Eroczystej Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki połączonej z poświęceniem sztandaru placówki przewodniczył bp Piotr Libera. Podczas ceremonii odbywającej się już w siedzibie szkoły, tablicę pamiątkową i nowy budynek dydaktyczny poświęcił proboszcz płockiej Stanisławówki ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki.
„To wielkie wydarzenie zarówno dla społeczności szkoły, jak i dla parafii, na której terenie placówka ta się znajduje” - podkreślił proboszcz, witając Księdza Biskupa oraz zgromadzonych nauczycieli, uczniów i licznych gości. Ks. Święcicki przypomniał też, że patron tej placówki, którego rok jubileuszowy jest przeżywany obecnie w płockiej diecezji, zawsze troszczył się o wychowanie młodego pokolenia.
Fakt nadania imienia Arcybiskupa Męczennika jednej z płockich szkół Biskup Piotr nazwał w swoim kazaniu czytelnym znakiem pamięci i szacunku, którymi współczesne pokolenie płocczan otacza wielkich synów swej ziemi. Dodał, że świadczy to również o zmyśle historycznym pomysłodawców i pragnieniu związania młodego pokolenia z wartościami, dla których żył i za które oddał życie w obozie hitlerowskim w Działdowie bł. abp Nowowiejski. Przypominając wielkie zasługi Błogosławionego, Ksiądz Biskup podkreślił, że nieustannie przekazywał on mieszkańcom północnego Mazowsza Dobrą Nowinę jako drogowskaz kierujący człowieka do celu ostatecznego, którym jest życie wieczne i zbawienie.
Podczas Mszy św. Biskup Piotr poświęcił sztandar Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości, na którym m.in. widnieją słowa Patrona: „umysły ludzkie trzeba karmić tylko prawdą”. „Pamiętajcie o tym - mówił Pasterz diecezji, zwracając się do zgromadzonej młodzieży - że sztandar nie jest dany po to, by wisiał w gablocie, lecz ma być waszym nauczycielem i przewodnikiem prawdy i wartości”.
Słowa o heroizmie życia i zatroskaniu abp. Nowowiejskiego o młode pokolenie padły kilkakrotnie także podczas ceremonii w murach szkoły. Jej dyrektor Henryk Cichecki podkreślił, że patron ten będzie wielorakim wzorcem dla tej społeczności szkolnej, bo pokazał, jak kochać swą małą ojczyznę, a także jak łączyć w sobie pasję naukową z zaradnością gospodarza i dobrego pasterza. Dyrektor przypomniał równocześnie, że już od kilku lat nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół pracują nad stworzeniem dobrego i rozpoznawalnego wizerunku tej placówki. Realizowane programy edukacyjne, takie jak „Szkoła Marzeń” i „Szkoła Równych Szans”, przynoszą coraz lepsze efekty w wynikach egzaminów zdawanych przez uczniów. Przypieczętowaniem tej pracy, jak podkreślił dyrektor, stał się uzyskany w tym roku certyfikat jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”. Ponadto szkoła stara się zapewnić swym wychowankom coraz lepsze zaplecze dydaktyczne; w ostatnich latach wyremontowano zatem salę gimnastyczną, a najnowszym przedsięwzięciem stał się budynek z pracowniami specjalistycznymi do nauczania zawodu, poświęcony i otwarty podczas ceremonii.
Ta historyczna dla szkoły uroczystość zgromadziła wielu gości, na czele z władzami miasta: prezydentem Mirosławem Milewskim, wiceprezydentem Piotrem Kuberą oraz przewodniczącym rady Tomaszem Korgą, który odczytał uchwałę o nadaniu imienia szkole. Nie zabrakło reprezentacji władz oświatowych, w tym dyrektora Delegatury w Płocku Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Wojciecha Rygalskiego, a przede wszystkim obecnych nauczycieli i dawnych pracowników Zespołu Szkół. Wśród gości był obecny też Ryszard Biernat, syn założycielki i wieloletniej dyrektorki tej placówki Marii Biernatowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu