Dzieci i młodzież po wakacjach wkroczyły już w nowy rytm pracy roku szkolnego, październik niebawem zapełni się studentami, a i starsi po urlopach pracują z nowymi siłami. Wakacje i urlopy dały nam poza wypoczynkiem możliwość realizacji planów dotyczących odnowy umysłu, intelektu, nadrobienia zaległości i w tej dziedzinie. Zróbmy sobie uczciwy rachunek sumienia: czy przeczytałem w ostatnim czasie chociaż jedną wartościową książkę. Istnieje u nas problem pewnego, nazwałbym to - zdziczenia intelektualnego, dotykający nieraz ludzi inteligentnych, specjalistów w różnych zawodach, którzy poza swoją wąską dziedziną zainteresowania nie czytają niczego, nie dbają o szersze horyzonty myślowe. Zauważa się ogromne ubóstwo ducha, biedę intelektualną, dotyczącą orientacji w wielu ważnych kwestiach. Duże zaniedbania i luki istnieją i w dziedzinie naszego życia duchowego.
Zachęcam więc wszystkich do mądrego planu życia i swej pracy. Będziemy go realizować m.in. także, jeśli dostrzeżemy prasę katolicką. Nasza „Niedziela” każdego tygodnia przynosi bogate treści znakomitych autorów, którzy wiele spraw mają przemyślanych. Każdego tygodnia przekazujemy Czytelnikom ciekawy serwis informacji z życia Kościoła i świata, a także z naszego polskiego podwórka. „Niedziela” poprzez swoje wkładki lokalne jest też bardzo konkretnie obecna w 20 polskich diecezjach.
Co jakiś czas w Bibliotece „Niedzieli” oferujemy też ciekawe książki o różnorodnej tematyce. Jedną z ostatnich publikacji jest książka bp. Kazimierza Romaniuka nawiązująca swą treścią do odbywającego się w Rzymie Synodu Biskupów poświęconego Biblii. Polecam również moją książkę pt. „Wymiary Kościoła”. To zbiór felietonów, będących duszpasterskim komentarzem do bieżących sytuacji w naszym życiu, który jednak ma charakter ponadczasowy.
Proponujemy także albumiki - o Ziemi Świętej, z miejsc związanych z obecnością i działalnością św. Pawła Apostoła Narodów, o Jasnej Górze, a także albumik dotyczący postaci św. o. Pio. Zdjęcia do tych książeczek wykonali nasi fotograficy i mogą one stanowić swoistą Biblię pauperum dla współczesnego człowieka. Dysponujemy również płytami CD z Ewangelią św. Marka w interpretacji Jerzego Zelnika, mamy także bardzo ciekawy film o historii peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To wszystko stanowi ważny nośnik chrześcijaństwa dla nas. Nasi najmłodsi czytelnicy co dwa miesiące mogą być odbiorcami „Mojego Pisma Tęcza”, które wydawane jest po to, by pomóc rodzicom, dziadkom czy katechetom rozmawiać z dziećmi o Panu Bogu.
Moim marzeniem jest, by parafie, w których nie ma jeszcze „Niedzieli”, jak najszybciej się w nią zaopatrzyły, bo jest to duża pomoc duszpasterska dla księdza proboszcza i prawdziwy przyjaciel dla parafian. Na pewno znajdą się też w parafialnej wspólnocie osoby, które mogą pomóc w kolportażu naszego tygodnika, np. ministranci, członkowie Akcji Katolickiej czy innych ruchów i stowarzyszeń działających na jej terenie. Wystarczy trochę dobrej woli i zaangażowania, a praca duszpasterska będzie łatwiejsza i przyniesie większe efekty. W niektórych parafiach istniały kiedyś koła przyjaciół „Niedzieli”. Może warto wrócić do tej formy zaangażowania się w życie parafialne, pomocnej w docieraniu z Dobrą Nowiną do wielu środowisk. Napływają do nas wciąż nowe, proponowane często podstępnie pokusy, jesteśmy narażeni na siłę zła i musimy umieć znaleźć się jako chrześcijanie w dzisiejszej rzeczywistości. A media katolickie chcą nam w tym pomagać.
Pomóż w rozwoju naszego portalu