Reklama

Gród na wysokiej górze

Niedziela płocka 34/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyszogród (czyli etymologicznie: gród położony wysoko) ma swoją długą i świetną historię. Pierwsza wzmianka o nim znajduje się w dokumencie Bolesława Śmiałego wystawionym w 1065 r. dla klasztoru w Mogilnie. Wtedy istniała już kasztelania wyszogrodzka. Książę Konrad Mazowiecki w 1231 r. wybudował tu gród, położony na wzgórzu nad Wisłą. Wcześniej, obok grodu, już od XI wieku istniała kaplica pw. św. Jakuba Apostoła, przy której duszpasterzowali benedyktyni przybyli z Mogilna. Kaplica ta pierwotnie grodowa, zapewne później pełniła funkcję pierwszego kościoła parafialnego.
Parafia istnieje od XIII wieku, nie zachował się jednak dokument erekcyjny. Od 1320 do 1819 r. patronat nad kościołem w Wyszogrodzie, z nadania księcia płockiego Wacława, sprawowali Bożogrobcy z Miechowa. Kolejny kościół, drewniany, wybudowany ok. połowy XIV wieku, konsekrował 7 listopada 1555 r. biskup płocki Andrzej Noskowski. Osuwający się wysoki brzeg zmusił do przeniesienia kościoła na nowe miejsce; rozebrano go w 1726 r. W 1740 r. staraniem Stanisława Stępkowskiego, prepozyta miechowskiego, wybudowano świątynię murowaną na obecnym miejscu.
Budowę ukończono w 1754 r. Świątynia została konsekrowana przez bp. Kazimierza Rokitnickiego, sufragana płockiego. Ten kościół służył parafii tylko 19 lat, gdyż 25 maja 1773 r. pożar strawił świątynię, zabudowania plebańskie i kilkanaście pobliskich domów. Po pożarze kościoła nabożeństwa odprawiały się znów w drewnianej kaplicy św. Barbary nad Wisłą. W następnym roku rozpoczęto budowę nowego, obecnego kościoła, według projektu Samuela Fischera z Gdańska. Mury zostały ukończone po 12 latach. Prawdopodobnie w 1800 r. miało miejsce poświęcenie kościoła i zmieniono jego wezwanie - ze św. Jakuba na Świętą Trójcę. W 1837 r. podwyższono wieże, kościół zaś restaurowano w 1889, 1909, 1946 r. oraz w latach 1978-79.
27 maja parafię Wyszogród wizytował biskup płocki Piotr Libera.

Reklama

Duszpasterstwo

Parafię zamieszkuje obecnie ponad 3 tys. mieszkańców. Od 1987 r. proboszczem jest ks. kan. Czesław Zenon Glicner, wspomaga go w duszpasterstwie wikariusz - od 2006 r. jest nim ks. Kamil Stawiski. Katechezą są objęte wszystkie placówki oświatowe. Oprócz proboszcza i wikariusza katechizuje także troje katechetów świeckich. Co 2 tygodnie odbywa się katecheza parafialna dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św., raz w miesiącu - katecheza dla dzieci przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, dwa razy w miesiącu - spotkania dla przygotowujących się do bierzmowania.
W każdą niedzielę w kościele parafialnym sprawowane są 4 Msze św. i jedna w kaplicy filialnej w Marcjance. Obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii spełnia regularnie ok. 32% parafian, ok. 350 z nich przystępuje do Komunii św. Parafia jest praktycznie jednolita wyznaniowo: na jej terenie zamieszkuje 7 świadków Jehowy i 6 mariawitów.
Oprócz Mszy św. i okresowych nabożeństw (majowych, czerwcowych i październikowych) w każdą środę po Eucharystii wieczorowej jest odprawiana Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w każdy piątek - Koronka do Miłosierdzia Bożego przy obrazie Jezusa Miłosiernego. Od maja do października każdego trzynastego dnia miesiąca o godz. 21 jest odprawiane nabożeństwo fatimskie, a po nim procesja z figurą Matki Bożej wokół kościoła.
Przy parafii żywo działają ruchy i stowarzyszenia: parafialny oddział Akcji Katolickiej liczy 8 osób, do młodzieżowej gałęzi Ruchu Światło-Życie należy 15 osób, koło Żywego Różańca to w sumie 60 osób, prężnie działa 10 kół Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Parafialny zespół charytatywny to 5 osób, zaś liturgiczną służbę ołtarza pełni 53 ministrantów. 9 osób tworzy grupę lektorską. Liturgię upiększają także zespoły śpiewacze: chór parafialny (14 członków), 10-osobowy młodzieżowy zespół muzyczny i 15-osobowa schola. W asyście procesyjnej biorą udział strażacy oraz członkowie kół różańcowych. W parafii funkcjonuje także punkt poradnictwa rodzinnego. W ramach innych form pracy duszpasterskiej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi są organizowane także pielgrzymki, kolonie, rozgrywki sportowe i ogniska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W 2001 r. wydobyto spod tynku i zakonserwowano kamienie w fundamencie kościoła, pomalowano jego ogrodzenie, budynki parafialne i kaplicę przedpogrzebową (wewnątrz i na zewnątrz); założono też na niej nowe rynny. W kościele pomalowano zakrystię, okna, inne elementy metalowe i podłogę. Zamontowano na nowo instalację odgromową kościoła. Wykonano generalny remont instalacji grzewczej. Rozebrano 80 m zniszczonego ogrodzenia cmentarza i przygotowano do ogrodzenia nowymi elementami; wybudowano drugi obszerny śmietnik oraz położony obok zamykany składzik na narzędzia grabarza. Z terenu cmentarza usunięto 14 uschniętych jesionów, pnie pocięto na deski dla celów parafialnych. Ocieplono poddasze plebanii i wikariatu. Odmalowano piętro plebanii, garaż oraz ocieplono strop pod kuchnią. Pomalowano bramę i drzwi do zakrystii. Na plebanii dokonano remontów: kancelarii parafialnej, kuchni, łazienki przy pokoju gospodyni, naprawiono tynki i przyziemia plebanii. Dokonano remontu generalnego sali chóru parafialnego i łazienki przy niej. Osadzono nowe plastikowe okno do jednego pomieszczenia organistówki.
W następnym roku plac przed frontonem kościoła i chodniki przed kaplicą przedpogrzebową oraz chodnik procesyjny wokół kościoła wyłożono starobrukiem. Ogrodzono na nowo całą posesję parafialną od strony ul. Kościelnej i Płockiej. Zabezpieczono blachę na dachu plebanii potrójną warstwą farby. Wykonano remonty bieżące budynków parafialnych. Na cmentarzu grzebalnym w alei głównej i części alejek bocznych oraz we wjazdach ułożono kostkę brukową, wymurowano też obszerny betonowy śmietnik, a dwa istniejące zamknięto bramami. Wykonano nową metalową przesuwną bramę z podwórka plebanii.
W 2003 r. wykonano pierwszy etap generalnego remontu organów. Zainstalowano oświetlenie halogenowe przy ołtarzu głównym i na chórze oraz nowe oświetlenie obrazu Jezusa Miłosiernego. Zainstalowano nową centralę alarmową. Wykonano 18 metalowych stojaków do kwiatowych dekoracji kościoła. Zakupiono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Pomalowano dwukrotnie metalowe ogrodzenie posesji parafialnej od ul. Płockiej. Położono gres na schody do piwnicy w budynku plebanii oraz na podłodze korytarza dolnego. Zainstalowano na plebanii odsłuch z kościoła. Pomalowano barierki balkonowe i bramy wokół plebanii. Wykonano generalny remont wikariatu. Odnowiono krzyż misyjny. Na cmentarzu wycięto jedno duże uschnięte drzewo oraz dwa mniejsze.
W kolejnym roku wykonano drugi etap generalnego remontu organów i nastrojono je. Pomalowano na nowo cały zewnętrzny mur ogrodzeniowy i przyległe budynki parafialne. Wymieniono główne zasilanie elektryczne plebanii i rozpoczęto jej ocieplanie. Założono 24 parapety i wykonano obróbki blacharskie.
W 2005 r. dokończono ocieplenie plebanii. Pomalowano wszystkie ramy okienne. Położono tynk akrylowy na plebanii oraz tynk żywiczny na dolnej części przyziemia budynku. Zainstalowano nowe drewniane drzwi wejściowe do plebanii od strony kościoła. Zakupiono procesyjny zestaw nagłośnieniowy, organy elektroniczne dla młodzieżowego zespołu muzycznego, kosiarkę spalinową do porządkowania cmentarza, nowy gong i kolejne cztery ornaty, cztery haftowane obrusy ołtarzowe i bieliznę liturgiczną.
W następnym roku dokonano modernizacji nagłośnienia w świątyni parafialnej oraz wykonano nagłośnienie zewnętrzne, obejmując drogę procesyjną; przygotowano protokół z oględzin i propozycję renowacji ścian wewnętrznych oraz remontu elewacji wraz z pomalowaniem kościoła. Odnowiono główne drzwi kościoła i drewniane elementy towarzyszące, pomalowano zewnętrzny mur ogrodzeniowy i przyległe budynki parafialne.
W ubiegłym roku wyremontowano i pomalowano całe wnętrze kaplicy filialnej w Marcjance i wykonano do niej 8 ławek. Zakupiono 7 nowych ornatów, figury do grobu Pana Jezusa i Chrystusa Zmartwychwstałego, 5 nowych obrusów haftowanych. W miejsce ukradzionych rynien spustowych z blachy miedzianej na kościele założono 6 nowych. Wycięto też kilka starych drzew na cmentarzu grzebalnym.

Przebieg wizytacji

Wizyta Biskupa Płockiego rozpoczęła się od spotkania z rodzicami pochodzących z parafii kapłanów - ks. Jarosława Kowalczyka i ks. Rafała Winnickiego oraz z pracownikami parafii. O godz. 9.30 Ksiądz Biskup odwiedził chorych i personel Domu Pomocy Społecznej. Kolejnym punktem programu była wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego Zespołu Szkół w Wyszogrodzie, po niej zaś - odwiedziny w Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Po przygotowanym przez młodzież krótkim programie o bł. abp. Julianie Nowowiejskim Ksiądz Biskup spotkał się również z Radą Pedagogiczną. Kolejnym „szkolnym” spotkaniem była wizyta w Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Przed obiadem Biskup Piotr udał się na cmentarz, by tam z parafianami modlić się za zmarłych, zatrzymał się również na chwilę modlitwy na znajdującym się obok cmentarzu żydowskim. Po obiedzie, w którym wzięli udział także Starosta Płocki, Burmistrz Miasta, Wiceburmistrz, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy, oraz dyrektor Centrum Medycznego, Ksiądz Biskup udał się wraz z nimi na przyczółek nowego mostu, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa oraz pomnik żołnierzy poległych w bitwie nad Bzurą.
O godz. 15.30 Biskup Płocki nawiedził kaplicę filialną w Marcjance, gdzie wraz z członkami kół Żywego Różańca odprawił nabożeństwo majowe. Wizytę zwieńczyła uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży. Ostatnim akcentem było spotkanie na plebanii z przedstawicielami Rady Parafialnej.

Parafia pw. Trójcy Świętej w Wyszogrodzie

Patron parafii: Bóg w tajemnicy Trójcy Świętej
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Trójcy Świętej
Kaplica: Marcjanka, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Dekanat: wyszogrodzki
Miejscowości: Wyszogród, Ciućkowo (część), Drwały, Marcjanka (część), Pozarzyn, Wilczkowo
Proboszcz: ks. kan. Czesław Zenon Glicner
Wikariusz: ks. Kamil Stawiski
Katecheci: Maciej Jarosław Dąbrowa, Bogumiła Ewa Szymańska, Wiesława Woźniak
Organista: Mieczysław Wiśniewski
Zakrystian: Piotr Biernat
W parafii działają: rada parafialna, Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie, Koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, krąg biblijny, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, parafialny zespół charytatywny, ministranci, lektorzy, chór parafialny, młodzieżowy zespół muzyczny, schola parafialna, poradnictwo rodzinne
Współpraca: OSP w Wyszogrodzie, OSP w Drwałach
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym - 8.30, 10, 12, 16, w kaplicy w Marcjance - 14

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi a kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, złożonej z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa, a także z ekspertyz zewnętrznych, wydał dekret, w którym stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca, a rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej, dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Co więcej na swej posesji ustawiła skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

[ TEMATY ]

Caritas

oświadczenie

KEP

diecezja warszawsko‑praska

ks. Marcin Iżycki

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

Odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu

2024-06-27 21:39

Renata Czerwińska

W Toruniu odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej Patronki Diecezji Toruńskiej.

Wierni zgromadzili się na dziedzińcu przed Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, gdzie odmówili nowennę do Matki Bożej. Następnie spod Wyższego Seminarium Duchownego ulicą św. Józefa wyruszyła procesja do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję