Nieopodal Gorlic, w przepięknej, pofałdowanej wzniesieniami okolicy położone jest jedno z miejsc pielgrzymkowych diecezji rzeszowskiej - sanktuarium w Kobylance. W tym miejscu od przeszło trzech stuleci cześć wiernych odbiera łaskami słynący obraz Jezusa Ukrzyżowanego, do dziś nawiedzany przez liczne rzesze pątników. 14 czerwca 2008 r. w tym miejscu swe modlitwy zanosili kapłani diecezji rzeszowskiej, na czele ze swymi biskupami, ordynariuszem bp. Kazimierzem Górnym i biskupem pomocniczym Edwardem Białogłowskim, przeżywający swój dzień modlitw o świętość kapłanów. Przybyli do tego miejsca, aby u stóp Chrystusowego Krzyża ponowić swe oddanie na wyłączną służbę Bogu oraz zaczerpnąć tu siły do codziennej pracy duszpasterskiej.
Kapłańskie modlitwy rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Duchowni w skupieniu przemierzali kolejne stacje, a wsłuchując się w rozważania głoszone przez prowincjała Misjonarzy Saletynów ks. Władysława Pasiuta, łączyli swe życie kapłańskie z Krzyżem Chrystusa. Nabożeństwo to zwieńczyła adoracja relikwii Krzyża Świętego i osobista modlitwa przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Kobylańskiego.
Centralnym punktem kapłańskiego spotkania była Eucharystia koncelebrowana w XVIII-wiecznym, barokowym kościele sanktuaryjnym. Przewodniczył jej bp. K. Górny, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Pasiut. Kaznodzieja wychodząc od tegorocznego hasła roku duszpasterskiego: „Bądźmy uczniami Chrystusa” ukazał, jak powinno ono być realizowane w życiu i posłudze kapłanów. Przede wszystkim kapłan musi pamiętać, że skuteczność jego pracy zależy od jego osobistego kontaktu z Bogiem, a więc od jego życia modlitewnego. Ma zatem być człowiekiem modlitwy, „specjalistą” od spraw duchowych. Winien ciągle coraz głębiej poznawać Chrystusa, kochać Go i naśladować, i z Nim przemieniać historię. W dalszej części kazania podał wskazówki, jak być uczniem Chrystusa w konkretnych sytuacjach życia kapłańskiego: w posłudze Słowa, w konfesjonale, przy ołtarzu, w kancelarii i podczas katechezy. Otóż w każdym z tych miejsc kapłan ma być autentycznym świadkiem swego Mistrza.
Na zakończenie dnia modlitw bp K. Górny odczytał akt oddania kapłanów diecezji rzeszowskiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Tym samym po raz kolejny podkreślony został związek wszystkich kapłanów razem, i każdego z osobna, z Chrystusem.
Dzień modlitw o świętość kapłanów jest bardzo ważnym wydarzeniem tak dla samych kapłanów, gdyż przypomina im o nadrzędnym obowiązku uświęcenia swego życia i swej posługi, jak i dla całej wspólnoty wierzących - wpływa bowiem w pewnym stopniu na podniesienie jakości pracy duszpasterskiej. Wydarzenia takie są też wezwaniem do wiernych, by często modlili się za swoich duszpasterzy i o owocność ich posługi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu