Kilka tysięcy baloników ze słowem „dziękuję” poleciało do nieba z różnymi intencjami dziękczynnymi. Dzieciaki uczestniczyły w pikniku, słuchały koncertów muzycznych, najchętniej Arki Noego. Było słonecznie, rodzinnie. Mieszkańcy stolicy i okolic całymi rodzinami przybyli do Wilanowa, by w niedzielę 1 czerwca wziąć udział w I Dniu Dziękczynienia. Szli pieszo, przyjeżdżali rowerami. Zapełnili plac wokół Świątyni Opatrzności. - Przyjechałam z Piaseczna, by podziękować tu Panu Bogu za córeczkę i synka - mówi „Niedzieli” Magda Dąbrowska, wskazując na swe pociechy. - Nasza rodzina ma wielki sentyment do budowy Świątyni Opatrzności, od początku towarzyszyliśmy tej idei, dlatego i dziś chcemy wesprzeć tę budowę, także duchowo - mówi Maria Klimkowska z parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie. Monika Dutkowska z parafii katedralnej na warszawskiej Pradze przybyła tu z całą rodziną oraz ze wspólnotą neokatechumenalną, do której należy. Dziękowała za dzieci. Wielu ludzi modlitwę dziękczynną odnosiło do spraw społecznych i narodowych. - Mój pradziad był lotnikiem i walczył w bitwie o Anglię, ktoś inny z rodziny został wywieziony na Łubiankę, ja sam pamiętam wydarzenia roku 70, 76, 80. Dziś chcę dziękować za wolną Polskę i dlatego tu jestem - podkreśla Tomasz Alexandrowicz z parafii księży zmartwychwstańców przy Chełmskiej. Takich jak on było w Wilanowie wielu. Przyszli, by dać wyraz pamięci przodkom i wdzięczności za odzyskaną niepodległość.
O idei dziękczynienia mówił w homilii abp Kazimierz Nycz. Zachęcał do wdzięczności za pierwszą europejską konstytucję sprzed dwustu lat oraz za wybór Polaka na Papieża i za odzyskanie wolności w 1989 r. Wyraził nadzieję, że w Świątyni Opatrzności całe pokolenia będą uczyć się historii i patriotyzmu. - To jest wotum narodowe wszystkich Polaków - mówił. Natomiast Prymas Polski kard. Józef Glemp, który przewodniczył Mszy św., na zakończenie podkreślił, że Wilanów jest miejscem, w którym od wieków było widoczne działanie Bożej Opatrzności. - Choćby wtedy, gdy stąd król Jan III Sobieski wyruszał na odsiecz Wiednia w 1863 r. - mówił.
Na uroczystości byli obecni również kard. Franciszek Macharski, abp Tadeusz Gocłowski oraz bp Tadeusz Pikus, bp Marian Duś i bp Piotr Jarecki a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wśród nich m.in. prezydent Ryszard Kaczorowski, premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Wiesław Chrzanowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odczytany też został list prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Następny Dzień Dziękczynienia - już…. za rok, w pierwszą niedzielę czerwca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu