Reklama

Po prostu muszę pielgrzymować

Pan Józef Skrzyp ma 58 lat. Jest emerytowanym górnikiem, ojcem trzech synów. Jak sam mówi, pielgrzymki to jego życie. 6 sierpnia po raz kolejny wyruszy w drogę na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Na pierwszą pielgrzymkę w swoim życiu poszedł mając 6 lat. Mały chłopak trzymany za rękę przez babcię pośród - jak zwykle to bywa - tłumów pielgrzymów nawiedzających cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Od tamtego czasu minęło 51 lat.
Ostatnia pielgrzymka to droga z Cięciny do Kalwarii, którą razem z ks. Robertem Niedzielą w połowie czerwca przeszła grupa 130 pątników. - Jak wielką przeżyłem wtedy radość. Przecież jeden z etapów był bardzo ciężki. Przeszliśmy 45 km w ciągu jednego dnia, a na nocleg dotarliśmy o 21.30! 45 km! Naprawdę trudny etap. Myślałem, że z radości wszystkich uściskam i wycałuję.
Dla pana Józefa pielgrzymki to życie. - Nie wyobrażam sobie, by nie iść. Po prostu muszę pielgrzymować - mówi. Ma swoje wielkie pielgrzymki - do Częstochowy i do Kalwarii, i ma te małe - do przydrożnych, leśnych kapliczek na przygórskim szlaku. - To nie jest sztuka wybudować kapliczkę. Do niej trzeba przychodzić i modlić się. Ja idę tam, zabieram ścięte w ogrodzie kwiaty (po trzy z każdego gatunku - te do tej kapliczki, te do tamtej...). Pamiętam, spotkałem przy jednej z takich kapliczek pewnego człowieka. Zapytałem, czy odmówi ze mną Koronkę do Bożego Miłosierdzia. No i klęczeliśmy razem, i modliliśmy się...
Tegoroczna pielgrzymka do Częstochowy będzie dla Józefa Skrzypa już 17. Jeśli do tego dodać pielgrzymowanie do Kalwarii, Rychwałdu, dokąd chodzi razem z żoną, nawiedzanie leśnych kapliczek w górach, to w sumie wychodzi z tego niemała liczba. - Cóż, ja mam za sobą kilkanaście pielgrzymek. Moja babcia, która po raz pierwszy zabrała mnie na pielgrzymkę, to była pątniczka. Ona do Kalwarii pielgrzymowała aż 70 razy!

Po raz pierwszy

Częstochowa jako cel pielgrzymowania pierwszy raz pojawiła się w jego życiu w 1991 r., gdy na Jasną Górę przyjechał Jan Paweł II na Światowe Dni Młodzieży.
- Pamiętam wszystko szczegółowo. Poszedłem na tę pielgrzymkę dzięki ks. Józefowi Baranowi (był wówczas wikariuszem w Żabnicy). A ten od razu początkującemu pielgrzymowi zlecił funkcję kwatermistrza - wspomina. Niełatwe zadanie załatwiania noclegów dla dużej grupy pielgrzymów wymaga dobrego kontaktu z ludźmi i po części zależy od zaufania, jakie kwatermistrz zdobędzie u gospodarzy, których prosi o dach nad głową dla pątników. - Wychodziło się do ludzi, nie wiedząc, czy są religijni, czy nie. Po prostu trzeba było umieć z nimi pogadać. Przedstawiałem się, miałem zresztą identyfikator: Kwatermistrz Skrzyp Józef, grupa ta a ta, rozpoczynałem rozmowę. - Ile Pani przyjmie ludzi? (A ja zawsze uważam, że pielgrzym musi trochę niewygody pocierpieć). Ile Pani mówi? Pięć? Dobrze, damy osiem. - Na ziemi? - pytała. - Tak, na ziemi - odpowiadałem.
Od tamtego czasu wiele się zmieniło, ale pamięć pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę głęboko wyryła się w sercu pana Józefa. - Spotkanie z Papieżem było wielkim przeżyciem. Wtedy pomyślałem sobie: Matko Boża, tu Papież, a z Żabnicy na pielgrzymce tylko 4 osoby... Dziś mamy 60-osobową grupę pielgrzymów z naszej wioski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzą się znajomości

Reklama

W rozmowie z Józefem Skrzypem nietrudno zauważyć, że jest człowiekiem, który łatwo nawiązuje kontakt, lubi rozmawiać. Ta cecha sprawia, że na pielgrzymkach narodziły się znajomości trwające już całe lata. - Piszemy do siebie kartki, telefonujemy. Nawet niektórzy przyjeżdżają do mnie do Żabnicy, by złożyć życzenia imieninowe. Wszyscy, którzy nas goszczą, to naprawdę wspaniali ludzie - mówi pan Skrzyp.
Kto choć raz pielgrzymował razem z nim, wie, że goszczony w jakimś domu na pielgrzymce potrafi zaznaczyć swą pątniczą obecność. - Mam taki zwyczaj, że gdy ludzie częstują kolacją, staję przy stole i głośno razem modlimy się. Wieczorem mówię, że teraz odmówimy Apel w intencji państwa, którzy nas gościli, aby Matka Boża Częstochowska miała ich w opiece, byśmy mogli znów za rok się spotkać. Ludzie potrzebują takiej zachęty do modlitwy. Na to czekają i później za to często dziękują.

Buty

Pan Józef Skrzyp pokazuje swój pielgrzymi ekwipunek. Sandały, które dostał od syna, i czerwony plecak. Buty - to już kolejne, przeznaczone tylko na pielgrzymkę. - Buty trzeba mieć porządne - mówi pan Józef. - Ja zawsze chodzę w sandałach. Bo jak jest ciepło, to stopy mają przewiew. A jak pada? Przecież to, co się z jednej strony wleje, z drugiej się wyleje - z uśmiechem kwituje. Sandały, które trzyma w ręce, wylądowały raz zimą u szewca. Ten zdziwił się, że ktoś przynosi takie obuwie w styczniu, gdy wkoło śnieg. To są buty używane tylko w sierpniu i na pewno pan zdąży je zreperować - usłyszał rzemieślnik.
- To dziwne, ale tyle przeszedłem drogi i nigdy nie miałem najmniejszego odcisku na stopach. Nie wiem, co to ból na pielgrzymce. A wiele razy przecież widziałem, jak ludzie mają okaleczone stopy, jak trudno im iść, jak cierpią.
W kwestii zdrowia pan Józef mógłby podać kilka rad dla kogoś, kto wybiera się po raz pierwszy w drogę. Po pierwsze, dobre buty, ale nigdy nowe. Po drugie, przed wyruszeniem na szlak warto zrobić sobie trening, pokonując dłuższą trasę, np. 5-10 km. Wreszcie nie jeść i nie pić zbyt dużo, tylko tyle, ile potrzeba. Wtedy dobrze się idzie.
Zmęczenie. - Ja mam swój wypróbowany sposób na zmęczenie w drodze. Jeśli poczujesz się słaby, to ponieś jakiś czas tubę od nagłośnienia. Tak, ofiaruj to Matce Bożej. Zawsze skutkowało. I jeszcze jedno. Jeśli ktoś się męczy, niech raczej idzie z przodu grupy. Tam zawsze lepiej niż na tyłach.

Zdrowie to tyś, góral, sobie wymodlił

Jest przekonany o stałej obecności Boga i Matki Najświętszej w jego życiu. Opowiadając, raz po raz zaznacza, że to i tamto było wielką łaską, że ma namacalne dowody Bożego wsparcia. - A jak to traktować? Dla przykładu: byłem kiedyś w Kalwarii i dochodząc do stacji trzeciego upadku Jezusa, bardzo żarliwie modliłem się o zgodę w pewnej rodzinie. Popatrzyłem na zegarek, było dziesięć minut do godz. 12. Po powrocie do domu słyszę, że dokładnie za dziesięć dwunasta oni się pogodzili. Więc jak ja mogę to wytłumaczyć...
Opowiada też historię swojej choroby, gdy okazało się, że ma dziury w płucach. Gdy był w szpitalu na Śląsku, codziennie chodził do przyszpitalnej kapliczki, by się modlić. Dziś jest zdrowy. Obserwujący go w szpitalu chorzy mieli powiedzieć: Zdrowie to tyś, góral, sobie wymodlił!
- Pielgrzymuję, żeby dziękować. Za to, że 35 lat przeżyliśmy w małżeństwie, za zdrowe dzieci, za kolejny rok. Ile jest rzeczy, za które trzeba dziękować. Oczywiście, idę też, aby prosić w różnych intencjach, własnych i cudzych - wyjaśnia pan Józef.
Z nieskrywanym wzruszeniem mówi o momencie dojścia do częstochowskiego sanktuarium. - Gdy leżymy krzyżem u stóp Jasnej Góry, kłaniając się w ten sposób Matce Bożej i dziękując za dotarcie do celu, wtedy zawsze łzy cisną się do oczu. To jest wspaniałe przeżycie.
Dziś, po latach pielgrzymowania i modlitwy, czuje się szczęśliwy. Tak jak on, na pielgrzymki chodzą także jego synowie Tomasz, Marcin i Zbigniew. Ten ostatni w sutannie.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przełożony Generalny staje w obronie ks. Michała Olszewskiego SCJ!

2024-09-13 10:27

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Sercanie.pl/red

Pochodzący z Hiszpanii Przełożony Generalny Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, o. Carlos Luis Suárez Codorniú SCJ w rozmowie z OSV News zwrócił się do polskich władz o „uszanowanie godności” aresztowanego duchownego. Jak powiedział, wiadomość o zatrzymaniu zakonnika „oczywiście ogromnie go zasmuciła” i był „szczególnie zasmucony sposobem, w jaki – jak usłyszeliśmy - był traktowany w pierwszych chwilach” po zatrzymaniu.

„W żadnym wypadku nie chodzi o sprzeciwianie się wymiarowi sprawiedliwości, ale bardzo zależy nam na poszanowaniu praw naszego współbrata, a także wszelkich innych osób zatrzymanych w tej sprawie” – powiedział o. Suarez.
CZYTAJ DALEJ

Papież na konferencji w samolocie

2024-09-13 20:43

[ TEMATY ]

konferencja

papież Franciszek

VATICAN MEDIA Divisione/www.vaticannews.va/pl

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie z Singapuru do Rzymu

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie z Singapuru do Rzymu

Publikacja pełnej treści konferencji prasowej na pokładzie samolotu z Singapuru do Rzymu

Podziel się cytatem Wasza Świątobliwość, dziękujemy za te długie dni podróży, za radość, którą mogliśmy odczuć, mimo zmęczenia. Dziennikarze, którzy Ci towarzyszyli chcieliby zadać kilka pytań.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Tuskowi opłaca się dyskusja tylko o praworządności

2024-09-13 21:14

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Kurs przyjęty przez nowy rząd jest niebezpieczny. Odejście od respektowania prawa w imię „demokracji walczącej”, która w praktyce oznacza zwalczanie największej partii demokratycznej w Polsce, jaką jest wciąż Prawo i Sprawiedliwość – to polityka totalnie niepraworządna i szkodliwa dla państwa oraz jego obywateli. Konsekwencje działań koalicji 13 grudnia to osłabienie zasady praworządności, ryzyko politycznej instrumentalizacji prawa, osłabienie zaufania obywateli do państwa i instytucji oraz naruszenie podstawowych zasad demokracji, a także wysyłanie do obywateli sygnału: jeśli jesteśmy w stanie wyższej konieczności, to przepisy prawa nas nie zobowiązują. W końcu tak mówi sam premier, więc to musi być prawda.

Nie ulega wątpliwości, że to wszystko istotne kwestie, których siły troszczące się o dobro Polski nie mogą porzucić. Dlaczego więc intuicja podpowiada mi, że Donald Tusk otwiera szampana każdego dnia, gdy opozycja i opinia publiczna rozprawia o praworządności, kontrasygnatach, ustawach, rozporządzeniach, wytycznych, oświadczeniach, ustawach i ekspertyzach prawnych?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję