Sukcesy uczelni, jak choćby ogólnopolskie konferencje naukowe i plany na najbliższą przyszłość, czyli modernizacja biblioteki i remont jednego z akademików - o tym mogli posłuchać studenci zgromadzeni w auli uniwersyteckiej. Na inauguracji pojawili się przede wszystkim pierwszacy, których w tym roku będzie studiować ok. 6 tys. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Czesław Osękowski podkreślił, że UZ jest najlepszą i największą jednostką dydaktyczną w regionie. Inauguracyjny wykład pt. „Inżynieria biomedyczna: wyzwania i konieczność” wygłosiła dr hab. inż. Elżbieta Krasicka-Cydzik.
Druga część uroczystości miała miejsce w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. - Kościół towarzyszy swoim wyznawcom, a to jest forma towarzyszenia społeczności akademickiej, duszpasterstwu akademickiemu - uważa bp Stefan Regmunt. - To duszpasterstwo różni się od tego sprzed lat. Teraz wiele osób może studiować w rodzinnym mieście, nie muszą wyjeżdżać, więc nie mają też takiej silnej potrzeby gromadzenia się we wspólnocie. Za to na przykład wciągani są w problemy swoich rodzin.
W homilii podczas Mszy św. inauguracyjnej bp Regmunt mówił m.in. o tym, że nie indeks czyni studenta, ale jego wytrwała praca. Tłumaczył również, że wykształcenie to jeszcze za mało. - Potrzeba nam ludzi wykształconych, ale jednocześnie ludzi mądrych. Źródłem mądrości jest sam Bóg - mówił.
Uroczystość w kościele uświetnił śpiew Chóru Akademickiego i scholi młodzieżowej. Oprócz bp. Regmunta za rozpoczynających nowy rok nauki modlili się zielonogórscy duszpasterze akademiccy ks. Dariusz Denuszek i ks. Paweł Prüfer. Frekwencja studentów nie była jednak imponująca. Mimo to ks. Denuszek jest dobrej myśli: - Dzisiaj jest jeszcze czas zjazdu, z doświadczenia wiem, że za wcześnie na wyciąganie wniosków. Dopiero się rozkręcamy - tłumaczy. Uważa też, że duszpasterstwo akademickie to wciąż bardzo atrakcyjna propozycja dla studentów: - W przeciwieństwie do czasów komunistycznych, kiedy wiele rzeczy było po prostu zakazanych, teraz przestrzeń jest potężna. Istotne jest to, żeby spośród wielu ofert, przed którymi stają młodzi ludzie, umieli oni wybrać to, co jest ważne, to, co pomoże im w życiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu