Kiedy próbujemy ogarnąć to, co Wanda Malczewska czyniła dla wspólnego dobra, jawi się ona przed nami jako człowiek w pełni świadomy tego, że została napełniona Duchem Świętym, i że ten wielki dar nie został jej dany tylko dla niej samej. (…) Kiedy słuchamy całkiem współczesnych wskazań dla wszystkich ochrzczonych, patrzymy na Wandę i jej wielkie umiłowanie Boga i ludzi, gorący i czynny patriotyzm, najwyższą pokorę i skromność w połączeniu ze szlachetną godnością, mrówczą pracowitością i pobożnością wysokiej próby. Ona, zamknięta niejako w postaci tak mało zajmującej miejsca na świecie, i tak nic prawie nie potrzebującej dla siebie, potrafiła tak znacząco uświęcać świat, w którym przyszło jej żyć.
Z homilii abp. Władysława Ziółka. Parzno, 11 maja 2008 r.
„Jutrzenka” na Dziecięcy Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej do Łodzi po raz pierwszy przyjechała w 1998 r. Pani Tamara Możajska, prowadząca zespół, po tym pierwszym dla niej festiwalu, długo wspominała atmosferę, nastrój i klimat, jaki tworzy się podczas jego trwania. Wtedy nauczyła się, że piosenkę religijną można nie tylko śpiewać, ale i wzmacniać odpowiednio zaaranżowaną choreografią. Tamara cieszy się, kiedy jej zespół zdobywa punktowane miejsce i żal jej, że w tym roku „Jutrzenka” nie wywiezie z Łodzi żadnej nagrody. Przyznaje jednak, że są sprawy ważniejsze niż nagroda: przyjazd do przyjaznego kraju, poznanie kultury i języka polskiego, kontakt z rówieśnikami z innych państw, porównanie osiągniętego przez siebie poziomu z innymi i najistotniejsze, że „dzieci śpiewają dla Boga - bo On jest jeden czy dla katolika czy dla prawosławnego”. Udział w tym festiwalu nie tylko integruje grupę składającą się z dzieci polskich i ukraińskich, ale rozbudza ciekawość świata, kształtuje otwartość na inną kulturę, gotowość do samokształcenia.
Aleksander, muzyk towarzyszący zespołowi podkreśla, jak ważne znaczenie w procesie wychowania dzieci mają spotkania na festiwalu piosenki religijnej. Wiele programów regionalnych realizowanych przez rejon maniewicki nastawionych jest na rozwój dzieci. Pracujący w edukacji dorośli widzą, jaki wpływ na młode pokolenie ma aktywność twórcza. Dziś dzieci - jutro politycy, biznesmeni, aktorzy, w czasie takich spotkań uczą się nie tylko obycia scenicznego, ale również kontaktów z innymi, budują wspólnotę, nawiązują kontakty do dalszej współpracy. Halina Pawluk jest nauczycielką j. polskiego pracującą w szkole w Maniewiczach i szkółce sobotniej przy kościele katolickim. Zespół, z którym przyjechała, zajął drugie miejsce w kategorii „chóry wielogłosowe śpiewające z akompaniamentem”. Jest dumna nie tylko z chóru, ale również z uczennic, które z ogromnym zaangażowaniem recytują polskie wiersze.
Wszyscy ukraińscy goście z ożywieniem opowiadają, że ten festiwal nie jest jedyną imprezą integrującą Polskę i Ukrainę w obszarze działań edukacyjnych. Od tamtego, pierwszego dla Tamary festiwalu, zachęcani przez Wspólnotę Polską i Hufiec ZHP Zgierz organizują wspólne kolonie, biwaki, wymiany młodzieżowe. Biorą udział w obchodach świąt państwowych polskich i ukraińskich. I już od dziś rozpoczynają przygotowania do przyszłorocznego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu