- Trudno jest mówić o tym co jest we mnie w środku komuś, kogo nie znam. A nawet trudno jest mówić swoim bliskim co jest ukryte w moim sercu. Niekiedy mamy z tym problem w sakramencie pokuty, kiedy trzeba sięgnąć głębiej, nawet do swoich myśli. Czasem się boje, że będę niezrozumiany albo odrzucony, jak powiem coś więcej o sobie – mówił w homilii ks. prof. Wołyniec.
- Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o tym, że prawda o Trójcy Przenajświętszej jest najważniejszą i największą prawdą chrześcijańskiej wiary. Dlatego, że Bóg mówi o sobie samym, o swoim wewnętrznym życiu, jaki On jest. Bóg mówi o sobie samym. Nie boi się, chociaż wie, że człowiek może to przyjąć lub odrzucić. A jednak pan Bóg chce się z nami podzielić wewnętrznym życiem. To wielki dar dla nas. To tez wielkie zaufanie jakim Bóg chce obdarzyć każdego z nas. Pan Bóg nam objawia siebie stopniowo i w historii zbawienia, i w historii naszego życia – kontynuował kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ks. prof. Wołyniec w homilii nawiązał do pierwszego czytania o Mojżeszu, który wstąpił na górę z kamiennymi tablicami, a Pan zstąpił z obłoku. - Już wtedy w Starym Testamencie Pan Bóg mowie o swoim wnętrzu, chociaż nie do końca wypowiedział swoją tajemnicę. Kiedy słyszymy słowa, że Pan zstąpił z obłoku, to odsłania nam się tajemnica Ojca, który zstępuje w Duchu Św. i wypowiada Słowo. W tym wypowiedzianym Słowie możemy już dostrzec Syna Bożego. W tym spotkaniu Mojżesza z Bogiem prawda o Trójcy Św. jest już zapowiedziana – dodał Rektor PWT.
„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. - Tutaj wyraźniej widzimy tajemnicę wewnętrznego życia. Bóg jest Ojcem, który daje Syna po to, aby człowiek nie zginął, ale miał życie wieczne. To życie wieczne jest utożsamiane z Duchem Św. Tajemnica Boga Trójjedynego jest tajemnicą Miłości, która się udziela i jest uprzednia. Bóg umiłował świat nie za to, że jesteśmy dobrzy, że się staramy coś dobrego zrobić. Bóg nas kocha nawet jak upadamy i jesteśmy grzeszni. Pan jest miłosierny i bogaty w łaskę. Bóg ma zawsze stałe, życzliwe, pełne miłości nastawienie wobec każdego z nas. On zawsze tak samo nas kocha – mówił na koniec ks. prof. Wołyniec.
Eucharystia była punktem kulminacyjnym modlitwy za tegorocznych abiturientów. Wrocławska uczelnia kilka tygodni temu rozpoczęła akcję #3MamyZaWasKciuki, która polegała na odmówieniu jednej tajemnicy różańcowej w intencji maturzystów. Każdy modlący się mógł zrobić zdjęcie jak trzyma palce na koralikach różańca i opublikować to na swoich profilach w mediach społecznościowych razem z hasztagiem #3MamyZaWasKciuki. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.