Ważne dla Was, młodych, jest to, byście odkrywali objawioną prawdę o Duchu Świętym, Jego posłannictwie i działaniu w Kościele i w każdym wierzącym.
Biblia w rozumie
Jak macie to czynić, wskazuje Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w lipcu tego roku w Sydney. Kim jest Duch Święty, poznajemy przede wszystkim przez słuchanie Słowa Bożego zawartego w Objawieniu biblijnym. Ja bym dodał - przez słuchanie i czytanie Słowa Bożego. Z radością i wdzięcznością przyjąłem wiadomość, że w tym roku szkolnym ponad dziesięć tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów sięgnęło po Ewangelie i Listy Pawłowe w ramach konkursów biblijnych organizowanych przez Kuratorium Małopolskie i Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży naszej Archidiecezji. Gorąco Was zachęcam, abyście czytali Pismo Święte. Niech ta Święta Księga będzie zawsze w zasięgu Waszej ręki, niech ona kształtuje wasze życie i codzienne wybory.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Komunia w sercu
Reklama
Po wtóre, prawdę o Duchu Świętym odkrywamy także, gdy uświadamiamy sobie, że On ciągle działa w Kościele przez sakramenty. Kiedyś wasi rodzice przynieśli Was do świątyni, prosząc o sakrament chrztu - pierwszy i najważniejszy sakrament, dający życie Boże, zmazujący grzech pierworodny i czyniący nas dziećmi Bożymi. Później, gdy byliście w klasie drugiej szkoły podstawowej, przyjęliście do swych serc Pana Jezusa pod postacią Chleba - w Komunii Świętej. W ten sposób mogliście w pełni uczestniczyć w Eucharystii, która jest „źródłem i szczytem” życia chrześcijańskiego. W tym sakramencie Duch Święty jednoczy nas głęboko z Chrystusem i w Niego nas przemienia. Zachęcam Was, abyście jak najczęściej uczestniczyli w Eucharystii w sposób pełny. To znaczy, abyście przyjmowali Chrystusa do swego serca i byli wiernymi przymierzu zawartemu z Chrystusem przez chrzest i Komunię św. Zachęcam Was także do nawiedzania, nawet na małą chwilę, Pana Jezusa obecnego w naszych świątyniach. W wielu kościołach naszej archidiecezji są wieczyste adoracje. Korzystajcie więc z tego daru szczególnego spotkania z Chrystusem na osobistej modlitwie. On tam jest i na Was czeka. (…)
Kościół w poszanowaniu
Trzecim sakramentem, w którym odsłania się prawda o Duchu Świętym, jest sakrament bierzmowania. Bierzmowanie to sakrament umocnienia, który daje nam siłę do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad. Mężnie wyznawać wiarę - to mieć świadomość przynależności do Kościoła, to wiary się nie wstydzić, ale z szacunkiem o niej mówić. To żyć w solidarności z drugimi. To otworzyć się na owoce Ducha Świętego, takie jak: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie, i pielęgnować te dary w swoim życiu. Postępować według zasad wiary - to przede wszystkim żyć na co dzień przykazaniem miłości, wypełniać wskazania zawarte w Dziesięciu Przykazaniach Bożych i nauce Kościoła. (…)
Jezus w świadectwie
Chcę zwrócić się do całej młodzieży Kościoła krakowskiego. Duch Jezusa zaprasza każdego z Was, abyście nieśli dobrą nowinę o Jezusie Waszym rówieśnikom. Benedykt XVI pisze do Was, młodych: „To Wy znacie ideały, język, ale także rany, oczekiwania i jednocześnie pragnienie dobra waszych rówieśników; to Wy wiecie, jak dzisiaj mówić o Chrystusie, by Jego nauka została przyjęta. (…) Niech każdy z was ma odwagę obiecać Duchowi Świętemu, że przyprowadzi jednego młodego do Jezusa Chrystusa w sposób, jaki uzna za najlepszy, potrafiąc „zdać sprawę z nadziei, która w nim jest, z łagodnością”. (por. 1P3, 15) (…)
Symbolem tegorocznego spotkania w Kalwarii jest chleb, na którym jest nakreślony Krzyż - znak naszego Zbawienia. Przyjmijcie więc ten chleb jako znak. Najpierw jako znak umocnienia sił fizycznych, byśmy nie ustali w drodze pielgrzymowania za Chrystusem i do Chrystusa. A dalej jako znak umocnienia sił wewnętrznych, duchowych, byśmy potrafili być świadkami Chrystusa.
Fragmenty katechezy z XVI Pielgrzymki Młodzieży do Kalwarii Zebrzydowskiej, 7 czerwca 2008 r.