Z udziałem ok. dwóch tys. osób na Jasnej Górze trwa 48. Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych. Spotkanie tradycyjnie odbywa się 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.
W kazaniu abp senior Damian Zimoń z Katowic przypomniał, że cierpienia nie da się uniknąć, jest ono nieodłącznym elementem życia, ale ważne, by ono prowadziło nas do zbawienia. Przypomniał postać bł. Jana Pawła II, który winien być dla nas wszystkich wzorem w przyjmowaniu krzyża choroby.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Cierpienie do niego tak przylgnęło, samo umieranie, on nam to pokazał, nie tylko o tym mówił. Trzeba nam patrzeć nie tylko w oczy Matki, która na weselu w Kanie widziała potrzeby i braki, ale także w oczy tego wielkiego błogosławionego – mówił abp Zimoń.
Kaznodzieja dodał, że także obecny papież Franciszek pokazuje nam co zrobić z cierpieniem, którego nie unikniemy, ale które może nas uświęcić i doprowadzić do zbawienia „czego musimy wszyscy sobie życzyć”.
Z kolei Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych, ks. Wojciech Bartoszek przypomniał, że chorzy wnoszą wielki wkład w życie Kościoła przez swoje cierpienie, krzyż oraz apostolstwo. Podziękował za wszystkie ofiary cierpienia i świadectwo przylgnięcia do Chrystusowego krzyża.
Reklama
Mszy św. miał przewodniczyć abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, ale do pielgrzymów dotarła wiadomość, że ksiądz arcybiskup jest w szpitalu. W zastępstwie Eucharystię odprawił abp senior Damian Zimoń, a wśród intencji mszalnych znalazła się modlitwa o zdrowie dla abp. Skworca.
Do sanktuarium przyjechali chorzy z całej Polski - ok. 2 tys. osób. Pielgrzymowanie umożliwiała im często pomoc opiekunów i wolontariuszy, rodzin i przyjaciół. Duża część uczestników pielgrzymki na co dzień zaangażowana jest w działalność Apostolstwa Chorych.
Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych działa od prawie 80 lat, przede wszystkim poprzez wydawany miesięcznik. Jego celem jest pomoc w twórczym przeżywaniu cierpienia. Założyciel Apostolstwa Chorych, ks. dr Michał Rękas uważał, że "Apostolstwo Chorych ma za cel uczynić z chorych apostołów przez przyjęcie, znoszenie i ofiarowanie cierpień za Kościół i zbawienie dusz. Apostolstwo podnosi chorego na duchu, ukazuje mu wielkie możliwości pracy twórczej mimo choroby i przez chorobę, uczy chorego cierpieć dobrze, po chrześcijańsku".
Do wspólnoty należy ok. 45 tys. osób. Aby zostać członkiem Apostolstwa trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej; znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku w zjednoczeniu z Jezusem; ofiarować je Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół, Ojczyznę i w intencji Ojca Świętego.
Jak poinformował krajowy duszpasterz Apostolstwa w tym roku świadomą modlitwą ofiary cierpienia objętych zostało 30 misjonarzy i 28 neoprezbiterów z trzech różnych polskich diecezji.