Bardzo chcieli mieć parafię
Reklama
Obszar parafii Dobraków znajduje się w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Parafia leży w obrębie dwóch gmin: Żarnowca i Pilicy. Zręby parafii tworzyły się 50 lat temu. Jak odnotowano w tutejszej kronice (i jak wielu jeszcze pamięta), była duża determinacja w zorganizowaniu się we wspólnotę parafialną. - Większość widocznego w kościele i jego otoczeniu kamienia ludzie wydobywali własnymi rękami, pracując w pocie czoła. Często wspominają tamte czasy - mówi ks. prob. T. Jakubek.
Parafię erygował bp Czesław Kaczmarek dekretem z 19 VIII 1957 r. Okręg parafialny wydzielono z macierzystej parafii w Kidowie i z Łan Wielkich. Pierwotnie funkcję kościoła parafialnego pełniła drewniana kaplica wzniesiona w XIX wieku, rozbudowana w 1920. Tak oto pisze o niej w parafialnej kronice ks. Józef Probierz, pierwszy proboszcz w Dobrakowie: „Znajduje się tu kościółek drewniany, bardzo skromny, według opowiadania parafian mniej więcej sprzed 130 laty. Wyrwał czy Wyrwałek wybudował tu niedużą kaplicę, a w roku 1923 dobudowano z drzewa nawę i chór śpiewaczy (...). Obecnie kościół jest pokryty blachą, posiada wielki ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, także jakby dwa małe ołtarze - św. Barbary i św. Józefa”. Z relacji miejscowej ludności wynika silenie zakorzeniona tradycja odpustu MB Częstochowskiej, obchodzonego po dziś dzień. To główna patronka kościoła.
W tamtych trudnych czasach okoliczni mieszkańcy chcąc mieć parafię przy starym kościołku próbowali wyposażyć go w naczynia i sprzęt liturgiczny, ale ostatecznie brakowało sporo rzeczy do sprawowania kultu, nie było także plebanii. „Otrzymałem z Kurii pismo upoważniające mnie do zbierania ofiar po innych parafiach - pisze na pierwszych stronach kroniki ks. Probierz. - Udałem się w podróż, wiele razy wyjeżdżałem rano i wracałem wieczorem zwożąc wiele rzeczy cennych i kosztownych (...) choć te wyjazdy na motocyklu, trwające na przestrzeni dwóch miesięcy, bardzo mnie osłabiły”. Te trudne początki parafia ma dawno za sobą, i choć stary kościółek służył jej jeszcze długo, konieczna była budowa nowej świątyni, z prawdziwego zdarzenia i obszernej, pw. MB Częstochowskiej. Budowa, w oparciu o kamień wydobywany na obrzeżach Jury Krakowsko-Częstochowskiej i w miejscowych kamionkach oraz o drewno, była realizowana w latach 1979-1983, gdy proboszczem parafii był ks. Aleksander Zaporowski. Kościół rósł jako owoc wielkiego zapału i pracy ludzi oraz Proboszcza. Wbudowano go według projektu inż. Jana Głucha i inż. Romana Siwka. Kościół w Dobrakowie poświęcił bp Mieczysław Jaworski w 1985 roku. Proboszczami parafii od 1957 r. byli kolejno: ks. Józef Probierz, ks. Franciszek Hołdyk, ks. Antoni Kwiecień, ks. Kazimierz Kucypera, ks. Aleksander Zaporowski, ks. Czesław Krzyszkowski, ks. Stanisław Zapała (który m.in. wybudował obecną plebanię).
W wystroju kościoła dominuje drewno decydujące o konwencji i stylistyce całego wnętrza, dość jednolitej. Autorem niemal wszystkich płaskorzeźb, rzeźb, elementów drewnianych jest Antoni Toborowicz. W ołtarzu głównym znajduje się krzyż, w bocznym - MB Częstochowska oraz czczony tutaj orędownik rolników, św. Izydor, drugi patron kościoła.
Rosną młode świerki
Wokół kościoła jest dużo drzew. Wśród przyciętych lip i pogrupowanych iglaków - kompozycje z kamienia - zakątki skłaniające do krótkiej modlitwy... - To zasługa mojego poprzednika, który bardzo dużo tutaj zrobił - mówi Ksiądz Proboszcz. Natomiast już jego pomysłem jest szpaler świerków, które sprowadzano do szopki bynajmniej nie ścięte, ale z bryłą korzeniową. Warkocze płaczącej wierzby kryją pomniczek miejscowych bohaterów z czasów II wojny światowej. Na frontonie kościoła - wizerunek MB Częstochowskiej, który pozostał na pamiątkę peregrynacji. - Bardzo owocnie przeżyliśmy czas nawiedzenia, tym bardziej, że pobożność w parafii określiłbym jako typowo maryjną. Mieliśmy też doskonałego rekolekcjonistę - mówi ks. Jakubek. Rekolekcje odbyły się 28-31 X i 3-4 XI 2007, zaś peregrynacja 5-6 XI 2007 r. Zaraz po nawiedzeniu po rodzinach parafii wyruszyła kopia jasnogórskiego Obrazu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ludzie tutaj pracowici
I to bardzo, a przy tym rzetelni, dbający o swoje gospodarstwa, dbający o kościół - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Kościół jest wewnątrz wymalowany, ma nowe organy, częściowo wymienione oświetlenie i odnowioną elewację. Rozpoczęto budowę nowego parkingu. 2 tablice ku czci Jana Pawła II ufundował jeden z parafian.
Większość utrzymuje się z rolnictwa, głównie z powszechnej tutaj uprawy ziemniaków oraz z hodowli krów, u niektórych całkiem licznej. Okoliczne dorodne łąki zapewniają paszę. Niestety, dwie szkoły podstawowe zostały zlikwidowane, dzieci uczą się w Wierbce i Żarnowcu. W tym roku do I Komunii św. przystąpiło 9 dzieci. Jak nie ma szkół, zanika naturalny kontakt z nimi i ich rodzicami. Troskę parafii stanowią w pewnym sensie studenci zaoczni, których jest sporo i którzy niedziele spędzają tam, gdzie studiują. Ale na pewno nikogo nie zabraknie podczas jubileuszu 50-lecia parafii, który jest zaplanowany jesienią br., o czym obwieści okolicy specjalnie ufundowany na tę okazję dzwon.
Otola odnawia kaplicę
Kaplica w Otoli była zbudowana przed II wojną światową (a ponoć jej najstarsza część jest znacznie starsza). Rozbudowano ją w 1990. Kaplicy patronuje Trójca Święta, jest tutaj uroczyście obchodzona uroczystość odpustowa, są odprawiane Msze św. we wszystkie niedziele i święta. W miesiącach letnich 2008 trwa remont kaplicy. Korzystający z niej ludzie sami wystąpili z taką inicjatywą. Dopomógł wójt z Żarnowca, który wspomógł materiałami i siłami ludzkimi. Remont szybko się posuwa, porządkowane jest otoczenie, m.in. powstaje nowy parking.
Parafia Dobraków żyje własnym rytmem, w poczuciu bycia wspólnotą odpowiedzialną za swój kościół, za woje rodziny. Znamienną cechą okolicy pozostaje duża ilość ciekawych kapliczek, w tym słupowych z XVIII-XIX wieku. Jest ich na pewno więcej niż 30.