Reklama

Urodziny Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach tegorocznego Kursu Oazowego dla Animatorów Liturgii (KODAL) odbyły się uroczyste obchody jubileuszu X-lecia Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie. Podczas jubileuszu gościliśmy osoby związane z diakonią od wielu lat, animatorów i byłych uczestników KODAL-u obecny był także o. Krzysztof Kardzis, misjonarz ze zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki.

KODAL i diakonia wczoraj

Reklama

Za moment powstania Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej należy uznać udział animatorów: Andrzeja Hładkiego z Gorzowa Wlkp. i Marcina Gorzelanego z Zielonej Góry w ogólnopolskim Kursie Oazowym dla Animatorów Liturgii, który odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 27 stycznia - 2 lutego 1992 roku. Po powrocie z rekolekcji A. Hładki i M. Gorzelany przystąpili do tworzenia Diakonii Liturgicznej w diecezji. Pierwsze spotkanie formacyjne w rejonie gorzowskim odbyło się na początku grudnia 1992 r., zaś spotkania w rejonie zielonogórskim rozpoczęły się w 1993 r. Opiekę nad rodzącą się diakonią objął diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Roman Litwińczuk. Także w tym okresie zrodził się pomysł zorganizowania KODAL-u na terenie naszej diecezji. Pierwszy odbył się w 1993 r. w domu rekolekcyjnym "Emaus" w Zielonej Górze, a jego moderatorem był ks. Piotr Spychała. W rekolekcjach tych uczestniczyły 44 osoby. Na kolejnym KODAL-u w Zielonej Górze (luty 1994 r.) po raz pierwszy przeprowadzono Szkołę Komentatorki. Na zakończenie trzeciego KODAL-u pierwszy raz w historii diakonii wręczono jego uczestnikom dyplomy animatora liturgicznego i ceremoniarza parafialnych wspólnot liturgicznych. Nowych animatorów pobłogosławił bp Paweł Socha. Piąty KODAL odbył się po raz pierwszy w Głogowie i od tego czasu co roku rekolekcje dla animatorów liturgii odbywą się właśnie w domu rekolekcyjnym w Głogowie. Moderatorem KODAL-u w jubileuszowym roku 2000 był moderator diecezjalny diakonii ks. Andrzej Hładki, w rekolekcjach tych uczestniczyło 75 osób. Szczególną łaską dla uczestników była możliwość uzyskania odpustu zupełnego, bowiem dom rekolekcyjny sąsiaduje z kościołem stacyjnym pw. św. Mikołaja w Głogowie.

KODAL dziś

Dziesiąty, jubileuszowy KODAL odbył się w dniach 31 stycznia - 8 lutego 2002 roku w Głogowie pod przewodnictwem ks. Andrzeja Hładkiego. W rekolekcjach uczestniczyło wraz z animatorami blisko 70 osób. Na zakończenie rekolekcji 10-ciu uczestników otrzymało błogosławieństwo do posługi komentatorki i ceremoniarza. W ramach rekolekcji prowadzone były wykłady i ćwiczenia przybliżające podstawową wiedzę liturgiczną. Uczestnicy KODAL-u zdobywali umiejętności przydatne w animowaniu życia liturgicznego w parafialnych zespołach służby liturgicznej. Modlitwa Liturgią Godzin wyznaczała rytm każdego dnia. Uczestnicy rekolekcji przeżywali także drogę krzyżową, różaniec i trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem podczas wieczornego czuwania. Nie brakowało również rozrywki, wszyscy doskonale się bawili podczas pogodnych wieczorów organizowanych przez animatorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz

Obchody 10. rocznicy powstania Diakoni Liturgicznej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zostały połączone z 10. Kursem Oazowym dla Animatorów Liturgii i odbyły się w niedzielę 3 lutego. Świętowanie jubileuszu rozpoczęła uroczysta modlitwa i odśpiewanie "Króluj nam, Chryste" hymnu służby liturgicznej. Kl. Adrian Put wygłosił referat na temat historii Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej, a goszczący wśród nas o. K. Kardzis wygłosił krótki wykład na temat inkulturacji w liturgii. O. Krzysztof omówił m.in. ciekawy sposób składania darów ofiarnych w Afryce połączony z tańcem i śpiewem. Na koniec tej części spotkania głos zabrał ks. Andrzej Hładki, założyciel i moderator diakonii liturgicznej i KODAL-u. Przypomniał on zebranym uczestnikom rekolekcji i gościom, że podstawowym zadaniem diakonii jest służba w miłości. Po części oficjalnej obchodów jubileuszu wszyscy zebrani dokonali zdmuchnięcia dziesięciu świeczek na urodzinowym torcie, odśpiewano również gromkie sto lat na cześć diakonii. W cześci artystyczna wręczono m.in. nagrodę KODAL 2002 dla najbardziej zasłużonych osób w historii KODAL-u w różnych kategoriach, a prezentacje kabaretowe przygotowane przez animatorów długo bawiły wszystkich zebranych.

KODAL to nie wszystko

Diecezjalna Diakonia Liturgiczna zajmuje się nie tylko organizacją KODAL-u. Comiesięczne spotkania formacyjne diakonii odbywają się w pięciu rejonach: gorzowskim, zielonogórskim, żarskim, głogowskim, kostrzyńskim. Członkowie diakonii podejmują posługę w czasie różnych uroczystości diecezjalnych: posługiwali podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., od 1997 r. organizują w czasie diecezjalnej pielgrzymki służby liturgicznej do Rokitna Diecezjalne Spotkanie Prezesów Parafialnych Zespołów Liturgicznych, wydają Biuletyn Liturgiczny " Misterium". Diakonia organizuje podczas wakacji oazę dla ministrantów z kursem lektorskim. Członkowie diakonii posługują również w swoich parafiach, gdzie prowadzą spotkania formacyjne dla ministrantów, przygotowują kandydatów do posługi ministranta, starając się przybliżyć im piękno liturgii.

Przez dziesięć lat istnienia posługę moderatorów Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej pełnili: ks. Roman Litwińczuk i ks. Andrzej Hładki (od 1999 r.).

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek z Luksemburga udał się do Belgii

2024-09-26 19:14

[ TEMATY ]

Franciszek w Luksemburgu i Belgii

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież Franciszek na lotnisku w Luksemburgu

Papież Franciszek na lotnisku w Luksemburgu

Po wylocie z międzynarodowego lotniska Luksemburg-Findel Papież dotrze do Belgii. Wizyta apostolska potrwa tam do niedzieli 29 września.

Po spotkaniu z luksemburską wspólnotą katolicką w katedrze Papież Franciszek udał się w towarzystwie księcia Henryka i jego żony Marii Teresy na międzynarodowe lotnisko Luksemburg-Findel, skąd samolot z Papieżem na pokładzie odleciał do Brukseli. Opuszczając kraj, papież wysłał telegram do wielkiego księcia Luksemburga Henryka, dziękując jemu, władzom cywilnym i całemu narodowi za ciepłe przyjęcie i życzliwą gościnność. Zapewniając o swojej modlitwie, wezwał Bożego błogosławieństwa dla wszystkich w Luksemburgu „dla jedności, braterstwa i pokoju”.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Jedności i Wiary

Archiwum parafii

Na północny zachód od Białej Podlaskiej, nad brzegami rzeczki Klukówka leży miejscowość Leśna Podlaska, będąca wyjątkowym ośrodkiem kultu maryjnego. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, w którym pod opieką Ojców Paulinów, upodobała sobie miejsce Opiekunka Podlasia – Leśniańska Królowa – Matka Boża Jedności i Wiary.

Płaskorzeźba, umieszczona w głównym ołtarzu, wykona jest w polnym kamieniu o odcieniu czerwonym. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Historia „przejasnego obrazu Najświętszej Maryi Panny” jest niezmiernie ciekawa i pełna przedziwnych wydarzeń. Zaczyna się od roku 1683, kiedy to dnia 26 września dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Kamienny wizerunek przywieziono do Bukowic, których właściciel zdecydował o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Powstał on w 1686 roku i przyozdobiony został znalezionym „obrazem”. W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult. W 1716 r. książę Karol Stanisław Radziwił, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, ufundował złote korony. Wieść o niezwykłym pojawieniu się wizerunku zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i ściągać ludzi nawet z odległych stron. Rozwój kultu spowodował, że w 1731 r. przystąpiono w Leśnej do budowy nowego kościoła. Ukończono ją w 1758 r. Jeszcze w czasie jej trwania do Leśnej przybyli paulini, którym powierzono parafię leśniańską i opiekę nad cudownym obrazem. W XVIII w miejscowość była już znana w Koronie Polskiej jako ośrodek kultu maryjnego. W okresie rozbiorów i wojen napoleońskich sanktuarium dzieliło los narodu. Klasztor i kościół były niszczone i plądrowane. Pauliński konwent nie przestał funkcjonować tylko dzięki pomocy okolicznych ziemian. W okresie powstania styczniowego Leśna stanowiła jedno z ogniw ruchu narodowego na Podlasiu. Paulini wspierali powstańców władze carskie w odwecie przejęły sanktuarium i zmieniły je w cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do sanktuarium wrócili paulini. Po długich poszukiwaniach w roku 1926 odnaleziono obraz ukryty u ss. Benedyktynek w Łomży. Badania wykazały, że ostatni biskup katolicki Janowa – Beniamin Szymański, wielki czciciel  Najświętszej Panny, przewidując popowstaniowe represje, ukrył oryginał Matki Bożej Leśniańskiej w Łomży, w bocznym ołtarzu. Biskup umarł, jedyna wtajemniczona przeorysza klasztoru także i tak byłby ślad zaginął, gdyby nie intensywne poszukiwania. W 1927 r. udała się z Siedlec niezwykła procesja, sam biskup wraz z tłumem wiernych pieszo przynieśli cudowny obraz do Leśnej. Procesja szła 3 dni, od 22 do 25 września. W uroczystości powrotu Matki Bożej brało udział około 30 tysięcy osób. Sanktuarium Leśniańskie było umiłowanym miejscem kultu dla unitów podlaskich, a Leśniańska Matka Boża ostoją ich wiary i jedności z Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

2024-09-27 11:56

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

W jednej ze szkół w Kalifornii rodzice odkryli sekretny "klub LGBT" stworzony dla 8-letnich dzieci przez nauczycieli. Celem klubu było "dyskutowanie o seksualności" bez informowania o tym rodziców. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedno z dzieci wróciło do domu z zaburzeniami tożsamości płciowej. O sprawie pisze Fundacja Pro-Prawo do Życia, aby po raz kolejny ostrzec Polaków, że już od 1 września 2025 r. do polskich szkół wchodzi obowiązkowa "edukacja seksualna", mająca ukrywać się pod nazwą nowego przedmiotu "edukacja zdrowotna".

Kilka miesięcy temu rodzice z miasta Elk Grove w Kalifornii z przerażeniem odkryli, że nauczyciele stworzyli na terenie ich szkoły sekretny "klub LGBT" dla dzieci od 8. roku życia. Istnienie tego miejsca było utrzymywane w sekrecie wyłącznie przed rodzicami, gdyż nauczyciele zapraszali do niego dzieci z różnych klas i grup wiekowych. Sprawa wyszła na jaw, gdy jeden z chłopców z 4 klasy wrócił do domu z zaburzeniami tożsamości płciowej po tym, jak nauczycielka wygłosiła dzieciom pogadankę na temat homoseksualizmu i popędu seksualnego skierowanego do osób tej samej płci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję