Reklama

Finaliści Olimpiady Teologii Katolickiej w mieście św. Wojciecha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 18-20 kwietnia w Gnieźnie odbywał się finał XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Hasłem tegorocznego konkursu były słowa: „Człowiek drogą Kościoła”. Z całej Polski przybyło 123 finalistów z 42 diecezji. Diecezję drohiczyńską reprezentowały: Anna Mularska z Zespołu Szkół nr 3 w Bielsku Podlaskim, Marta Kopania z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie oraz Małgorzata Michalska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Naszym opiekunem był ks. Piotr Klejzerowicz - wikariusz z bazyliki mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim.
Pobyt w mieście św. Wojciecha rozpoczęliśmy od spotkania modlitewnego w kościele bł. Radzyma Gaudentego, które przebiegało na wzór modlitwy wspólnoty ekumenicznej z Taizé. Następnie spotkaliśmy się z biskupem pomocniczym Wojciechem Polakiem, który powiedział m.in., że teologia to przedmiot wyjątkowy - ale bardzo trudny, bo „teologię trzeba przeżywać na kolanach”. Głos podczas tego spotkania zabrał również ks. Mieczysław Polak - pełnomocnik Komitetu Głównego OTK. Nawiązując do hasła tegorocznej olimpiady, powiedział m.in.: „Celem olimpiady jest poznanie prawdy o człowieku stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, odkupionym przez Chrystusa i wezwanym do realizacji pełni swojej ludzkiej godności i człowieczeństwa, a także kształtowanie umiejętności rozpoznania i moralnej oceny współczesnych zagrożeń ludzkiej godności i osobowego rozwoju człowieka”. Przed odjazdem do naszych miejsc zakwaterowania zaśpiewaliśmy jeszcze pieśń znaną ze spotkań nad Lednicą: „Tylko orły szybują nad granią/ Tylko orłom niestraszna jest przepaść...”.
Kolejnego dnia mieliśmy możliwość obejrzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zostały tam zebrane makiety przedstawiające pierwotny gród Polan oraz cenne zabytki, np. wykuty w kamieniu herb Jana Luksemburskiego czy karta z Biblii Gutenberga. Oglądaliśmy ciekawe zdjęcia i obrazy z różnych okresów historycznych. O godz. 9 weszliśmy na aulę I LO im. Bolesława Chrobrego. Zajęliśmy miejsca i z niecierpliwością oczekiwaliśmy momentu rozdania testów konkursowych. Ksiądz Mieczysław przyznał każdemu uczestnikowi indywidualny numer, którym była też oznaczona jego karta. Rozpoczęły się zmagania konkursowe. Na rozwiązanie 43 pytań mieliśmy 45 minut. Były to pytania sprawdzające wiedzę z zakresu teologii, etyki oraz filozofii. Przygotowując się do tego najważniejszego momentu konkursu, musieliśmy przeczytać podane zagadnienia Katechizmu Kościoła Katolickiego, Pisma Świętego oraz Encyklopedii bioetyki. Pytania dotyczyły także dwóch encyklik Jana Pawła II „Redemptor hominis” i „Evangelium vitae” oraz książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”. Szczególnie trudnymi pozycjami były także: „Elementarz etyczny” Karola Wojtyły, Katechizm Nauczania Społecznego Kościoła oraz „Księga Rodzaju” Gianfranca Ravasiego. Trudność pytań była zróżnicowana, choć wszystkie wymagały umiejętności logicznego myślenia.
Po tym wysiłku intelektualnym przeszliśmy do katedry gnieźnieńskiej. Z uwagą słuchaliśmy opowieści przewodnika, który w zarysie przedstawił nam historię świątyni. Podziwialiśmy boczne kaplice oraz oryginalne, barokowe detale architektoniczne. Chętni mogli także wejść na wieżę, by spojrzeć na Gniezno z lotu ptaka. Następnie zeszliśmy do podziemi. Tam znajdują się relikty najstarszych budowli. Jest to także miejsce spoczynku kilku prymasów gnieźnieńskich.
Dokładnie o godz. 12 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego. Eucharystię wspólnie koncelebrowali księża, którzy przyjechali do Gniezna jako opiekunowie uczestników olimpiady. W homilii Metropolita Gnieźnieński podjął refleksję nt. „Kim jest człowiek? Dokąd zmierza?”. Kaznodzieja zwrócił naszą uwagę także na to, że współczesny świat potrzebuje ludzi, którzy mają oczy skierowane ku Bogu. Potrzebuje ludzi, którzy potrafią mierzyć innych miarą miłości.
Po Mszy św. udaliśmy się do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie na wspólny obiad. Wkrótce podano wyniki naszych finałowych zmagań. Dziesięć osób, które w teście pisemnym zdobyło najwyższą liczbę punktów, zostało w seminarium, by zmierzyć się jeszcze w drugim, ustnym etapie olimpiady. Pozostali uczestnicy konkursu wsiedli do podstawionych wcześniej autokarów, by wyruszyć wspólnie na zwiedzanie Gniezna i okolic. Najpierw pojechaliśmy na pobliskie Pola Lednickie znane nam z corocznych spotkań młodzieży z o. Janem Górą. Tam mieliśmy możliwość przejścia przez Bramę III Tysiąclecia, zwaną potocznie Rybą, oraz zwiedzenia Domu Jana Pawła II, gdzie zostały zgromadzone pamiątki po Ojcu Świętym. Kolejnym etapem naszej podróży była wyspa Ostrów Lednicki położona na przepięknym jeziorze. Prawdopodobnie to właśnie tu w 966 r. Mieszko I przyjął chrzest. Oglądaliśmy makiety przedstawiające wyspę w tamtym okresie oraz skansen etnograficzny położony na terenie parku krajobrazowego.
Do seminarium powróciliśmy, by uczestniczyć w podsumowaniu tegorocznej olimpiady oraz ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród. Wszyscy otrzymali pamiątkowe książki oraz zaświadczenia o zdobyciu tytułu finalisty OTK 2008. Uprawniają nas one do ubiegania się o przyjęcie bez egzaminów wstępnych na wydziały teologiczne uniwersytetów: Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Mikołaja Kopernika w Toruniu i Śląskiego w Katowicach. Zostaliśmy też poinformowani o punktacji, którą zdobyliśmy na teście. Wkrótce ogłoszono ostateczne wyniki finałowe. I miejsce zdobyła Magdalena Szymaniec z archidiecezji katowickiej, II - Anna Szczepaniak, również z Katowic, zaś III - Radosław Tyszkiewicz z diecezji łomżyńskiej. Wszystkim uczestnikom olimpiady pogratulował abp Henryk Muszyński.
Niedziela była ostatnim dniem naszego pobytu w Gnieźnie. Najważniejszym jej punktem była Msza św. w kościele pw. św. Jerzego. Podczas homilii swoje słowo do zebranych skierował ks. Polak. Nawiązał do książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”, zaznaczając, że prawdziwy sukces osiągnie ten człowiek, który będzie dążył do poznania Boga. Na zakończenie naszego spotkania podziękował wszystkim, bez których pomocy nie byłoby Olimpiady Teologii Katolickiej. Zwrócił się także z serdecznymi słowami podziękowania do wszystkich księży i uczestników konkursu. Pożegnaliśmy się z przyjaciółmi, których poznaliśmy podczas trwania konkursu, i z nadzieją wyruszyliśmy w drogę powrotną do swoich domów.
Dzięki inicjatywie ks. Klejzerowicza w drodze powrotnej mogliśmy pomodlić się w bazylice mniejszej w Niepokalanie i podziękować Maryi za wszystko, czego doświadczyliśmy w czasie tegorocznej olimpiady. Bo już za rok kolejna - XIX Olimpiada Teologii Katolickiej, która tym razem będzie organizowana przez diecezję kaliską.
Moja przygoda z OTK dobiegła już końca. W tym roku bowiem kończę szkołę średnią i przystępuję do egzaminu maturalnego. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że mogłam trzykrotnie reprezentować naszą diecezję w Gdańsku, Gliwicach oraz w tym roku w Gnieźnie. Cieszę się, że miałam możliwość zapoznania się z bogactwem nauk teologicznych, etycznych i filozoficznych. Poznane treści pozostaną na zawsze w moim sercu i mam nadzieję, że będą owocowały w życiu. Teraz zachęcam innych z diecezji drohiczyńskiej do czynnego udziału w konkursach o tematyce religijnej. To sposób na pogłębienie życia duchowego i zachęta do podejmowania ciągle nowych wyzwań zgodnie ze słowami: „Duc in altum!” - Wypłyń na głębię!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za zmarłych - wyraz naszej miłości i jedności

2024-10-31 20:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa za zmarłych

BPJG

Listopad jest szczególnym czasem, kiedy częściej i z większą nostalgią niż zwykle, pamiętamy o tych, którzy odeszli. Określany jest również miesiącem pamięci, modlitwy i odpustów za zmarłych.

- Jako ludzie wierzący, ufamy, że śmierć nie jest nigdy końcem, tylko bramą do nowego, lepszego życia – zauważył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Dodał, że szczególnym czasem przypomnienia sobie o tej rzeczywistości jest okres listopadowy, kiedy będąc na cmentarzu czy w krypcie, spoglądamy na prochy tych, którzy już odeszli. To czas pytań czy my sami zasługujemy na niebo. Przypomniał, że to, o co możemy zadbać, to pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, do którego potrzebne jest bycie pojednanym z Bogiem, bo święto zmarłych jest przede wszystkim dla żywych.
CZYTAJ DALEJ

1 i 2 listopada - Msze święte na cmentarzach Archidiecezji Wrocławskiej [Lista]

2024-10-30 17:12

Adobe Stock

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, kiedy patrzymy w kierunku Nieba. W naszej Ojczyźnie przyjęło się, że tego dnia odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, a w godzinach południowych i popołudniowych na cmentarzach sprawowane są Msze święte. To dobra okazja, aby tego dnia uczestniczyć w niej przy grobie swoich bliskich zmarłych.

Sama Uroczystość Wszystkich Świętych należy do świąt nakazanych, a to oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych. Wychodząc naprzeciw wiernym od wielu lat 1 listopada odprawiane są Msze święte na cmentarzach, a także odbywają się procesje żałobne. W niektórych miejscach także 2 listopada.
CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o pokój i pomoc ofiarom katastrof

2024-11-01 13:10

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój, a także pomoc dla ofiar wojen i katastrof naturalnych.

Wyrażam moją bliskość z mieszkańcami Czadu, a zwłaszcza z rodzinami ofiar poważnego zamachu terrorystycznego sprzed kilku dni, a także ze wszystkimi dotkniętymi powodziami. W związku z tymi katastrofami ekologicznymi módlmy się za mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, w szczególności za Wspólnotę Walencji przytłoczoną nawałnicą, za zmarłych i ich bliskich za wszystkie rodziny, które doznały szkód. Niech Pan wspiera tych, którzy cierpią i tych, którzy niosą ratunek. Wyrażamy naszą bliskość z mieszkańcami Walencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję