Reklama

Nowy rektor, nowe pomysły

Niedziela warszawska 40/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Chmieliński: - Kim jest nowy rektor św. Anny?

Ks. Jacek Siekierski: - Księdzem jestem od 1994 r. Byłem doradcą metodycznym dla Warszawy z zakresu katechezy, a także brałem udział w projektach doskonalenia zawodowego nauczycieli. Jestem ekspertem komisji egzaminacyjnych na stopnie awansu zawodowego nauczycieli wyznaczonym przez Ministerstwo Edukacji. Do czerwca br. pracowałem w parafii św. Tomasza na Ursynowie, a wcześniej m.in. w parafii Trójcy Świętej w Błoniu. Pracowałem wychowawczo z młodzieżą, co bardzo lubię robić. Kiedy odchodziłem z jednej ze szkół uczniowie na pożegnanie ofiarowali mi plakat z napisem: „Św. Jan Bosco - wydanie drugie, sklonowane, poprawione wzrostem”.

- Czyli specjalizacją Księdza jest katecheza. Czy to się teraz jakoś przyda w pracy w ośrodku akademickim?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Oczywiście! Zarówno w szkole, jak i w ośrodku akademickim, trzeba sprawnie posługiwać się metodami dotarcia do słuchaczy z Ewangelią. Umiejętności zdobyte na katechezie na pewno przydadzą się również wśród studentów.

- Zaskoczyła Księdza nominacja na rektora św. Anny?

- Tak. Nie spodziewałem się jej. Nawet o tym nie marzyłem. Wielokrotnie zaglądałem do tego kościoła, zawsze bardzo mi się podobał, szczególnie wewnątrz. Natomiast nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę tutaj rektorem.

Reklama

- Pewnie bardziej prawdopodobna była nominacja na proboszcza jakiejś parafii?

- O tym też nie myślałem. W kwietniu przystąpiłem do kolejnego konkursu na doradcę metodycznego i wygrałem go. Byłem więc przekonany, że przez kolejne lata będę związany z edukacją i Mazowieckim Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

- A co zadecydowało o tym, że to właśnie Ksiądz został nowym rektorem?

- Nie wiem. Plany Pana Boga są czasem przedziwne. Skoro taka była wola Arcybiskupa, to myślę, że jest to także działanie Ducha Świętego.

- Nie wahał się Ksiądz przyjąć tej nominacji?

- Wahałem się, bo to bardzo odpowiedzialna funkcja. Ale muszę powiedzieć, że ogromnie pomagają mi dźwigać tą odpowiedzialność księża - współpracownicy ze św. Anny. To naprawdę fantastyczni duszpasterze akademiccy, którzy ciągle mnie wspomagają.

- Jak przyjęli Księdza studenci?

- Bardzo życzliwie. Szczególnie miło wspominam pielgrzymkę akademicką do Częstochowy. Doświadczyłem tam wiele serdeczności, nawiązałem pierwsze znajomości z ludźmi, którym teraz będę służył.

- Z jakimi uczuciami obejmuje Ksiądz funkcję rektora?

- Towarzyszy mi pragnienie, żebym niczego nie popsuł, co zostało już tutaj wypracowane. Ale z drugiej strony chcę dać ośrodkowi nowe tchnienie i rozwinąć go jeszcze bardziej. Umocnić, ale wprowadzić też nowe formy duszpasterskie.

- Kościół św. Anny jest znany z wielu słynnych rektorów. Który jest Księdzu najbliższy? Na kim chciałby się Ksiądz wzorować?

- Każdy rektor pracuje w konkretnym czasie z konkretnymi ludźmi, którzy się różnią Oczywiście będę korzystał z dorobku moich poprzedników. Muszę jednak żyć dniem dzisiejszym i poszukiwać dróg dotarcia do studentów.

- Jak będzie wyglądał program pracy w nowym roku akademickim?

- Najpierw przypomnę, że nasz kościół jest świątynią jubileuszową Roku św. Pawła. Codziennie można uzyskać tu odpust zupełny pod następującymi warunkami: nawiedzenie kościoła jubileuszowego, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencji Ojca Świętego.
Natomiast program pracy duszpasterskiej przebiegać będzie pod hasłem „Aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa”. Chcemy, aby moc Chrystusa rzeczywiście zamieszkała w sercach wszystkich, którzy do nas przychodzą. Ponieważ jest to Rok św. Pawła ukażemy jego osobę w różnych aspektach. Pojawią się nowe konwersatoria. Np. „Sekret św. Pawła” przybliżać będzie ks. Andrzej Sikorski. A „Zrozumieć dzieje” pomoże odkryć ks. Henryk Małecki. Z kolei w „Fundamenty wiary” wprowadzi katechumenów ks. Michał Muszyński. Nie zabraknie, oczywiście, konwersatorium biblijnego „Za stołem Słowa Bożego”, które poprowadzi ks. Dariusz Szyszka. A w każdy pierwszy piątek miesiąca zapraszamy w godz. 19-21 na adorację Najświętszego Sakramentu i lekturę Listów św. Pawła. Adoracja ta zakończy się o godz. 21 Mszą św. po łacinie ze śpiewem gregoriańskim. W I sobotę miesiąca o 7.30 odprawiamy Mszę św. o kanonizację bł. Władysława z Gielniowa. To patron Warszawy, który niestety jest trochę zapomniany, ale nie w naszym kościele. Przypomnę, że od 1630 r. znajduje się u nas kaplica z jego relikwiami
Pracownicy naukowi i studenci, to ludzie wykształceni. Ale często poziom wiedzy religijnej nie odpowiada rozwojowi intelektualnemu. Wiele problemów i wątpliwości wynika po prostu z braku podstawowej wiedzy. Dlatego zaproponujemy różne drogi ewangelizacji u podstaw, mając zasadniczo na uwadze trzy kierunki: Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego i dokumenty soborowe.
Szczegóły i dokładny program spotkań dostępny jest na stronie internetowej: www.swanna.waw.pl

- Jak, zdaniem Księdza, powinno wyglądać dobre duszpasterstwo akademickie?

- Na pewno powinna być zaproponowana studentom bogata oferta duszpasterska. Trzeba ich słuchać i odpowiadać na ich oczekiwania. Dlatego od tego roku wprowadzamy u św. Anny dwie rady duszpasterskie. Pierwsza składać się będzie z pracowników wyższych uczelni, a druga ze studentów. Bo to oni żyją w społeczności akademickiej na co dzień i widzą, jakie są wyzwania czasu, problemy i oczekiwania środowiska. Dlatego stanowić będą dla mnie ciało doradcze. Jednak trudno dziś oczekiwać, że studenci sami będą się zgłaszać do duszpasterstwa. Z ok. 300 tys. warszawskich studentów do ośrodków DA przychodzi nie więcej niż 5%. To bardzo mało! Dlatego studentom trzeba towarzyszyć również na uczelniach, w akademikach. Studenci, przez swoje organizacje (np. Soli Deo, SKMA, KSM), mogą zapraszać księży, organizować wydarzenia religijne, kulturalne, wykłady, projekcje filmów.

- Co chciałby Ksiądz powiedzieć warszawskim studentom na początku roku akademickiego?

- Kościół akademicki św. Anny, drodzy studenci, to jest wasza świątynia, wasz dom. To wy jesteście fundamentem tego domu. My, kapłani, nie stanowimy o jego istocie. Jesteśmy tutaj tylko po to, aby wam pomagać. Temu służą też działające tu wspólnoty: Odnowa w Duchu Świętym, Światło-Życie, neokatechumenat, SKMA, Soli Deo. Wy nadajecie tej świątyni smak, barwy, kształt, charakter. Dlatego po prostu, zapraszam was do domu. Startujemy 12 października o godz. 18. Uroczystą Mszę św. inauguracyjną odprawi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Kościół akademicki św. Anny
ul. Krakowskie Przedmieście 68
Msze św. w niedziele i święta: 8.30, 10.00, 12.00, 15.00, 19.00, 21.00
Msze św. w dni powszednie: 7.00, 7.30, 15.00, 18.30
Duszpasterze:
Ks. Jacek Siekierski, rektor
- tel. (0-22) 826-99-77
Ks. Michał Muszyński
- tel. (0-22) 393-45-75
Ks. Dariusz Szyszka
- tel. (0-22) 828-87-19
Ks. Andrzej Sikorski
- tel. (0-22) 828-31-02

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję