Pierwszym miejscem wspólnej modlitwy był Gietrzwałd - czyli polskie Lourdes. W tym roku przypada tu 131. rocznica objawień i 41. rocznica koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. W 1977 r. objawienia gietrzwałdzkie jako jedyne do tej pory w Polsce zostały uznane przez Kościół za autentyczne. Sanktuarium stwarza niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą skupieniu, wyciszeniu i modlitwie. Nasza grupa również odkryła uroki tego miejsca, spacerując dróżkami drogi krzyżowej i modląc się podczas wspólnej Mszy św.
Następną atrakcją był 2,5-godzinny rejs z portu w Augustowie do Studzienicznej położonej na półwyspie z wieloma zabytkami sakralnymi. W czerwcu 1999 r. rejs tym samym statkiem odbył nasz wielki Polak Jan Paweł II. Kanał ma długość 101 km i łączy dorzecza Wisły i Niemna. Różnica poziomów zwierciadła wody uregulowana została przez budowę 18 śluz i 29 upustów.
Nasze wspólne pielgrzymowanie przekroczyło granice Polski - kiedy to przez 2 dni zwiedzaliśmy jedno z najpiękniej położonych miast Litwy - Troki i zabytkową stolicę Wilno. Ogromnym wzruszeniem i przeżyciem dla całej grupy było uczestnictwo we Mszy św. odprawianej przez naszego księdza proboszcza w Ostrej Bramie u stóp Matki Bożej Miłosiernej oraz zwiedzanie zabytkowych kościołów Świętego Ducha i archikatedry Świętych Stanisława i Władysława. Piękną panoramę Wilna mogliśmy podziwiać z Góry Trzech Krzyży, a na Cmentarzu na Rossie pomodlić się za zmarłych tam spoczywających, w tym za wybitnych Polaków.
Wilno jest miastem niezwykle bogatym w historię, jest przecież miastem Adama Mickiewicza i św. Kazimierza - patrona miasta.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Świętej Lipce - perle baroku, gdzie znajduje się bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem. Miejsce to jest wyjątkowe i niepowtarzalne - przepełnione niezwykłym kultem Matki Bożej. Tu mieliśmy okazję wysłuchać niezwykłej historii tej świątyni, ale również uczestniczyliśmy w pięknym koncercie organowym - z ruchomymi figurkami. Ksiądz proboszcz M. Kozicki odprawił w naszych intencjach Mszę św. oraz wspólnie z innymi pielgrzymami modliliśmy się nowenną do Matki Bożej. Ze Świętej Lipki pielgrzymkowy szlak wiódł nas do domów, ale po drodze udało nam się zobaczyć „wilczy szaniec” w Gierłoży pod Bydgoszczą, miejsce uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki, a w Toruniu piękny i zabytkowy rynek starego miasta.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że dane nam było wspólnie ze sobą pielgrzymować - już po raz kolejny - innym szlakiem, ale jakże blisko Niego i Maryi. Wspólny śpiew, modlitwy, rozmowy zbliżają ludzi do siebie i powodują, że jesteśmy dla siebie lepsi i milsi. Oby za rok nikogo nas nie zabrakło na nowym pielgrzymkowym szlaku. Jest przecież tyle wspaniałych miejsc, dla których warto pokonywać nawet największe trudy.
Dziękujemy wspaniałym organizatorom i opiekunom za ogromne zaangażowanie i przygotowanie pielgrzymki: p. Annie Druz - kierownikowi i przewodniczce pielgrzymki, ks. Mariuszowi Kozickiemu - opiekunowi duchowemu i proboszczowi parafii w Rzeplinie, oraz panu Piotrowi - kierowcy za bezpieczną i szczęśliwą podróż.
Pielgrzymi
Pomóż w rozwoju naszego portalu