Święty Paweł nie jest dla nas postacią z przeszłości, jest on także naszym nauczycielem, apostołem i orędownikiem Jezusa Chrystusa dla nas” - mówił Benedykt XVI podczas nieszporów 28 czerwca w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie rozpoczął Rok św. Pawła, ustanowiony w całym Kościele z okazji Jubileuszu 2000 lat od narodzenia św. Pawła. Trwać będzie od I Nieszporów Uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła, 28 czerwca 2008 r. do tejże uroczystości w 2009 r. W archidiecezji lubelskiej uroczysta inauguracja odbyła się 29 czerwca w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie w czasie Eucharystii, której przewodniczył bp Mieczysław Cisło.
Apostołowie i głosiciele
„Świętość jest heroizmem wiary i miłości - mówił Ksiądz Biskup do licznie zgromadzonych wiernych. - Heroizm wiary polega na bezgranicznym zaufaniu Bogu, a heroizm miłości to przyjęcie swojego życia jako daru od Boga dla drugiego człowieka. Takimi herosami są św. Piotr i św. Paweł, którzy są filarami Kościoła”. Przypominając o rozpoczętym przez Benedykta XVI Roku św. Pawła, bp Cisło podkreślał konieczność podjęcia ewangelizacji na wzór Apostoła Narodów, który był niestrudzonym głosicielem Chrystusa m.in. w Jerozolimie, Damaszku, Antiochii, Ikonium, Salonikach, Koryncie, Atenach, Rzymie, na Malcie i Cyprze. „Potrzeba, abyśmy wrócili do gorliwości pierwszych chrześcijan, byśmy obudzili na całym świecie ducha misyjnego i na nowo uświadomili sobie, że każdy z nas jak Apostoł Narodów jest powołany do głoszenia Ewangelii każdego dnia i odważnego wyznawania wiary w Chrystusa”. Ksiądz Biskup apelował o świadectwo wiary w domach, miejscach pracy i środowiskach, zapewniając o modlitwie całego Kościoła. „Potrzeba apostołów, którzy podejmują pracę nad sobą w codzienności i głoszą Chrystusa nie tylko słowem, ale życiem. Potrzeba zdeklarowanych katolików, którzy nie boją się przyznać do Boga”.
Odpust jubileuszowy
Jednym z duchowych owoców Roku św. Pawła jest odpust, który mogą uzyskać wierni pielgrzymując każdego dnia roku jubileuszowego do Bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Zgodnie z zaleceniami Ojca Świętego oraz dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 10 maja br., abp Józef Życiński wyznaczył w archidiecezji kościoły, w których - nawiedzając je indywidualne lub z pielgrzymką - również można uzyskać odpust. Są to kościoły i kaplice: pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie i w Bełżycach, pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach, w Kamionce, w Kaniem, w Lublinie, w Kraśniczynie, w Tomaszowicach, w Świerżach i w Żyrzynie, a także bazyliki: pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, pw. św. Anny w Lubartowie i pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy oraz kościoły: pw. Trójcy Świętej w Chodlu, pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie i pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku. Do uzyskania odpustu podczas nawiedzenia kościoła konieczne jest uczestnictwo we Mszy św. lub innym nabożeństwie ku czci Apostoła Narodów, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitw Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego jako wyraz jedności z Kościołem. Chorzy oraz ci, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą wypełnić zwykłych warunków uzyskania odpustu, mogą go uzyskać, jeśli wraz z postanowieniem dopełnienia tychże warunków, gdy tylko to będzie możliwe, włączą się duchowo w jedną z celebracji na cześć św. Pawła, ofiarując Bogu swoje modlitwy i cierpienia za jedność chrześcijan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu