Reklama

Otworzyć się na ludzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cztery tysiące parafian mają pod swoją opieką duszpasterze z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju. Proboszcz ks. Zbigniew Wichrowicz oraz wikariusz ks. Grzegorz Jakuszewski przyznają, że pracy mają co niemiara.
- To stosunkowo trudna parafia, wielu z mieszkańców boryka się z kłopotami dni codziennego - opowiada ks. Grzegorz Jakuszewski. - W porównaniu bowiem do sąsiednich uzdrowisk, Polanicy-Zdroju i Kudowy-Zdroju Duszniki są dużo biedniejszym miastem.
Parafianie są jednak chętni do pracy. Przy kościele działa wiele stowarzyszeń i ruchów: Żywy Różaniec, Rada Parafialna, Zespół Charytatywny, Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Eucharystyczny Ruch Młodych, schola, lektorzy i ministranci.
- Kiedy wraz z księdzem proboszczem obejmowaliśmy parafię, było bardzo trudno. Ludzie musieli nas poznać, zobaczyć, że to, co chcemy zrobić w kościele i przy świątyni, robimy dla nich, a nie dla siebie - mówi ks. Grzegorz. - Musieliśmy otworzyć się na ludzi, by ludzie otworzyli się dla nas, nabrali zaufania i włączyli się w życie parafii.
Krok po kroku to się udało. A było, co robić. Kościół w Dusznikach to stara świątynia. Słynie z ambony w kształcie wieloryba (stamtąd wygłaszane są kazania w okresie pasyjnym, ołtarza „Czternastu Wspomożycieli”, a także rzeźbionego grobu Chrystusa zamiast ostatniej stacji Drogi Krzyżowej.
- Chociaż w Zdroju jest drugi kościół, przyjezdni chętnie przychodzą do nas, choćby ze względu na architektoniczne atrakcje - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. - Wielu turystów pojawia się także na Mszy św. w kościele filialnym św. Marii Magdaleny w Łężycach. Od początku pracy w tej parafii odczuwam wielką życzliwość, otwartość, chęć współpracy i szczególną więź z parafianami. W troskach (brak pracy, zdrowia) wspieramy się wzajemnie, dzielimy radościami. Staram się być dla parafian pod każdym względem: chcę ich autentycznego dobra, duchowego i materialnego. Przy ich ogromnym zrozumieniu - bo wspierają mnie, składają ofiary - dużo już zrobiliśmy, choć wiele prac jeszcze przed nami.
Ostatnim dużym sukcesem jest z pewnością otwarcie od początku sierpnia świetlicy przy parafii. Jeszcze kilka lat temu ten przykościelny budynek był w opłakanym stanie. Rok temu znalazła się grupa ludzi, która wie, czemu i komu może dziś służyć dawna obora. Członkowie dusznickiej Grupy Charytatywnej Caritas pracują nad wspaniałym projektem. W budynku powstało pomieszczenie, które ma spełniać rolę świetlicy. Dzieci, szczególnie te z rodzin patologicznych, będą mogły w niej pograć w tenisa stołowego, piłkarzyki, odrobić lekcje pod nadzorem emerytowanych nauczycieli. Powstanie tam kółko plastyczne. Wszystko po to, by zabrać najmłodszych z ulicy.
- Świetlicę nazwaliśmy symbolicznie „Barką” - mówi ks. Grzegorz Jakuszewski.
W byłej oborze znajdzie się również miejsce na wypożyczalnię sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Będzie ona miejscem spotkań dla przykościelnych organizacji oraz młodzieży. W weekendy sala przeobrazi się w kawiarenkę, gdzie samotni ludzie będą mogli przyjść i wypić herbatę w miłym towarzystwie. Mniej zamożne rodziny będą mogły np. wyprawić tu swoim dzieciom Komunię.
- Sporo przyborów szkolnych otrzymaliśmy od Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. Jej prezes, Andrzej Merkur, dzięki swojemu doświadczeniu pomaga nam także trafić do wspaniałych ludzi. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni - mówi Andrzej Rymarczyk, prezes zarządu dusznickiej Grupy Charytatywnej Caritas, z której pomocy korzysta około 200 rodzin.
W przyszłości Grupa chciałby zaadaptować strych byłej obory na hotel. Na poddaszu powstać może kilka 2-3-osobowych pokoi z węzłem sanitarnym, które mogłyby służyć młodzieży przyjeżdżającej do Dusznik na wymiany.
To nie jedyna inicjatywa. - W naszym kościele odbywają się koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. W porozumieniu z jego organizatorami chcemy wyremontować znajdujące się w świątyni organy - opowiada Wikariusz dusznickiej parafii. - Fundusze na to otrzymamy od organizatorów festiwalu, sami jednak najpierw musimy wymienić witraże w świątyni. Koszt jednego nowego okna to ok. 10 tys. zł.
W kościele jest juz nowe nagłośnienie. Sporym ułatwieniem dla wiernych, zwłaszcza tych z małymi dziećmi, będzie przygotowywana obecnie toaleta.
- To wiekowy kościół, pochodzący z XVI wieku, a w późniejszych latach gruntownie przebudowany - pracy więc w nim nigdy nie zabraknie - śmieje się ks. Grzegorz.
W tym roku w dusznickiej parafii po raz trzeci zorganizowano jarmark z okazji odpustu. W jego przygotowanie włączyło się bardzo wielu wolontariuszy związanych z organizacjami działającymi przy parafii, jak również niezrzeszonych. Cały dochód z imprezy przeznaczony został na dofinansowanie wyjazdu dzieci na wakacje. W tym roku przy pomocy naszego Zespołu Parafialnego Caritas wyjechało na wakacje 54 dzieci: 17 do Zagórza Śląskiego, 17 do Dziwnowa przy pomocy Caritasu Diecezji Świdnickiej, a 20 do Gdańska.
Na jarmarku odbył się także turniej tenisa stołowego. Toczyły się zacięte walki, a poziom zawodników był bardzo wysoki. Pierwszy otwarty turniej o puchar Proboszcza wygrał kuracjusz z miejscowości Turek. Były to pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Dusznik-Zdroju w tej dyscyplinie sportu.
- Parafianie mocno wspierają potrzebujących (a ze względu na bezrobocie jest ich tutaj wielu) - zaznacza ks. Zbigniew. - Charytatywna grupa Caritas pozyskuje środki na wyjazdy wakacyjne dla dzieci, rozdaje paczki świąteczne. Wspólnie z maltańczykami prowadzi punkt wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych.
Także Żywy Różaniec (9 róż, w tym 2 dziecięce) włącza się w nabożeństwa, procesje Bożego Ciała, prace charytatywne. Wspiera duchowo i materialnie seminarium oraz misje.
Dużą grupę stanowią ministranci (ok. 50 chłopców), którzy spotykają się nie tylko przy ołtarzu, ale razem wyjeżdżają, rozgrywają mecze. Dwie schole: dziecięca i młodzieżowa; śpiewają na przemian w niedzielę na Mszy św. o godz. 11.
- Dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczą w nabożeństwach majowych, czerwcowych, różańcowych i Roratach, na które przychodzi ich ponad 120 - podkreśla Ksiądz Proboszcz. - Na uwagę i docenienie zasługuje również praca rady parafialnej, także tej z Łężyc.
Przy dusznickim kościele, w miejscu starego cmentarza, powstało też lapidarium. - Znalazły się na nim nagrobki byłych niemieckich mieszkańców miejscowości. Postawiliśmy też tablicę-pomnik, upamiętniający wszystkich, dla których uzdrowisko było małą ojczyzną - mówi ks. Grzegorz Jakuszewski. Zarówno duszpasterze parafii, jak i sami parafianie nie zamierzają osiąść na laurach.
- Pracy i pomysłów nam nie zabraknie - zapewniają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32

[ TEMATY ]

jubileusz

Akcja Katolicka

Parafia Witnica

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy istnieje już ćwierć wieku. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 5 maja z udziałem członków zarządu stowarzyszenia, oraz przybyłych gości. Mszę Św. koncelebrowaną odprawił ks. Michał Szot w wraz z ks. Zbigniewem Samociakiem, asystentem kościelnym Diecezjalnej Akcji Katolickiej oraz z ks. Ryszardem Tomczakiem, asystentem POAK Witnica. W homilii ks. Zbigniew Samociak przybliżył historię Akcji Katolickiej w Polsce oraz ideę jej działalności, w której najważniejsza jest formacja i rola apostolstwa w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję