Szczecin - Hajnówka
Trzech mężczyzn pracujących w kamieniołomach zapytano, co robią. Pierwszy odpowiedział: „Łupię kamień”, drugi: „Nadaję kształt kamieniu”, a trzeci: „Buduję katedrę”. Dziedzic zawsze ma cel. Dziedzic buduje katedrę. Naszym celem jest budować. Budować, lecz niekoniecznie zbudować. Tymi słowami o. Tomasz Alexiewicz OP zachęcał do twórczego działania mężczyzn zgromadzonych na „Rekolekcjach dla facetów”, które odbyły się po raz trzeci w Szczecinie, tym razem w kościele pw. św. Jana Ewangelisty u Księży Pallotynów. Rekolekcje są owocem współpracy osób działających w ramach funkcjonującej w Szczecinie Męskiej Scholi Tradycyjnej. Schola ta jest jedną z form działalności ogólnopolskiego Projektu Muzyczno-Liturgicznego „Wschód-Zachód”, zrzeszającego fascynatów dawnej i tradycyjnej muzyki religijnej. „Długie rozmowy w męskim gronie podczas pielgrzymkowych wieczorów doprowadziły nas do wniosku, że mężczyźnie trudno znaleźć się w dzisiejszym Kościele - mówi Łukasz Krytkowski, pomysłodawca rekolekcji oraz inicjator działań Męskiej Scholi Tradycyjnej. - „Rekolekcje dla facetów” to próba odnalezienia miejsca współczesnego mężczyzny w Kościele katolickim”. Poprzednie dwie edycje rekolekcji, odbywające się w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła, ściągnęły przedstawicieli wszystkich pokoleń - od studentów w górę. Tak było i tym razem.
O. Tomasz w bardzo zdecydowany sposób przekonywał zebranych do zdobywania w codziennym życiu typowo męskich cnot, przede wszystkim cnoty długomyślności, dążenia do celu, nawet dalekiego - do „budowania katedry”. „W budowaniu katedry nie chodzi o to, by ją zbudować - mówił - bo co by robili nasi synowie, wnuki, gdybyśmy to budowanie ukończyli? Sprzedaliby ją jako niepotrzebną, jako nieswoją”. W tym kontekście rozpatrzyliśmy równiej najpopularniejsze „męskie” powiedzenie: „Każdy facet w życiu powinien zrobić trzy rzeczy: spłodzić syna, zbudować dom i posadzić drzewo”. Chociaż dwa pierwsze zadania wydają się oczywiste, trzecie już takie nie jest. Jednak okazuje się, że drzewo sadzi się dla wnuków. Słysząc te słowa, przypomniała mi się rozmowa z Łukaszem, wspomnianym organizatorem rekolekcji, który na co dzień jest architektem krajobrazu: „Ja sobie planuję te drzewa tu i tam, a efekt i tak zobaczą dopiero nasi wnukowie”. To posadzone drzewo staje się wyrazistym przedstawieniem myśli o cnocie dalekomyślności - dążenia do odległego celu.
Po rekolekcjach wysłuchuję komentarza jednego z uczestników: „Dobrze mówi. Można się z nim zgadzać lub nie, jednak te słowa dają do myślenia”. I chyba właśnie o to chodzi: o próbę pobudzenia do samodzielnego zastanowienia się nad stanem swojej katedry, a nie uzyskania gotowych instrukcji jej budowy.
Męska Schola Tradycyjna skupia mężczyzn, którzy pragną posługiwać podczas Mszy św. śpiewami tradycyjnymi - chorałem gregoriańskim i pieśniami tradycyjnie śpiewanymi przez wiernych, które powoli ulegają zapomnieniu. Współpraca tejże scholi wraz z młodzieżą akademicką i postakademicką parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce zaowocowała powstaniem Projektu Muzyczno-Liturgicznego „Wschód-Zachód”, którego głównym celem jest ożywienie dawno zapomnianych lub wychodzących z użycia pięknych i treściwych pieśni religijnych. Inicjatywę „Rekolekcji dla facetów” śledzić można pod adresem
Pomóż w rozwoju naszego portalu