Otrzymali je: bp Marek Mendyk – Biskup Świdnicki i bp Włodzimierz Juszczak – Ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.
Uroczystość miała miejsce podczas Mszy św. której przewodniczył i homilię wygłosił bp. Marek Mendyk. W Eucharystii koncelebransami byli: bp Włodzimierz Juszczak, biskup senior Stefan Cichy oraz księża związani z działalnością Bractwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W uroczystości wzięli udział członkowie Bractwa, parafianie, oraz przedstawiciele Parlamentu i lokalnych władz samorządowych. Obecny był także książę Henryk II Pobożny, w którego postać wcielił się p. Marek Boruta Mojecki – Marszałek Kapituły Rycerstwa Polskiego.
Kandydatów do tego tytułu przedstawił Stanisław Andrzej Potycz – przewodniczący Kapituły Bractwa Henryka, a w imieniu odznaczonych, za przyznanie tego tytułu podziękował bp Włodzimierz Juszczak.
Reklama
Samo Bractwo powstało 5 lat temu, 9 kwietnia 2015 roku, w rocznicę bitwy na Polach Legnickich, w której zginął książę Henryk Pobożny. Celem Bractwa jest rozwój duchowy oraz dążenie do świętości przez naśladowanie postaw i wartości uosabianych przez patronów – księcia Henryka i księżną Annę. Za wartości szczególnie ważne Bractwo uznaje męstwo w obronie wartości chrześcijańskich, prawo do życia oraz obronę małżeństwa i rodziny, a także krzewienie postaw patriotycznych. Bractwo zabiega także, o beatyfikację tej książęcej rodziny.
W ubiegłym roku, zostali przyjęci pierwsi honorowi członkowie. Był to: biskup senior Stefan Cichy, który jako biskup legnicki, nadał bieg wnioskowi dotyczącemu wyniesienia na ołtarze Henryka Pobożnego, powołał też zespół historyczny; biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski który kontynuując dzieło poprzednika, zwrócił się do Konferencji Episkopatu, a następnie do Stolicy Apostolskiej o zgodę na rozpoczęcie procesu. Powołał też postulatora procesu beatyfikacyjnego; oraz prof. Wojciech Mrozowicz, od początku współpracujący z Bractwem, wspierając działania w zakresie zgłębiania historii, dzieł literackich i muzycznych związanych z Henrykiem Pobożnym i księżną Anną.