To piękny obraz, o którym znawcy piszą, że sposób artystycznego przedstawienia postaci Matki Bożej z Dzieciątkiem wskazuje, iż jego pierwowzorem był powszechnie znany w całej Europie obraz „Salus Populi Romani” z Bazyliki Sancta Maria Maggiore w Rzymie. Obraz przed paroma miesiącami powrócił do tej zabytkowej świątyni po konserwacji.
W sobotę, 2 sierpnia, wieczorna Msza św. w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu zainaugurowała odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej, Patronki Rodzin. Ołtarz udekorowano różańcem z 700 kolorowych róż. Każdy kolor oznaczał inne cnoty chrześcijańskie. W pełnej bogactwa duchowego homilii ks. Romuald Szumierz, duszpasterz Polonii kanadyjskiej, zwrócił uwagę na wielowiekową jarosławską tradycję nabożeństw do Matki Bożej. Przywołał m.in. postać ks. dr. Bronisława Fili, który Maryi zawierzył swoje kapłaństwo, swoją pracę duszpasterską i zainicjował nieustającą nowennę do Maryi.
Podczas Mszy św. modlono się o beatyfikację Sługi Bożej Anny Jenke, o potrzebne łaski dla parafian i duszpaterzy. Dziękowano Matce Chrystusa za dary łask Bożych okazane za Jej wstawiennictwem.
- Zgromadziła nas tu miłość Niepokalanej Matki Chrystusa - powiedział ks. Romuald Szumierz obchodzący w bieżącym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa. - Ta przenikająca nas miłość jest siłą ducha i potęgą Kościoła.
Po Mszy św. procesja z obrazem Matki Bożej przeszła przez jarosławski Rynek. Wierni śpiewali pieśni maryjne a ich udział w procesie był potwierdzeniem głębokiego i szczerego zaufania Matce Chrystusa. W tym pochodzie miłości wierni nieśli róże i znicze. Przez cały czas odmawiano także modlitwę różańcową. Róże, po zakończeniu procesji, złożono u stóp Matki Bożej. Dla tej parafii i całego środowiska jarosławskiego było to duże wydarzenie. Wszyscy jesteśmy świadomi skali zagrożeń moralnych, jakie dotykają niektóre polskie rodziny, także ludzi pracy i środowiska społeczno-zawodowe.
Program uroczystości odpustowych jest bardzo bogaty. W niedzielę, 3 sierpnia, odprawiano uroczyste nabożeństwa oraz Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie. Tego samego dnia otwarto wystawę, na której zgromadzono znaczki pocztowe i inne walory filatelistyczne, a także prace rzeźbiarskie, graficzne i plakaty z wizerunkiem Matki Bożej. Znaczki udostępnił dla celów ekspozycyjnych znany jarosławski kolekcjoner Julian Bałuch. W organizację tej części wystawy włączył się aktywnie Andrzej Szczygieł. Obrazy utrzymane w konwencji ikony są dziełem absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, Ewy Szozdy i Andrzeja Żygadło. Rzeźbę będącą artystycznym przetworzeniem wizerunku Pani Śnieżnej wykonał uznany artysta i ceniony pedagog Stanisław Lenar.
Otwarcie wystawy, którego dokonał ks. Marian Bocho poprzedził program poetycko-muzyczny w wykonaniu młodzieży.
Następnego dnia, podczas Eucharystii sprawowanej na Starym Cmentarzu, modlono się w intencji czcicieli Matki Bożej Śnieżnej. Eucharystii przewodniczył dziekan ks. Jan Jagustyn.
Główne uroczystości odpustowe odbyły się we wtorek 5 sierpnia. Przez cały dzień w Kolegiacie odprawiano nabożeństwa. Suma odpustowa była sprawowana przez kilkunastu księży, m.in. przez archiprezbitera jarosławskiego ks. Andrzeja Surowca, rektora kościoła pw. Świętego Ducha ks. dr. Henryka Rykałę, ks. dziekana Jana Jagustyna, proboszcza i gospodarza parafii ks. Mariana Bocho, pracującego w Albanii salwatorianina o. Wojciecha Poradę SDS, misjonarza z Wyspy Mauritius o. Tadeusza Kuda CSSp. Koncelebrze przewodniczył biskup z Charkowa Marian Buczek.
Na uroczystość przybył wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, samorządowcy, liczne rzesze jarosławian i członków wspólnot religijnych.
W homilii bp M. Buczek podkreślił znaczenie modlitw o jedność Kościoła i głęboką wymowę czci dla Pani Jarosławskiej, Patronki Rodzin. Modlono się o potrzebne łaski dla jarosławskich rodzin, księży, sióstr zakonnych, dla młodzieży i różnych stanów. Kiedy kapłani sprawujący Najświętszą Ofiarę i wierni podeszli do Jej cudownego wizerunku na ich głowy spadały płatki białych róż.
Proboszczem parafii kolegiackiej pw. Bożego Ciała jest od dwóch lat ks. Marian Bocho, który w sposób twórczy i pełen miłości integruje swoich wiernych. Jest oddanym kontynuatorem dzieła ks. dr. Bronisława Fili. Odbudowuje i remontuje bryłę Kolegiaty a równocześnie tworzy dzieło wzmacniające motywację wiary. Ma w swojej parafii wielu ludzi ubogich, dla których brak pracy oznacza głęboki kryzys. Odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej zorganizował w parafii po raz drugi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu