We wspomnienie św. Jana Kantego, patrona naszej diecezji, 20 października, Eucharystii inaugurującej Światowe Rekolekcje Związku Podhalan przewodniczył o. Leon Knabit. Razem ze znanym benedyktynem przy ołtarzu stanęli: ks. prał. Władysław Zązel, proboczcz szczyrkowskiej parafii, ks. Andrzej Loranc oraz obecny kapelan Związku Podhalan ks. Jan Gacek. Modlitwa rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu do Ducha Świętego. Odczytano także słowa pozdrowień skierowane przez kard. Stanisława Dziwisza do uczestników rekolekcji. - W naszych rekolekcjach jest z nami sługa Boży Jan Paweł II, który był od początku rekolekcji podhalańskich i zawsze przyjmował uczestników na audiencji w Watykanie - napisał Metropolita Krakowski. W liście odczytanym przez ks. Gacka kard. Dziwisz przypomniał słowa Jana Pawła II z wizyty w Zakopanem w 1997 r.
W homilii ks. prał. Zązel, który przez wiele lat pełnił funkcję kapelana Związku Podhalan, przypomniał historię rekolekcji góralskich. Podkreślił także znaczenie pielęgnowania tradycji i kultury góralskiej. - O to tu idzie, co by zachować ciągłość z całą przeszłością i na niej budować. Tak jak w Kościele, co już istnieje od 2 tysięcy roków, dalej tom samą skałą, opoką i fundamentem jest Pon Jezus i władza św. Piotra, tak tez jest i z góralscyznom. Na Pęksowym Brzysku jest napis, że narody, tracąc pamięć, tracą życie. My nie chcemy stracić ani poniechać góralskiego obycaju, tradycji, kultury - mówił do zebranych ks. Zązel.
***
Idea Światowych Rekolekcji Związku Podhalan zrodziła się z inicjatywy ks. dr hab. Władysława M. Zarębczana. Polscy górale spotykali się w Wiecznym Mieście już 11 razy.
Trwające od 20 do 25 października rekolekcje w Szczyrku są pierwszą tego typu inicjatywą przeszczepioną na grunt Polski. Uczestniczyło w nich blisko 100 osób z kraju i z zagranicy. Rekolekcyjnym spotkaniom przyświecało hasło: „Perciom prawdy i nadziei po ślebode dlo cłeka”. Mottem sześciodniowego zamyślenia, na które złożyły się wykłady, dyskusje, sesje wyjazdowe i wspólna modlitwa, są słowa ks. Józefa Tischnera: „Trza kwolić Boga za to, ze jest i ze stworzył taki piykny świat. Kieby świata nie było, to by było skłoda, a jesce wiynkso byłaby skłoda, kieby na świecie nie było gór ani góroli...”. W programie rekolekcji znalazy się m.in. takie punkty, jak: nawiedzenie Wadowic, Łagiewnik i Kalwarii oraz Eucharystia na szczycie Skrzycznego.
Wśród zaproszonych prelegentów były osoby duchowne i świeckie: biskupi - G. Bernacki, T. Rakoczy, J. Zimniak, J. Szkodoń, J. Zając, ksieża - o. L. Knabit, J. Gil, G. Strzelczyk, M. Łukaszczyk, W. Zązel, T. Juchas, J. Gacek, St. Wronka, K. Kmak, B. Rak, L. Łysień oraz świeccy: K. Wieczorek, K. Tarnowski, S. Trebunia-Staszel, W. Bonowicz, M. Rembierz, St. Buda.
Pomóż w rozwoju naszego portalu