I. W związku z trwającym od 28 czerwca 2008 r., Rokiem Jubileuszowym św. Pawła (2000 lat od narodzin Apostoła Narodów), kierując się duchowym dobrem wiernych, którym Kościół otwiera możliwość „zadośćuczynień ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471), powołując się na dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 10 maja 2008 r., ustanawiam następujące miejsca, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny przez nawiedzenie, indywidualne lub w grupie pielgrzymkowej, w czasie trwania Roku Pawłowego (do 29 czerwca 2009 r. włącznie):
- Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku,
- Parafie i kościoły związane z kultem św. Pawła: kościół parafii Świętych Piotra i Pawła w Grudusku, kościół parafii Świętych Piotra i Pawła w Kurowie, kościół parafii Świętych Piotra i Pawła w Pniewie, kościół parafii Świętych Piotra i Pawła w Radzyminie, kościół parafii Świętych Piotra i Pawła w Rużu, kościół parafii Świętych Piotra i Pawła w Zakrzewie, kościół pw. Świętych Piotra i Pawła w Rokiciu, kościół filialny pw. Świętych Piotra i Pawła w Pułtusku, kaplica pw. Świętych Piotra i Pawła w Rudnie Jeziornym (parafia Krzynowłoga Mała).
Reklama
II. Do uzyskania odpustu podczas nawiedzenia kościoła wymagane są: uczestnictwo we Mszy św. lub innym nabożeństwie ku czci Apostoła Narodów; stan łaski uświęcającej, który uzyskuje się przez sakramentalną spowiedź; wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu; przyjęcie Komunii św.; odmówienie modlitw „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”; modlitwa w intencjach Ojca Świętego, jako wyraz jedności z Kościołem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
III. Odpust zupełny można uzyskać w wymienionych wyżej kościołach i kaplicach jeden raz dziennie pod warunkami wyżej wymienionymi, ofiarując go w intencji własnej lub za zmarłych.
IV. W dniu zakończenia Roku św. Pawła (29 czerwca 2009 r.) pod warunkami wymienionymi w punkcie II odpust zupełny można uzyskać we wszystkich miejscach kultu naszej diecezji (kościoły i kaplice).
V. Chorzy oraz ci wszyscy, którzy z innej uzasadnionej przyczyny nie mogą wypełnić zwykłych warunków uzyskania odpustu, mogą go uzyskać, jeśli wraz z postanowieniem dopełnienia tychże warunków, gdy tylko to będzie możliwe, włączą się duchowo w jedną z celebracji jubileuszowych na cześć św. Pawła, ofiarując Bogu swoje modlitwy i cierpienia w intencji jedności chrześcijan.
VI. Ponadto chcę przypomnieć, że przez cały Rok Jubileuszowy odpust można uzyskać pielgrzymując do rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami, wzniesionej nad grobem Apostoła. Według wskazań Penitencjarii, należy się tam pomodlić przed ołtarzem Najświętszego Sakramentu, a następnie odmówić przy ołtarzu Konfesji nad grobem Apostoła „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Dodać należy wezwania ku czci Matki Bożej i św. Pawła, pamiętając też o św. Piotrze.
VII. Serdecznie zachęcam duszpasterzy, szczególnie stróżów miejsc związanych z kultem Apostoła Narodów, aby sprawowali, kiedy to możliwe, Msze wotywne ku czci św. Pawła lub Liturgie słowa czy inne nabożeństwa, czuwania, adoracje i formy modlitwy ku czci Apostoła Narodów (stosownym dniem wydaje się np. każdy 29 dzień miesiąca).
† Piotr Libera, Biskup Płocki