W swojej homilii Ksiądz Biskup nawiązał na początku do obchodzonej 3 maja uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. „Szczęśliwy ten, kto posiada matkę, bo matka to źródło domowego ciepła, to miłość, dobroć i oddanie; szczęśliwy naród, który matkę posiada i może się do niej uciekać” - mówił Biskup Roman, wskazując na wielowiekowy związek losów naszej ojczyzny z Maryją. Świadczą o nim choćby najstarsze zabytki piśmiennictwa, pieśni o Matce Bolesnej i pierwszy hymn narodowy - „Bogurodzica”, a także obrazy na ścianach naszych domów, nieprzeliczone figury i przydrożne kapliczki oraz poświęcenie jej najpiękniejszego miesiąca w roku - maja. Biskup Roman nazwał akt obrania Matki Bożej Królową Polski przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. „najskuteczniejszym środkiem ratowania suwerenności państwa polskiego”.
O Konstytucji 3 Maja mówił Kaznodzieja jako o ważnym dokumencie, wybiegającym w przyszłość. Podkreślił, że nie była to ustawa dla elit, służąca utrwaleniu jej władzy i stanu posiadania; przeciwnie, jej piękno i siła tkwiła właśnie w tym, że pisano ją z myślą o całym narodzie, a nie o stronnictwach i grupach interesów. „Wyraźnie i jednoznacznie stwierdzono w niej, że to właśnie naród ma prawo stanowić i stać się podmiotem życia ojczyzny - mówił Biskup Roman i dodał: - Wszelka władza społeczności ludzkiej bierze swój początek z woli narodu, nie z dyktatu kogokolwiek, nie z uzurpacji i jakiegokolwiek nadania, tylko z woli narodu, wolnego narodu”. Kończąc swą homilię, zachęcił wiernych, aby przyjęli Maryję do swojego życia, aby Matka Chrystusa była obecna w ich codziennych zajęciach i wydarzeniach.
Po Mszy św. przedstawiciele różnych środowisk płockich złożyli wieńce na płycie Nieznanego Żołnierza i oddali hołd poległym. Około południa na Starym Rynku rozpoczęło się widowisko historyczne, które stanowiło rekonstrukcję wydarzeń z okazji 200. rocznicy zbiorowego odznaczenia Krzyżem Virtuti Militari płockiego pododdziału żołnierzy IV Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Odbyły się także pokazy: kawaleryjski, musztry i artyleryjski oraz Bractwa Kurkowego, natomiast na pobliskiej ul. Piekarskiej można było zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie żołnierzy w obozowisku wojskowym z czasów napoleońskich.
Płockie obchody 217. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja zwieńczył koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tadeusza Kozłowskiego, z udziałem solistów: Joanny Moskowicz, Krzysztofa Bednarka i Zbigniewa Maciasa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu