Reklama

Kościół

Zmiany proboszczów i wikariuszy w diecezji opolskiej 2020

We wtorek 9 czerwca biskup opolski Andrzej Czaja wręczył księżom dekrety proboszczowskie i wikariuszowskie. Podajemy listę zmian personalnych w diecezji opolskiej. Większość z nich będzie obowiązywać od 26 sierpnia 2020 r.

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

księża

diecezja.opole.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominacje i zmiany proboszczowskie:

Ks. Piotr Adamów - odwołany z urzędu proboszcza parafii Św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu i mianowany proboszczem parafii Św. Urbana w Większycach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Jan Bujak - odwołany z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach i mianowany proboszczem parafii Św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu

Ks. Witold Knop - odwołany z urzędu proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ściborzycach Wielkich i mianowany proboszczem parafii Trójcy Świętej w Bierawie.

Ks. dr Sławomir Pawiński - odwołany z urzędu proboszcza parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej i mianowany proboszczem parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Ks. Leszek Rygucki - odwołany z urzędu proboszcza parafii Św. Tomasza Apostoła w Kietrzu i mianowany administratorem parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej.

Ks. Jan Szymańczuk - odwołany z funkcji administratora parafii Chrystusa Króla w Bojanowie i mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach oraz proboszczem ex currendo parafii Chrystusa Króla w Bojanowie

Ks. Roman Smolarz - odwołany z funkcji administratora parafii Św. Bartłomieja w Łanach i mianowany proboszczem parafii Św. Bartłomieja w Łanach.

Reklama

Ks. Jan Golba - odwołany z urzędu proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzu i mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Kościeliskach.

Ks. Adrian Adamik - odwołany z funkcji wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie i mianowany administratorem parafii Św. Floriana w Wysokiej.

Ks. Tomasz Jałowy - odwołany z funkcji administratora parafii MB Anielskiej w Przyworach i mianowany proboszczem parafii MB Anielskiej w Przyworach.

Ks. dr Artur Kasprzycki - odwołany z funkcji wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu i mianowany z dniem 1 lipca br. proboszczem parafii Trójcy Świętej w Graczach.

Ks. Joachim Pohl - odwołany z funkcji rezydenta parafii Matki Bożej w Raciborzu i mianowany administratorem parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzu.

Ks. Krzysztof Drzewiecki - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Jacka w Opolu i mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Chocianowicach.

Ks. Norbert Matuszek - odwołany z urzędu proboszcza parafii Trójcy Świętej w Bierawie i mianowany proboszczem parafii Trójcy Świętej w Szemrowicach.

Ks. Piotr Koziol - proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela w Solcu mianowany z dniem 1 lipca br. proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Olbrachcicach.

Nominacje i zmiany wikariuszowskie:

Ks. Łukasz Waligóra - odwołany z funkcji wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku i mianowany wikariuszem parafii Św. Jacka w Opolu

Reklama

Ks. Szymon Cała - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku i mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

Ks. Paweł Michalewski - odwołany z funkcji wikariusza parafii MB Bolesnej i Św. Wojciecha w Opolu i mianowany wikariuszem parafii MB Nieustającej Pomocy w Opolu.

Ks. Mariusz Stawski - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim i mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie.

Ks. Paweł Czernichowski - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach i mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich.

Ks. Tadeusz Dziedzic - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Tomasza Apostoła w Kietrzu i mianowany wikariuszem parafii Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie.

Ks. Mariusz Sienkowski - odwołany z funkcji rezydenta parafii MB Nieustającej Pomocy w Opolu i mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie.

Ks. Mariusz Ołdak - odwołany z funkcji kapelana Centrum Opieki Palliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach i mianowany wikariuszem parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.

Ks. Paweł Lisoń - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich i mianowany wikariuszem parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Kluczborku.

Ks. Tomasz Wrona - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie i mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej w Raciborzu.

Reklama

Ks. Daniel Nowak - w związku z finalizowaniem studiów w Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Regensburgu został mianowany wikariuszem parafii Św. Karola Boromeusza w Opolu.

Ks. Łukasz Szablicki - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Mikołaja w Krapkowicach i mianowany wikariuszem parafii Św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu.

Ks. Dawid Górniak - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Antoniego w Zdzieszowicach i mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach.

Ks. Grzegorz Świecarz - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu i mianowany wikariuszem parafii Św. Antoniego w Zdzieszowicach.

Neoprezbiterzy 2020:

Ks. Marcin Jaśkowski - mianowany wikariuszem parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Ks. Krzysztof Kurzeja - mianowany wikariuszem parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu.

Ks. Łukasz Labusga - mianowany wikariuszem parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku.

Ks. Paweł Leżuch - mianowany wikariuszem parafii Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha w Opolu.

Ks. Damian Sklorz - mianowany wikariuszem parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

Ks. Szymon Supel - mianowany wikariuszem parafii Św. Mikołaja w Krapkowicach.

Ks. Kamil Wocka - mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.

Inne zmiany:

Reklama

Ks. dr Andrzej Ochman - odwołany z funkcji rezydenta parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach przy jednoczesnym zachowaniu obowiązków wynikających z pracy dydaktyczno-naukowej na Wydziale Teologicznym UO oraz związanych z funkcją asystenta Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego w diecezji opolskiej.

Ks. Krzysztof Niebudek - odwołany z funkcji rezydenta parafii Św. Tomasza Apostoła w Kietrzu i mianowany rezydentem przy parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej.

Ks. Marek Krzewicki – mianowany z dniem 26 sierpnia br. kapelanem Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej w Siołkowicach.

Ks. mgr-lic Piotr Herok – skierowany na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ks. Tomasz Kornek - odwołany z funkcji wikariusza parafii Bożego Ciała w Oleśnie i skierowany na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.

Ks. Michał Ludwig - odwołany z funkcji wikariusza parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu i skierowany na studia specjalistyczne z prawa cywilnego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.

Ks. Kamil Mieszkowski – odwołany z funkcji wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu z udzieleniem urlopu.

2020-06-22 10:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologia i Orient

Niedziela Plus 40/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Opole

orient.opole.pl

Czego mogą się od siebie nauczyć chrześcijanie Wschodu i Zachodu? Już wkrótce będzie można się o tym przekonać.

W dniach 9-13 października na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Chrześcijański Orient – nieodkryte dziedzictwo ludzkości”.
CZYTAJ DALEJ

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję