Słowa św. Maksymiliana Marii Kolbego - „nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj” - patrona parafii na Dąbrowie w Łodzi, najpełniej oddają charakter i trudną historię tej franciszkańskiej wspólnoty. Wspólnoty, która przez wiele lat czekała na swój kościół, na miejsce gdzie pozwolono by jej na spotkania z Bogiem, na Eucharystię i słuchanie słowa Bożego. Może dlatego aż tyle osób zaangażowanych jest dziś w życie parafii i tak dużo na jej terenie się dzieje. To nie tylko charyzmatyczni Ojcowie Franciszkanie przyciągają do kościoła, ale też ludzie, którzy pamiętają o wydarzeniach sprzed lat, sami do niego się garną.
Początki parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego były bardzo trudne. Same starania o pozwolenie na budowę kościoła, które zainicjował bp Michał Klepacz, trwały aż 27 lat. Od 1956 r. słano pisma do władz miejskich z prośbą o wyrażenie zgody. Jednak każdorazowo otrzymywano negatywną odpowiedź. O świątynię starali się także mieszkańcy dzielnicy Łódź - Dąbrowa. Wreszcie w czerwcu 1981 r. bp Rozwadowski erygował parafię. Powstała kaplica, którą w przeddzień ogłoszenia stanu wojennego poświęcił bp Władysław Ziółek, a 19 lat później konsekrował świątynię, jako Arcybiskup łódzki. Przez 27 lat istnienia parafii proboszczami byli: o. Ludwik Bartoszak (1981-89), o. Feliks Mechecki (1989-2000), o. Marek Iwański (2000-04), o. Sławomir Denderski (2004 - 2008) oraz obecnie pełniący tę funkcję o. Mariusz Słowik.
Dziś parafia wręcz tętni życiem. Ojcowie Franciszkanie dbają, by każdy mógł, w miarę możliwości, zainteresowań i wieku znaleźć swoje miejsce w Kościele. Działa tu aż 17 zespołów - od Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej poprzez duszpasterstwo pielgrzymkowe, grupy młodzieżowe - oazy, schole, aż po grupę charytatywną. Ta ostatnia zajmuje się wydawaniem odzieży i produktów żywnościowych dla najbiedniejszych rodzin parafii. Parafia ma także swoją gazetkę - „Nasza Wspólnota”. Pisemko ukazuje się 5 razy w roku: na Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, uroczystość Zesłania Ducha Świętego i na październik - miesiąc Różańca Świętego. W każdy piątek w Godzinie Miłosierdzia w świątyni odbywają się adoracje Najświętszego Sakramentu, a od maja do października każdego 13 dnia miesiąca nabożeństwo fatimskie. Organizowanych jest także wiele pielgrzymek do ważnych dla chrześcijan miejsc w Polsce - nie tylko autokarowych, ale i rowerowych. Ostatnio młodzież wybrała się rowerami do sanktuarium św. Anny w Smardzewicach. Warto wspomnieć, że przy parafii działa punkt zielarski o. Grzegorza Sroki. Główne uroczystości odpustowe przypadają 14 sierpnia w dniu liturgicznego wspomnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika.
Pomóż w rozwoju naszego portalu