Przypomnijmy, że rok 2000 był rokiem podwójnego jubileuszu: Wielkiego Jubileuszu Odkupienia, wspólnego całemu Kościołowi katolickiemu, i jubileuszu naszego Kościoła lokalnego - tzn. Tysiąclecia Biskupstwa Wrocławskiego. Wtedy to właśnie kard. Henryk Gulbinowicz, wówczas metropolita wrocławski, zaprosił duchowieństwo i wiernych archidiecezji wrocławskiej do odbycia wspólnej archidiecezjalnej pielgrzymki do tronu naszej Pani i Królowej na Jasną Górę. Zorganizowanie tej pielgrzymki wypływało z potrzeby serc przepełnionych miłością i wdzięcznością wobec Matki Chrystusa. Z głęboką wiarą, nadzieją i miłością otoczymy Cudowny Wizerunek Jasnogórski i raz jeszcze zawierzymy Maryi siebie samych, nasze rodziny i parafie, oddamy w Jej opiekę dolnośląską ziemię i całą Ojczyznę, by rozwój jej był prawidłowy, bo Ojczyzna to nasza matka - motywował Ksiądz Kardynał. Była jeszcze jedna istotna racja tej pielgrzymki: Metropolita zauważa, że gdy Jan Kazimierz, król Polski, składał słynne śluby w katedrze lwowskiej i oddawał Maryi Pannie Ojczyznę naszą, Dolny Śląsk nie należał do państwa polskiego. Dlatego akt oddania Pani Jasnogórskiej naszej archidiecezji i całej ziemi śląskiej musi posiadać szczególny charakter, by mógł wypełnić tę swoistą lukę w Ślubach Kazimierzowskich. Jako dowód oddania archidiecezji wrocławskiej Królowej Polski, Ksiądz Kardynał zostawił w Sanktuarium Narodu Polskiego pierścień zaślubin mieszkańców Dolnego Śląska z Panną Jasnogórską, herb archidiecezji i pomnik Chrystusa Odkupiciela Człowieka, który stoi przy wejściu na jasnogórskie wały. Tyle z historii.
Od tamtej Jubileuszowej Pielgrzymki na Jasną Górę z „zaślubinami” mieszkańców Dolnego Śląska z Panią Jasnogórską organizowane są coroczne Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej do Królowej Polski. Tradycję tę kontynuuje abp Marian Gołębiewski, nadając jej jednak inny kształt. Aktualnie pielgrzymka połączona jest z całonocnym czuwaniem w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Czuwanie rozpoczyna się Apelem Jasnogórskim prowadzonym przez Metropolitę Wrocławskiego, po którym poszczególne dekanaty archidiecezji przewodniczą nocnej modlitwie. O północy jest Pasterka Maryjna, a czuwanie kończy się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa. Taka forma pielgrzymki jest trudniejsza i wiąże się z dodatkowymi wyrzeczeniami, ale wierzymy, że przynosi owoce duchowe. Motywacją jest - podkreśla Metropolita - głęboka potrzeba ponawiania zawierzenia macierzyńskiej i królewskiej opiece Maryi przyszłości archidiecezji wrocławskiej.
Każdy rok niesie nowe problemy, nowe wyzwania, także duszpasterskie, dlatego też bierzemy z sobą na Jasną Górę wszystkie bieżące sprawy i problemy, z którymi borykają się duszpasterze i świeccy. W pielgrzymce niesiemy do Matki Bożej nasze zatroskanie o rodziny, o nasz naród, o Kościół w Polsce oraz o Kościół wrocławski.
Tegoroczna pielgrzymka połączona była intencjonalnie z nowym programem duszpasterskim pod hasłem: „Otoczmy troską życie”. Dlatego jej temat „Z Maryją w służbie życiu” inspirował nas do modlitwy o to, aby Maryja pomogła nam służyć życiu oraz wsparła nasze działania w obronie małżeństwa i rodziny.
W pielgrzymce uczestniczyło ponad 100 kapłanów i blisko trzy tysiące wiernych. Wśród nich duża grupa młodzieży, która przewodniczyła nocnemu czuwaniu. W rzeczywistości jednak liczba uczestników była o wiele większa - głównie dzięki Radiu Rodzina, które transmitowało główne punkty pielgrzymki, bezpośrednio z Jasnej Góry. W ten sposób, duchowo, uczestniczyło w pielgrzymce wiele ludzi chorych i starszych.
Ks. dr Marian Biskup, wikariusz biskupi
Pani Jasnogórska, Królowo Polski
W godzinie Apelu Jasnogórskiego stoi przed Tobą Lud Boży prastarej archidiecezji wrocławskiej, w której od ponad tysiąca lat dokonuje się ewangelizacja ludzkich serc, dzięki której rodzą się w sakramencie chrztu św. nowe dzieci Kościoła. Przybyliśmy na Jasną Górę, aby Ci oddać cześć i uwielbienie, aby Ci podziękować za wszystkie łaski, które za Twoim wstawiennictwem i pośrednictwem Twój jednorodzony Syn, a nasz Pan i Zbawiciel w swojej łaskawości i miłosierdziu zsyłał na nasz kościół lokalny. Są tu reprezentanci wszystkich stanów.(...)
Matko polskich Rodzin, wejrzyj łaskawym wzrokiem na rodziny chrześcijańskie, na domowe kościoły. Niech będą otwarte na nowe życie, niech będą gotowe je przyjąć i otoczyć serdeczną troską. Niech młodzież i dzieci czerpią wartości chrześcijańskie od rodzin. Modlimy się za nauczycieli i wychowawców, by po chrześcijańsku, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość ojczyzny wychowywali naszą młodzież i dziatwę szkolną. Pamiętamy o chorych, cierpiących i wątpiących. Dzisiaj, z dziecięcą ufnością, przedstawiamy Ci wszystkie nasze sprawy, problemy i niepokoje. Zawierzamy je Twojej opiece i miłości, bo jako Matka doskonale rozumiesz problemy każdej rodziny i każdej polskiej matki.
W naszej pielgrzymce przyświecają nam słowa: Z Maryją w służbie życiu.
Abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, 19 września 2008 r. na Jasnej Górze
Pomóż w rozwoju naszego portalu