Reklama

Jubileusz zespołu folklorystycznego "Klekociaki" w Boćkach

40 lat minęło...

Niedziela podlaska 10/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 lutego br. zespół folklorystyczny "Klekociaki" obchodził jubileusz 40-lecia swego istnienia. Obchody święta rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana w sanktuarium św. Antoniego w Boćkach. Celebrował ją ks. Zdzisław Słomka - kustosz sanktuarium Matki Bożej Pojednania z Hodyszewa oraz ks. Jerzy Zychora i ks. Robert Nowaszewski. W Liturgii uczestniczył i słowo do Jubilatów wygłosił ks. Witalis Gawryluk - proboszcz miejscowej parafii prawosławnej. Jako wotum wdzięczności zespół w darze ołtarza złożył kapłańską stułę oraz kadzidło. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy udali się do Gimnazjum im. Jana Pawła II, gdzie rozpoczął się jubileuszowy koncert zespołu.

Sala była pełna publiczności - goście z Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, przedstawiciele Zarządu Głównego OSP, Zarząd Wojewódzki OSP w Białymstoku, Urząd Marszałkowski województwa podlaskiego, poseł na Sejm Marek Zagórski z małżonką oraz Wójt Gminy Rudka z Małżonką, pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury z Białegostoku oraz przedstawiciele placówek kulturalnych z Bielska Podlaskiego, Rady Gminy, Urzędu Gminy, duchowieństwo, dyrekcja Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, przedstawiciele banków, policji, prasy, radia i telewizji oraz dawni i obecni członkowie zespołu "Klekociaki", którzy z odległych miast i z zagranicy przybyli na tę uroczystość.

Jubilaci z wielkim zaangażowaniem i radością grali i śpiewali, ukazując piękno i bogactwo treści, płynących z obrzędów i tradycji ludowych związanych z naszą małą Ojczyzną. Po zakończeniu koncertu członkowie zespołu otrzymali odznaczenia od Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony Działacz Kultury" i okolicznościowe medale od Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych z Warszawy oraz wiele innych cennych nagród od zaproszonych gości. Miłą niespodzianką były telegramy, między innymi od Ambasadora RP w Rydze i od Związku Polaków w Krasławie z Łotwy.

Zespoły folklorystyczne "Orlanie" z Orli i "Rewelersi" ze Świdnika uświetniły swoją obecnością koncert jubileuszowy, który prowadził były członek zespołu Andrzej Dłużewski. Na zakończenie życzenia złożył wójt Gminy Boćki Stanisław Derehajło, wręczając pamiątkowe róże. Niewiele gmin może się pochwalić wójtem, który tańczy i śpiewa od wielu lat w zespole "Klekociaki". Całym sercem oddany jest i zaangażowany w rozwój gminy i życia kulturalnego mieszkańców.

Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do jubileuszowej biesiady przy suto zastawionych stołach. Do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewał śpiew wspaniałych pieśni ludowych.

Historia zespołu

Zespół "Klekociaki" swoją działalność rozpoczął w 1962 r. przy Gromadzkiej Świetlicy w Boćkach. Inicjatorem założenia zespołu była Genowefa Łucjan, ówczesna świetlicowa i jednocześnie instruktor zespołu. Wtedy to, ubrani we własnoręcznie uszyte stroje, ruszyli na trasę koncertową. Objechali całą boćkowską gminę. Na rowerach, motorach i furmankach docierali do najdalszych wiosek występując bądź to w plenerze, bądź w salkach remiz strażackich. 35-osobowa grupa z wielką radością i zaangażowaniem grała i śpiewała. Były to autentyczne spotkania ludzi młodych przy piosence i muzyce ludowej.

Praca zespołu przyniosła już wkrótce pierwsze efekty. Występy na imprezach środowiskowych, powiatowych i wojewódzkich, podziękowania i nagrody. Zespołowi akompaniował na akordeonie Mikołaj Turkowicz, kierując stroną muzyczną. Nadal pełni on funkcję instruktora muzycznego. W programie, oprócz pieśni podlaskich, pojawiają się scenki obrzędowe, takie jak: Konopielka - najstarszy obrzęd podlaski, Wiosenne kolędowanie, Żniwa dworskie, Zabawa u Walentego, Noc Świętojańska oraz inne.

W 1977 r. w uznaniu za swoją działalność i popularyzację folkloru podlaskiego zespół wyjechał na występy na Grodzieńszczyznę. Wielokrotnie nagrywał audycję w Polskim Radiu, prezentując to, co ongiś śpiewały ich babcie, a czego nauczyli się od rodziców. W grudniu 1986 r. gościnnie wyjechał do Wilna. Za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury w 1987 r. "Klekociaki" otrzymały Honorowy Dyplom Ministra Kultury i Sztuki. Nie sposób jest wymienić wszystkie wyjazdy, osiągnięcia i nagrody zespołu zdobyte w tym okresie, a było ich dużo, dużo więcej.

Po odejściu na emeryturę Genowefy Łucjan - założycielki i kierowniczki zespołu, obowiązki te przejęła Ija Gryko. Dzięki jej inicjatywie po dwóch latach przerwy zespół został reaktywowany. Z wielką radością i zaangażowaniem powrócił na scenę, biorąc udział w przeglądach, spotkaniach śpiewając pieśni i przyśpiewki z regionu Podlasia, a także kolędy i pieśni sakralne, np.: w Zabłudowskich Spotkaniach z Muzyką i Poezją Sakralną, Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych w Białymstoku, Czeremsze, Drohiczynie i przeglądzie międzywojewódzkim w Suwałkach.

W 1991 r. na zaproszenie Księży Salezjanów Zespół wyjeżdża do Dziatłowa koło Nowogródka. W tym samym roku bierze udział w powitaniu Ojca Świętego Jana Pawła II w Białymstoku. Cały czas uczestniczy w uroczystościach patriotycznych, kościelnych i akcjach charytatywnych. Na zaproszenie nieżyjącej już hrabiny Ostrowskiej z Korczewa nad Bugiem gościł w Kongresie Kultury Polskiej.

Podczas wizytacji biskupiej parafii Boćki miejscowy Dom Kultury przyjął bp. Antoniego Dydycza, gdzie odbyło się spotkanie z zespołem i ludźmi kultury. Od kilku lat "Klekociaki" są inicjatorami ekumanicznych spotkań w okresie Bożego Narodzenia.

28 sierpnia 2001 r. w dniu odpustu w cerkwii prawosławnej na zaproszenie miejscowego proboszcza, Witalisa Gawryluka wziął udział w powitaniu Metropolity Sawy. W tym samym miesiącu na zaproszenie Związku Polaków na Łotwie zespół wyjechał do Krasławy na dni Kultury Polskiej. Jednocześnie odwiedził wspaniałe miasto Wilno.

Z inicjatywy wójta Gminy Stanisława Derehajło zespół pozyskał środki finansowe z Polsko-Szwajcarskiej Komisji Środków Złotowych na realizację projektu "Kultywowanie Folkloru Podlasia w Kraju i za Granicą". Umożliwiło to zakup nowych strojów regionalnych i instrumentów muzycznych oraz składanej sceny.

Dzisiejsze "Klekociaki" to zespół wielopokoleniowy. W ciągu 40 lat swojej działalności śpiewali w nim dziadkowie, babcie, ich dzieci, wnuki, a obecnie całe rodziny. To przedstawiciele różnych zawodów, bo są tu: nauczyciele, rolnicy, studenci i uczniowie. Śpiewają i tańczą dla własnej przyjemności, podtrzymując tradycje i obrzędy ludowe, aby ocalić od zapomnienia piękno ziemi podlaskiej, naszej małej Ojczyzny.

Kończąc naszą historią pragniemy podziękować bp. Antoniemu Dydyczowi za życzenia i życzliwe słowa Pasterza. Dziękujemy Redakcji Katolickiej TV Białystok, Katolickiemu Radiu Podlasia i zaproszonym gościom za udział w uroczystościach jubileuszowych. Wdzięczność naszą kierujemy także do Wójta Gminy Boćki, duchowieństwa, władz samorządowych za wkład, promocję i zaangażowanie na rzecz zespołu.

Wszystkim "Klekociakom" życzymy dalszych sukcesów i następnych jubileuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak mieszkańcy Stanowic odbudowali symbole wiary

2024-08-30 09:23

[ TEMATY ]

krzyż

diecezja świdnicka

Stanowice

ks. Sławomir Marek

Sołectwo Stanowice

Krzyż na wieży kościoła i wyremontowana kapliczka przez mieszkańców wsi

Krzyż na wieży kościoła i wyremontowana kapliczka przez mieszkańców wsi

Każdego miesiąca tysiące kierowców podróżują drogą wojewódzką nr 382 łączącą Strzegom ze Świdnicą. Na tej trasie znajduje się charakterystyczny punkt, który przykuwa uwagę - krzyż na wieży miejscowego kościoła.

W 2020 roku, gdy trąba powietrzna w zaledwie kilka minut wyrwała z korzeniami drzewa i zniszczyła wieżę kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, wielu przejeżdżających ze smutkiem spoglądało na zdewastowaną budowlę pozbawioną krzyża. Pytania o to, kiedy krzyż powróci na swoje miejsce, pojawiały się coraz częściej.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: dziękuję SN za reakcję, wypowiedzi MEN bolesne

2024-08-31 17:13

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Prezydium Episkopatu złożyło petycję do Sądu Najwyższego w sprawie zgodności rozporządzenia MEN z Konstytucją, I Prezes SN to uczyniła i za to dziękuję. TK przychylił się do wniosku. Ministerstwo informuje, że zabezpieczenie nie wywołuje skutków prawnych. Dla nas to jest bolesne, gdyż zmiany w rozporządzeniu uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące - mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial. W wywiadzie porusza też kwestię roli, jaką mają spełniać zarówno religia w szkole, jak i katecheza w parafii.

Bp Wojciech Osial: Na pierwszym miejscu chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękuję Rodzicom za troskę o wychowanie w wierze własnych dzieci. Bardzo dziękuję za posyłanie ich na lekcje religii. Dziękuję uczniom, którzy uczestniczą w zajęciach lekcji religii w szkole. Dziękuję za to piękne świadectwo własnej wiary. Dziękuję wam, drodzy katecheci, za trud waszej pracy w szkole. Jesteście bardzo ważni i Kościół was potrzebuje. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za ciężką pedagogiczną pracę. Dziękuję dyrekcjom i organom prowadzącym szkoły za troskę, aby nauczanie religii odbywało się w odpowiednich warunkach.
CZYTAJ DALEJ

W trosce o uczniów

2024-08-31 20:44

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W przededniu nowego roku szkolnego 2024/2025, katecheci świeccy, osoby zakonne i księża uczący religii przybyli do Sandomierza na coroczną kongregację katechetyczną.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali: biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej oraz kurialiści, proboszczowie i wikariusze. W liturgii uczestniczyli licznie katecheci świeccy i siostry zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję