości. Miłość powinna być podstawą wszystkich relacji międzyludzkich. Tę prawdę przypomina wszystkim wchodzącym do CKE napis nad główną bramą „Ponad wszystkim niech będzie Miłość”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu