Reklama

Są tu ludzie pracowici i ofiarni

13 maja wspólnota parafii św. Katarzyny w Dziektarzewie gościła bp. Romana Marcinkowskiego. Ksiądz Biskup, odbywając wizytację kanoniczną, zapoznał się z problemami i osiągnięciami wspólnoty, których widocznym dowodem jest pięknie odnowiona świątynia, usytuowana w urokliwym przyrodniczo zakątku

Niedziela płocka 26/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki parafii sięgają prawdopodobnie przełomu XIV i XV wieku. W drugiej połowie XV stulecia zbudowano murowany, gotycki kościół, który jest do dzisiaj parafialną świątynią. Jego konsekracja odbyła się, według zachowanych informacji, w 1598 r. W połowie wieku XVII zbudowano altarię w bocznej kaplicy, tę jednak w następnym wieku rozebrano. Kościół przechodził dwukrotnie kapitalny remont - w I połowie XIX wieku, a potem na przestrzeni lat 1972-1975. W świątyni zachowało się kilka zabytków sztuki sakralnej z XVII i XVIII wieku, w tym ołtarze, ambona i chrzcielnica.

Życie duszpasterskie

Ważnym miernikiem temperatury duchowej każdej parafii jest udział jej mieszkańców w życiu liturgicznym i sakramentalnym Kościoła. W parafii Dziektarzewo, jak informował w swoim sprawozdaniu jej administrator ks. Grzegorz Przybyłek, duża grupa osób systematycznie spowiada się i przyjmuje Komunię św. - w skali roku ta liczba wzrasta. Frekwencja na Mszach św. niedzielnych plasuje się w granicach 40%. Wierni uczestniczą też w nabożeństwach okresowych; z tych zaś dobrą frekwencją cieszy się Droga Krzyżowa. Ks. Przybyłek przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy sprawowano to wielkopostne nabożeństwo ulicami miasta i mimo deszczu zgromadziło ono sporą liczbę mieszkańców.
„Dobrym owocem ostatnich dwóch lat jest fakt, że 70% związków niesakramentalnych, które nie miały przeszkód kanonicznych, uregulowało swoją sytuację, przyjmując sakrament małżeństwa. Jednocześnie, niestety tylko 4 osoby z 15 nieochrzczonych w dziektarzewskiej parafii przyjęło ten sakrament, mimo że rodziny pozostałych osób z tej grupy deklarują się jako wierzące” - zauważył duszpasterz. Wskazał też na inne bolączki powierzonej mu wspólnoty wierzących, w tym na starzenie się parafii, dużą migrację za pracą do dużych miast osób młodych i w sile wieku, a także choroby i niskie dochody. Jest też pewna grupa mieszkańców, która bardzo rzadko pojawia się w kościele - wspomniał.
Z drugiej strony cieszą takie zjawiska, jak rosnąca troska o chorych i ich życie sakramentalne, pamięć żyjących o zmarłych bliskich, która przejawia się w modlitwie za nich i dbaniu o ich groby, a także dbałość o wygląd świątyni. Administrator parafii wyraził też radość z faktu dużego zaangażowania dzieci i młodzieży w adorację przy grobie Pańskim. Wspomniał o bardzo dobrej współpracy z dyrekcją i gronem pedagogicznym tutejszej szkoły. Przy okazji podziękował pracownikom placówki za odpowiedzialne i pełne rodzinnej troski pochylenie się nad wychowankami oraz za przykład chrześcijańskiej postawy. Poinformował, że uczniowie gimnazjum skupieni w szkolnym kole biblijnym uczestniczyli w diecezjalnym konkursie wiedzy o bł. abp. A. J. Nowowiejskim i zajęli I i V miejsca. Przypomniał również o cieszącym się sporym zainteresowaniem I parafialnym konkursie szopek bożonarodzeniowych, który odbył się w ub.r. Prace konkursowe zaskakiwały pomysłowością i solidnością wykonania - podkreślił duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Troska o wspólnotę parafialną obejmuje nie tylko sprawy duchowe, ale również materialne. W tej parafii duszpasterz dba o obie strony - o wygląd świątyni, plebanii czy cmentarza; widzą to jego wierni i chętniej włączają się we wszystkie dzieła organizowane w ich wspólnocie. To także bardziej przyciąga ich do Kościoła i zachęca do angażowania się w życie parafii. A dokonania materialne w tej wspólnocie są bardzo duże. Od ostatniej wizytacji w 2002 r., kiedy proboszczem był ks. Jarosław Kulesza, wykonano wiele prac. „Od 26 czerwca 2006 r. Biskup Płocki zlecił mi duszpasterzowanie w tej parafii i kontynuację prac” - mówił w sprawozdaniu jej obecny administrator.
Od 2002 r. w parafii przeprowadzono generalny remont plebanii, a rok później wykonano asfaltowy parking, zrobiono drenaż wokół kościoła, założono alarm i nowe nagłośnienie. W kolejnym roku wymieniono w świątyni instalację elektryczną, zamontowano instalację odgromową oraz położono nowy strop i dach z dachówki ceramicznej. Dokonano konserwacji ołtarzy bocznych wraz z obrazami, w 2006 r. pomalowano kościół oraz zamontowano żarówki energooszczędne, na cmentarzu zaś pomalowano bramę główną oraz usunięto drzewa stwarzające zagrożenie. Do konserwacji w Muzeum Diecezjalnym został oddany obraz „Jezus w Ogrójcu”, ponadto zakupiono przenośne nagłośnienie oraz zamontowano piec miałowy do CO na plebanii.
Rok 2007 także obfitował w wiele dokonań na tej płaszczyźnie. Montaż ołtarzy bocznych i kontynuacja prac konserwatorskich, wykonanie i montaż 3 nowych stylizowanych rozet, montaż kraty zabezpieczającej w drzwiach zewnętrznych bocznej zakrystii oraz zakup koniecznych sprzętów oraz mebli do kościoła - to jedne z wielu inwestycji. Zlecono ponadto wykonanie kopii gotyckiej figury Matki Bożej z Ogonowa, a także 12 pozłacanych gwiazd na jej koronę oraz zabezpieczono ambonę i ławki przed szkodnikami.
Obecnie są prowadzone dalsze prace renowacyjne i montażowe w świątyni oraz są zakupywane kolejne niezbędne przedmioty konieczne do utrzymania porządku w kościele i wokół niego. „W najbliższym czasie planujemy renowację ławek i założenie na nie wykładzin ocieplających, a w dalszej kolejności remont parkanu kościelnego i wykonanie chodnika procesyjnego z kostki granitowej wokół kościoła. Wszystkich tych dzieł nie udałoby się dokonać bez życzliwości i wsparcia dobrych ludzi i za to im serdecznie dziękuję” - podkreślił ks. Przybyłek.

Reklama

Przebieg wizytacji

Biskup Roman rozpoczął wizytację kanoniczną w parafii św. Katarzyny w Dziektarzewie od nawiedzenia najstarszej, bo już stuletniej parafianki Felicji Jackowskiej, zamieszkałej w Polesiu. O godz. 15 poprowadził modlitwę na cmentarzu, natomiast o godz. 17 odprawił Mszę św. ingresową, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 80 gimnazjalistom. Tuż przed Eucharystią proboszcz ks. Grzegorz Przybyłek złożył sprawozdanie z życia wspólnoty parafialnej; swoimi dokonaniami dzieliły się także grupy duszpasterskie.

Parafia pw. św. Katarzyny w Dziektarzewie

Patron parafii: św. Katarzyna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Dekanat: płoński
Miejscowości: Dziektarzewo, Faustynowo, Goszczyce Poświętne, Goszczyce Średnie, Jesionka, Luszewo, Ogonowo, Pieńki Faustynowskie, Pieńki Rzewińskie, Polesie, Rybitwy, Strzeszewo, Śródborze
Administrator: ks. Grzegorz Przybyłek
Zakrystian: Mirosław Uściński
Organista: Tadeusz Brześkiewicz
Katechetka: Ewa Olszewska
W parafii działają: rada duszpasterska, rada gospodarcza, 8 kół Żywego Różańca, Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci, ministranci, grupa lektorska, asysta procesyjna, poradnia życia rodzinnego, koło biblijne
Współpracuje z parafią: OSP w Dziektarzewie
Msze św. w niedzielę: 9, 11.30, 17. W każdą niedzielę o 8.30 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Grupy parafialne

Kołem zamachowym życia duszpasterskiego dziektarzewskiej wspólnoty są działające na jej terenie grupy i stowarzyszenia parafialne.
Doradztwem oraz pomocą w podejmowanych dziełach wspiera proboszcza 14-osobowa rada gospodarcza. Od ostatniej wizytacji Rada była zwoływana w miarę potrzeb przed rozpoczęciem nowych inwestycji; w trakcie trwania prac, gdy potrzebna była konsultacja czy konkretne działania wspierające. „Naszym zadaniem jest dzielenie troski, doradztwo oraz pomoc w przedsięwzięciach materialnych” - podkreślał jej przedstawiciel.
Z kolei w sferze duszpasterskiej pomocą służy i wspomaga rada duszpasterska. 19 osób reprezentujących poszczególne regiony parafii podejmuje modlitwę w intencji prowadzonych prac materialnych i duszpasterskich, wyraża swoje zdanie w kwestii konkretnych działań życia parafialnego, a także zajmuje się zbieraniem ofiar na prace remontowe, ogrzewanie kościoła i kwiaty do grobu Pańskiego.
Parafialna Poradnia Życia Rodzinnego przygotowuje narzeczonych do sakramentu małżeństwa. W ramach tego przygotowania są 3 indywidualne spotkania dla par narzeczeńskich w formie wykładów, warsztatów oraz dyskusji, prowadzonych przez instruktorkę życia rodzinnego Małgorzatę Dymkowską.
W upiększanie uroczystości religijnych włącza się asysta procesyjna, w której działa 60 osób. W jej szeregach spotykają się wszystkie pokolenia parafian. Asysta uczestniczy w procesjach wokół kościoła oraz pielgrzymuje 15 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej w Smardzewie.
20 dzieci - część ze szkoły podstawowej i kilkoro z gimnazjum - należy do Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci. Spotykają się one systematycznie w pierwszą sobotę miesiąca na adoracji, przewodzą modlitwie dziesiątkiem Różańca, przystępują do spowiedzi i uczestniczą we Mszy św., włączając się w jej oprawę liturgiczną, a potem wymieniają się tajemnicami różańcowymi. „Cieszymy się, że udało nam się wytrwać w podjętych zobowiązaniach” - mówiła przedstawicielka grupy.
Liturgiczną Służbę Ołtarza w parafii tworzy 40 ministrantów. Starają się służyć Panu Bogu przy ołtarzu i przez właściwą oprawę liturgiczną i postawę pomagać innym w głębszym przeżywaniu modlitwy. Przez systematyczne korzystanie z sakramentów św., modlitwę, lekturę i filmy religijne pogłębiają formację ministrancką oraz troszczą się o swoje życie duchowe. Starsi starają się swoją postawą i umiejętnościami wprowadzać w służbę Bożą młodszych. Spieszą też z pomocą w sprawach porządkowych.
Kilku ministrantów udziela się jako grupa lektorów. Obok 10 lektorów spośród ministrantów jest jeszcze grupa lektorów spośród młodzieży i dorosłych - 15 osób.
W parafii istnieje 8 kół Żywego Różańca. Zasadniczy ich trzon tworzą kobiety, ale wśród członków jest też 4 mężczyzn. Większość kół powstała w latach 1993/1994, niektóre mają długą tradycję, sięgającą jeszcze okresu przedwojennego. Członkowie kół spotykają się na nabożeństwach, a także raz w miesiącu uczestniczą w spotkaniach, podczas których odmawiają Różaniec, śpiewają pieśni, wymieniają się tajemnicami i ustalają intencje, w których będą się modlić w danym miesiącu. Swoją wiedzę religijną pogłębiają przez czytanie czasopism katolickich, takich jak „Rycerz Niepokalanej”, „Różaniec”, „Arka”, „Cuda i Łaski Boże” oraz „Niedziela”.
Troskę o najbardziej potrzebujących powierzono Kołu Misyjnemu, działającemu przy Szkole Podstawowej w Polesiu. Istnieje ono od września 2000 r. i należy do niego 20 osób. Jego członkowie podczas comiesięcznych spotkań pogłębiają swoją wiedzę i formację religijną przez czytanie prasy i oglądnie filmów o tematyce religijnej. Modlą się także w intencji misjonarzy, podejmują również różne akcje, aby materialnie wesprzeć misje.

Anna Górniak

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Modlitwa na początek nowenny

CZYTAJ DALEJ

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

2024-07-05 13:41

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

YouTube.com

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała Olszewskiego, przekazał redakcji list od aresztowanego kapłana. W liście ks. Olszewski dziękuje Tygodnikowi "Niedziela" oraz Włodziemierzowi Rędziochowi (naszemu korespondentowi z Rzymu) za wsparcie informacyjne i modlitewne.

Jak możemy wyczytać z treści listu ks. Michał bardzo dziękuje za wszelkie wsparcie i modlitwę. Nie zapomina w swoich modlitwach również o tych, którzy go oskarżają i źle mu życzą.

CZYTAJ DALEJ

We wtorek odbędzie się demonstracja ws. praworządności: Przypadek ks. Olszewskiego był szczególnie drastyczny

2024-07-06 20:47

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ks. Michał Olszewski SCJ

9 lipca, we wtorek, o godz. 17.30 przed Sejmem odbędzie się demonstracja w sprawie praworządności w Polsce. Manifestację zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy ocenił, że łamanie praworządności jest dzisiaj „rzeczą codzienną”. Prezes PiS jako przykład wymienił sprawę zatrzymania i przetrzymywania ks. Michała Olszewskiego, przedstawiciela Fundacji Profeto.

Z relacji aresztowanego kapłana wynika, że był on poniżany, odmawiano mu wody oraz skorzystania z toalety.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję