„W kontekście kończącego się roku szkolnego, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym jak najserdeczniej podziękować wszystkim nauczycielom i wychowawcom za trud wkładany w wychowywanie, przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie umiejętności dzieci i młodzieży w Polsce” – napisał abp Gądecki.
Reklama
Przewodniczący Episkopatu podkreślił: „praca nauczyciela – która dla wielu stanowi prawdziwe, życiowe powołanie – jest jedną z najbardziej odpowiedzialnych i trudnych misji społecznych. Od ukształtowania serc i umysłów młodego pokolenia zależy przyszłość naszej Ojczyzny, Europy i świata”.
Abp Gądecki zawrócił uwagę na wielką rolę pracy nauczycieli. „Ufam, że Wasz trud – Drodzy Nauczyciele – często niedoceniany społecznie, przyniesie dobre owoce w postaci ludzi wykształconych i światłych, odważnych w poszukiwaniu prawdy, zdolnych do szerokiego oglądu na świat a jednocześnie dojrzałych i ugruntowanych w swoim człowieczeństwie” – napisał.
Przewodniczący Episkopatu wyraził wdzięczność katechetom za ich pracę pełną poświęcenia. „Dziękuję szczególnie katechetom, którzy 30 lat po powrocie religii do polskich szkół – wyrzuconej z nich wcześniej przez władze stalinowskie – ofiarnie troszczą się o przekazywanie dzieciom i młodzieży tych wartości, na których zbudowana została cywilizacja europejska”.
W kontekście epidemii koronawirusa, a co się z tym wiąże nauczania zdalnego, abp Gądecki podkreślił: „miniony rok stanowił szczególne i niecodzienne wyzwanie zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i dla rodziców. Wyrażam moje uznanie dla podjętego trudu, ufając, że przyniesie on oczekiwane owoce. Uczniom gratuluję pracy wykonanej w minionym roku szkolnym. Nauka poza szkołą okazała się być nieplanowanym egzaminem dojrzałości, który – jak ufam – wszyscy zdali, dzięki uczciwej pracy, zaangażowaniu, wytrwałości i samodyscyplinie”.
Reklama
Na zakończenie abp Gądecki życzy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom bezpiecznych i udanych wakacji. „Niech będzie to czas wytchnienia fizycznego, psychicznego i duchowego, czas wypoczynku oraz nabierania sił do dalszej pracy i nauki”.
Przewodniczący Episkopatu podkreśla jednocześnie: „Niech w czasie wakacji nie zabraknie modlitwy, zwłaszcza uczestnictwa we Mszy Świętej, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego”.
Publikujemy pełną treść komunikatu:
Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na zakończenie roku szkolnego
W kontekście kończącego się roku szkolnego, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym jak najserdeczniej podziękować wszystkim nauczycielom i wychowawcom za trud wkładany w wychowywanie, przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie umiejętności dzieci i młodzieży w Polsce.
Praca nauczyciela – która dla wielu stanowi prawdziwe, życiowe powołanie – jest jedną z najbardziej odpowiedzialnych i trudnych misji społecznych. Od ukształtowania serc i umysłów młodego pokolenia zależy przyszłość naszej Ojczyzny, Europy i świata.
Ufam, że Wasz trud – Drodzy Nauczyciele – często niedoceniany społecznie, przyniesie dobre owoce w postaci ludzi wykształconych i światłych, odważnych w poszukiwaniu prawdy, zdolnych do szerokiego oglądu na świat a jednocześnie dojrzałych i ugruntowanych w swoim człowieczeństwie.
Reklama
Dziękuję szczególnie katechetom, którzy 30 lat po powrocie religii do polskich szkół – wyrzuconej z nich wcześniej przez władze stalinowskie – ofiarnie troszczą się o przekazywanie dzieciom i młodzieży tych wartości, na których zbudowana została cywilizacja europejska.
Przez epidemię koronawirusa i nauczanie zdalne, miniony rok stanowił szczególne i niecodzienne wyzwanie zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i dla rodziców. Wyrażam moje uznanie dla podjętego trudu, ufając, że przyniesie on oczekiwane owoce.
Uczniom gratuluję pracy wykonanej w minionym roku szkolnym. Nauka poza szkołą okazała się być nieplanowanym egzaminem dojrzałości, który – jak ufam – wszyscy zdali, dzięki uczciwej pracy, zaangażowaniu, wytrwałości i samodyscyplinie.
Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom życzę bezpiecznych i udanych wakacji. Niech będzie to czas wytchnienia fizycznego, psychicznego i duchowego, czas wypoczynku oraz nabierania sił do dalszej pracy i nauki. Niech w czasie wakacji nie zabraknie modlitwy, zwłaszcza uczestnictwa we Mszy Świętej, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego.
Wszystkim z serca błogosławię!
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 26 czerwca 2020 roku