Reklama

8. Dzień Papieski w diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubaczów

Reklama

Można śmiało powiedzieć, że Lubaczów jest miastem papieskim. Jan Paweł II spędził w nim dwa dni, 2- 3 czerwca 1991 r. podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Wcześniej Karol Wojtyła bywał tu kilka razy: jako biskup nominat 50 lat temu na 25-leciu sakry biskupiej abp. Eugeniusza Baziaka - metropolity lwowskiego, jako Arcybiskup Metropolita Krakowski na Milenium Chrztu Polski w 1966 r., podczas nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1971 r. oraz na pogrzebie bp. Jana Nowickiego w 1973 r. Pamiętał o Lubaczowie podczas pogrzebu bp. Mariana Rechowicza 25 lat temu, II Kongresu Eucharystycznego w 1987 r. i pogrzebu kard. Władysława Rubina w 1990 r., przysyłając listy i telegramy. Lubaczów wdzięczny jest Ojcu Świętemu za rekoronację obrazu Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej w Częstochowie 19 czerwca 1883 r., za poświęcenie prokatedry 2 czerwca 1991 r. Tę wdzięczność lubaczowianie wyrazili wzniesieniem świątyni poświęconej patronowi Jana Pawła II - św. Karolowi Boromeuszowi i postawieniem przy niej pomnika Ojca Świętego. Na stadionie, gdzie Papież odprawił Mszę św., Jego pobyt w tym miejscu upamiętnia kamienny obelisk i metalowy wysoki krzyż. Władze miasta nadały Papieżowi Polakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubaczowa, a Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych otrzymał Jego imię. To tylko niektóre przykłady.
Tę wdzięczność Lubaczów wyraził także w Dniu Papieskim, obchodzonym w tym roku 12 października, w 30 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Przebiegał on pod hasłem: „Jan Paweł II -Wychowawca Młodych”. Mszy św. przewodniczył bp Jan Śrutwa.
„W czasie pontyfikatu Papieża Polaka przyszliśmy na świat, z Nim wzrastaliśmy, z Nim pielgrzymowaliśmy, a kiedy odszedł do domu Ojca, serca nasze przepełnione były smutkiem, ale i nadzieją. Wołaliśmy na Placu św. Piotra «Santo Subito». Kochał nas bezgraniczną miłością Chrystusową i mówił do nas: «Młodzi, nie lękajcie się świętości»” - mówił w imieniu młodych gimnazjalista Mateusz Kopa. Prosił Biskupa o modlitwę za młodych i o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. Biskupa, w imieniu parafian, przywitał także dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra.
Bp Jan Śrutwa przypomniał w homilii, że Jan Paweł II przyczynił się do upadku wielkiego imperium sowieckiego, był przeciwny wysłaniu wojsk do Iraku. Kochał młodych, mówił do nich: „Nie lękajcie się. Otwórzcie serca na Chrystusa”. Przypomniał, że usuwanie Chrystusa z życia osobistego i publicznego naraża człowieka i społeczeństwo na podeptanie jego godności. Apelował, by to wspaniałe dziedzictwo, któremu na imię Jan Paweł II, było zachowane, cenione, poznane.
Ks. kan. A. Stopyra podzielił się myślą o utworzeniu izby pamiątek po Papieżu Janie Pawłe II w konkatedrze. W Miejskim Domu Kultury w godzinach popołudniowych odbył się spektakl pt. „Młodzi Papieżowi” w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie. Kwartet smyczkowy „AQuartet” z Katowic zorganizował podróż „Dookoła świata - śladami Papieża”. W narracji Alicja Antonik przypomniała kraje, które odwiedził Jan Paweł II.
Wieczorem lubaczowianie zebrali się przy obelisku na stadionie, by uczestniczyć w apelu papieskim i modlitwie pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Stopyry. Młodzież lubaczowskich szkół i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odczytali fragmenty wystąpień Jana Pawła II skierowane do młodzieży. Delegacje władz samorządowych, Klubu Inteligencji Katolickiej i mieszkańców złożyły przed obeliskiem wiązanki kwiatów. Następnie pielgrzymka z zapalonymi lampionami, przy dźwiękach orkiestry Towarzystwa Muzycznego ruszyła ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, czyli drogą papieską, do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, do którego swoje pierwsze kroki skierował Jan Paweł II 2 czerwca 1991 r. Tam, przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, odbył się Apel Jasnogórski i odśpiewano pieśń: „Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryjo”, a następnie pielgrzymka udała się pod pomnik Jana Pawła II przy kościele pw. św. Karola Boromeusza. Złożono wiązanki kwiatów. O godz. 21.37 zagrano utwór „Cisza”, po nim modlono się o wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego Jana Pawła II pod przewodnictwem proboszcza ks. Jerzego Tworka.
Warto dodać, że przed kościołami odbywała się zbiórka do puszek na fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. W szkołach odbyły się apele z okazji Dnia Papieskiego.

Adam Łazar

Grabowiec

Upływa 30 lat od dnia, w którym usłyszeliśmy radosną nowinę: „Mamy Papieża”! Pamiętamy o tym wydarzeniu. W kościołach i szkołach naszej Ojczyzny odbywają się uroczystości, w czasie których wspominamy naszego wielkiego Rodaka, rozważamy pozostawiony nam przez Niego Testament i na nowo uczymy się Nim żyć.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego ukazuje Jana Pawła II jako „Wychowawcę młodych”. Serce się raduje, gdy widzimy entuzjazm, z jakim dzieci i młodzież włączają się w obchody rocznic związanych z osobą Papieża Polaka. Nie jest to tylko uczestnictwo w okolicznościowej Eucharystii, ale również udział w licznych imprezach, propagujących nauczanie Jana Pawła II, praca przy ich organizacji. Młodzi nie zapominają o swoim „Wychowawcy”, przechowując i przekazując pamięć o Nim młodszym pokoleniom. Tak jest i w Grabowcu.
Uczniowie z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza już od niedzieli 12. października świętowali kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża i tak jak ich rówieśnicy w całej Polsce, modlili się o Jego rychłą beatyfikację, by potem kwestować na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 16 października, wraz ze swoimi nauczycielami, zebrali się na akademii poświęconej Janowi Pawłowi II. Był wspólny śpiew, fragmenty przemówień papieskich, myśli i wiersze „Skały z Wadowic”, w tym, ten najbardziej przemawiający, bo dotyczący młodych:
Dorastają znienacka przez miłość
i potem nagle dorośli trzymając się za ręce wędrują w wielkim tłumie (...)
Tego, co w was się zaczęło,
czy potraficie nie popsuć,
czy będziecie zawsze oddzielać dobro i zło?
A potem modlitwa o wyniesienie Ojca Świętego na ołtarze. Jeden duch i jedno serce... Gorące i entuzjastyczne: „Santo subito!”. Z wiarą, nadzieją i miłością. I jeszcze jeden punkt dnia. IV już bieg papieski. Nieważne, że zimno i pada. On żartował kiedyś, że „nie jest z cukru”, a młodzi chcą Go naśladować. I być tak jak On „ze skały”. Z Bożego kruszcu, z którego można wyrzeźbić Człowieka przez wielkie „C”.

Anna Litwin

Łaszczów

Gimnazjum w Łaszczowie nosi zaszczytne imię im. Jana Pawła II. Dla młodzieży tej szkoły, jak również dla grona pedagogicznego ten tytuł jest zaszczytem, ale również zobowiązaniem. Wszyscy wspólnie: katecheci, nauczyciele i wychowawcy z Panią Dyrektor na czele, staramy się, aby sługa Boży Jan Paweł II, a szczególnie Jego nauczanie było ciągle przypominane młodemu pokoleniu uczniów. W naszej szkole niemal w każdej klasie jest jakiś znak obecności tego wielkiego człowieka.
W niedzielę, 12 października, uczniowie naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli przygotowali montaż słowno - muzyczny ku czci sługi Bożego Jana Pawła II. Akademię poprzedziła Msza św. z czynnym udziałem młodzieży gimnazjalnej i nauczycieli wraz z pocztem sztandarowym. Podczas Mszy św. modliliśmy się o wyniesienie na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów po raz kolejny przybliżył wszystkim sylwetkę Papieża Jana Pawła II. Począwszy od radosnego dźwięku dzwonów obwieszczających światu, że jest nowy papież kard. Karol Wojtyła, skończywszy na ostatnich chwilach z życia Jana Pawła II. Historia życia Ojca Świętego, fragmenty z Jego nauczania były przeplatane pięknym śpiewem pieśni wykonywanych przez solistów, a także wraz ze wszystkimi uczestnikami akademii. Ta wspólna modlitwa zgromadziła w naszym kościele parafialnym w Łaszczowie dużą grupę ludzi. Z podziwem, z zadumą, ale również ze łzami w oczach wspólnie przypomnieliśmy sobie postać Papieża Jana Pawła II. To właśnie dzięki naszej młodzieży, która w tak piękny sposób przedstawiła życie sługi Bożego Jana Pawła II i dzięki nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie takiej akademii, pamięć o Janie Pawle II będzie ciągle trwać.
Na zakończenie uroczystości ks. dziek. Zbigniew Kociołek podziękował wszystkim za tak piękne przygotowanie akademii: „To budujące i piękne, że mamy tak zdolną młodzież, która chce żyć według nauczania sługi Bożego Jana Pawła II, o tym świadczy ta dzisiejsza uroczystość” - powiedział. Następnie Ksiądz Dziekan przewodniczył wspólnej modlitwie, prosząc Boga o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II.

Ks. Paweł Szutka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas

2025-01-23 08:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».
CZYTAJ DALEJ

Święta matka

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Archiwum Sioóstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

św. Aniela Merici

św. Aniela Merici

Choć nigdy nie została biologiczną rodzicielką, dała jednak początek duchowym córkom – urszulankom, którym zostawiła dwa pisma: Testament i Rady. Mowa o św. Anieli Merici, którą czcimy 27 stycznia.

Przyszła założycielka Towarzystwa św. Urszuli (dziewicy i męczennicy z IV wieku) urodziła się w malowniczej miejscowości Desenzano nad przepięknym jeziorem Garda w północnej Italii. Życie jej nie oszczędzało, dosyć wcześnie zmarli jej siostra oraz rodzice (miała jeszcze dwóch braci). Zaopiekowali się nią krewni, u których pracowała.
CZYTAJ DALEJ

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji o Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji

Obchody Roku Jubileuszowego 2025 w Rzymie rozpoczęły się od Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji. Odbył się w dniach 24 - 26 stycznia i był pierwszym z głównych wydarzeń Roku Świętego. O tym ważnym wydarzeniu Włodzimierz Rędzioch rozmawiał z Paolo Ruffinim, prefektem Dykasterii ds. Komunikacji.

- Komu dedykowany jest Jubileusz Komunikacji?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję