Reklama

Parafia stara i nowa zarazem

Pierwszą wizytację kanoniczną jako pasterz naszej diecezji bp Piotr Libera przeprowadził 6 kwietnia w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku-Ciechomicach

Niedziela płocka 18/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ciechomice są parafią, z którą wiąże się pewien paradoks: można nazwać ją wspólnotą młodą, choć świadectwa historyczne wskazują, że parafia powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1392 r. W 1609 r. istniała tu drewniana, konsekrowana świątynia. Nowy drewniany kościół wzniósł sędzia gostyniński J. Ciechomski ok. 1730 r. Pod koniec XVIII wieku rzadko jednak w Ciechomicach rezydowali proboszczowie, a nabożeństwa odprawiali najczęściej zakonnicy z Płocka. Bp Michał Jerzy Poniatowski (1773-1784), późniejszy prymas Polski, przyłączył parafię do Dobrzykowa. Opuszczony kościół uległ ruinie i został rozebrany w XIX wieku.
Nowy rozdział duszpasterstwa w Ciechomicach rozpoczyna się od początku lat 80. XX wieku. Murowaną świątynię konsekrował 5 grudnia 1982 r. bp Bogdan Sikorski, a wkrótce potem, 9 stycznia 1983 r., na nowo erygował parafię.

Duszpasterstwo

Parafia liczy prawie 2,5 tys. osób, a świątynia nie jest zbyt wielka, dlatego też w niedzielę sprawowane są 4 Msze św., by wszyscy mogli uczestniczyć w Eucharystii. Odprawiane są również nabożeństwa okresowe: majowe, czerwcowe, październikowy Różaniec. Część mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy do Ciechomic przeprowadzili się niedawno, na niedzielne Msze św. nadal udaje się do swoich starych parafii w Płocku. Parafia jednak coraz bardziej się integruje. Frekwencja w niedzielnych nabożeństwach wynosi 32%, do Komunii św. przystępuje ok. 400 osób.
Radością proboszcza ks. kan. Leszka Żuchowskiego, który duszpasterzuje tu od lipca 2002 r., jest to, że w świątyni widać coraz więcej młodych małżeństw z małymi dziećmi. Rozkwitają grupy, parafianie angażują się w życie wspólnoty. „Najbardziej cieszy mnie fakt, że przez prawie 6 lat mojego pobytu w parafii trzyipółkrotnie wzrosła liczba przystępujących do Eucharystii, w ub.r. rozdaliśmy 47,5 tys. Komunii św.” - mówi ks. Żuchowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Nowy proboszcz praktycznie zaraz po objęciu parafii zajął się inwestycjami materialnymi. W lipcu 2002 r. rozpoczęły się prace na plebanii (urządzenie kuchni), a po powołaniu nowej rady gospodarczo-duszpasterskiej i konsultacjach z nią udało się jeszcze w tym samym roku zakupić nowe tabernakulum, założyć alarm w kościele oraz wykonać ogrzewanie w świątyni. W kolejnym roku zdecydowano się na stopniową wymianę okien w kościele. Następnie zmieniono prezbiterium - w miejsce wykładziny położono marmur. Pojawił się też pierwszy witraż, przedstawiający Matkę Bożą Niepokalaną i patrona parafii - św. Maksymiliana Kolbego.
W 2004 r. wykonano nowy, marmurowy ołtarz i ambonkę. Ołtarz konsekrował bp Roman Marcinkowski. Kontynuowano wymianę okien i drzwi, zamontowano witraż z wizerunkiem św. Siostry Faustyny i Jezusa Miłosiernego. Zostały dorobione też trzy ławki dębowe.
Kolejny rok przyniósł nowe witraże przedstawiające: błogosławionych Biskupów Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, a także św. Franciszka i św. Cecylię. Dokonano renowacji dachu plebanii i wymieniono 8 okien. Została także ufundowana pamiątkowa tablica poświęcona Janowi Pawłowi II. W 2006 r. w świątyni przybyły witraż z jego postacią oraz figura Matki Bożej, ustawiona w prezbiterium, a obok niej pozłacana róża. W prezbiterium wykonano też nowe miejsca siedzące dla celebransa i służby liturgicznej oraz krzyż.
W ub.r. wykonano chodnik z polbruku na cmentarzu; kostką polbrukową wyłożono też część parkingu. Założono nowe nagłośnienie wewnątrz i na zewnątrz kościoła, kinkiety. Przy kościele wykonano grotę, w której ustawiono figurę Matki Bożej. W tym roku świątynia wzbogaciła się o nowe, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej, które podczas wizytacji poświęcił Biskup Piotr.

Wizyta Pasterza

Ksiądz Biskup przybył do parafii przed pierwszą Mszą św. o godz. 8.30. W świątyni powitał go Ksiądz Proboszcz oraz dzieci. Biskup Piotr uczestniczył we Mszy św., której przewodniczył wikariusz ks. Krzysztof Jędrzejewski, a o godz. 10 w następnej Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Proboszcza. Po Eucharystii Ksiądz Biskup spotkał się z rodzicami pochodzącego z parafii ks. Pawła Biedrzyckiego.
Uroczystej Sumie w intencji parafian przewodniczył bp Libera. Po homilii poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej. Po Mszy św. spotkał się z ok. 40 członkami kół Żywego Różańca.
O godz. 15 Biskup Piotr modlił się wraz z wiernymi w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu. Wizytację zakończyła Msza św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 46-osobowej grupie młodzieży. Na zakończenie każdy z bierzmowanych otrzymał od Księdza Biskupa księgę Listów Apostolskich.
„Jesteście pierwszą parafią, którą wizytuję jako Biskup Płocki. Wizytacja stwarza wyjątkową szansę, by tutejsi parafianie poznali troszeczkę swego nowego pasterza i by pasterz poznał problemy, jakimi żyją członkowie tutejszej wspólnoty parafialnej” - mówił w homilii Biskup Piotr.
Po Eucharystii Pasterz spotkał się z członkami zespołu muzycznego oraz scholi. Wizytę zakończyło spotkanie z radą parafialną, podczas którego sprawozdanie złożył proboszcz parafii ks. kan. Leszek Żuchowski.

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku-Ciechomicach

Patron parafii: św. Maksymilian Kolbe
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Kolbego
Dekanat: gąbiński
Miejscowości: Grabina, Płock-Ciechomice
Proboszcz: ks. kan. Leszek Żuchowski
Wikariusz: ks. Krzysztof Jędrzejewski
Katechetka: Barbara Stańczak
Organista: Jacek Matusiak
Zakrystian: Bogdan Bińkowski
W parafii działają: rady gospodarcza i duszpasterska, ministranci, lektorzy, asysta procesyjna, zespół muzyczny „Miriam”, schola młodzieżowa, chór parafialny, koła Żywego Różańca, parafialne koło Caritas
Msze św. w niedzielę: 8.30, 10 (z udziałem dzieci), 11.30 (Suma), 18 (z udziałem młodzieży)

Grupy parafialne

Liturgiczna Służba Ołtarza składa się z 35 ministrantów. Większość z nich to uczniowie szkoły podstawowej, mniejszą grupę stanowią chłopcy z gimnazjum, jest również kilku ministrantów ze szkół średnich. Dla pogłębienia formacji uczestniczą w comiesięcznych lub w razie potrzeby częstszych zbiórkach. Biorą także udział w spotkaniach i imprezach sportowych organizowanych w diecezji.
Grupę lektorów tworzy 10 osób (7 dziewcząt i 3 mężczyzn). Oprócz czytania Pisma Świętego podczas niedzielnych Mszy św. biorą również udział w apelach oraz czuwaniach organizowanych w parafii.
Schola młodzieżowa powstała pod koniec 2005 r. Grupa dziewcząt przygotowująca się do sakramentu bierzmowania postanowiła zrobić „coś więcej” dla swojej parafii i zgłosiła księdzu proboszczowi chęć założenia scholi. Jej opiekunem został wikariusz - ks. Krzysztof Jędrzejewski. Do scholi należy 7 dziewcząt w wieku licealnym, a akompaniamentem wspomaga je organista Jacek Matusiak. Dziewczęta ubogacają śpiewem liturgię niedzielnej Mszy św. Jako przedstawiciele parafialnej młodzieży biorą również udział w akcjach diecezjalnych, takich jak: pielgrzymka do Rostkowa, Forum Młodzieży Mazowsza, piesza pielgrzymka na Jasną Górę. „Nie mamy na swoim koncie żadnych wygranych konkursów, ale i tak jesteśmy dumne ze swojej działalności” - mówią członkinie scholi.
Zespół muzyczny „Miriam” zawiązał się niedługo po powstaniu parafii w 1983 r. Na przestrzeni lat różne były jego koleje, zmieniał się także skład zespołu. Obecnie tworzy go pięć osób - cztery śpiewające i jedna grająca na instrumentach klawiszowych. W swojej historii zespół aktywnie włączał się w przeglądy piosenek religijnych, także na szczeblu ogólnopolskim, w „Sacrosongach” w naszej diecezji kilkakrotnie odniósł znaczące sukcesy. „Mimo licznych obowiązków zawodowych i rodzinnych staramy się dość często i systematycznie spotykać, aby ubogacać nasz repertuar. Chcemy wielbiąc Boga śpiewem, okazać Mu naszą miłość i wdzięczność za Jego łaski” - mówią członkinie zespołu.
Chór parafialny liczy 11 osób. Prowadzi go organista Jacek Matusiak. Chór swoim śpiewem uświetnia ważniejsze obchody parafialne.
Istnieją tu dwa koła Żywego Różańca - w Ciechomicach i w Górach. Powstały niedługo po utworzeniu na nowo parafii w Ciechomicach. Opiekuje się nimi proboszcz ks. kan. Leszek Żuchowski. Spotykają się w pierwsze niedziele miesiąca i modlą za zmarłe członkinie, zmarłych z rodzin, za Ojczyznę, kapłanów oraz za Ojca Świętego. Biorą udział w procesjach, niosąc m.in. różaniec, oraz angażują się w różnego rodzaju czuwania modlitewne, np. przy grobie Pańskim w Wielką Sobotę.
Asysta procesyjna liczy ok. 50 osób. W jej szeregach spotykają się wszystkie pokolenia parafian - od dzieci przez młodzież po ludzi w średnim i starszym wieku. Asysta uczestniczy w procesjach wokół kościoła z racji pierwszej niedzieli miesiąca, Rezurekcji, Bożego Ciała i uroczystości odpustowej ku czci Patrona parafii.
Działa także koło Caritas. Liczy 7 osób. Jego członkowie troszczą się o najbardziej potrzebujących, dając świadectwo miłości chrześcijańskiej.
Rada parafialna składa się z 7 osób. „Staramy się być swoistym organem doradczym dla księdza proboszcza i w miarę naszych możliwości angażować się w życie parafialne - mówią jej członkowie. - Naszym zadaniem jest dzielenie troski, doradztwo oraz pomoc w przedsięwzięciach duszpasterskich i materialnych, wyrażamy swoje zdanie w sprawach duszpasterskich i radzimy w sprawach gospodarczych”. W ciągu roku Rada zwoływana jest kilka razy, w miarę potrzeb, zwykle przed rozpoczęciem nowych inwestycji, a pod koniec roku, zazwyczaj jesienią, wraz z proboszczem Rada planuje na przyszły sezon prace, które w czasie wizyty kolędowej są omawiane z parafianami.

(T.O.)

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II – Papież kibic i miłośnik sportu

2024-07-23 07:45

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Jan Paweł II był wielkim fanem piłki nożnej. Jako pierwszy Papież zasiadł na trybunie stadionu i kibicował zawodnikom. W 2004 roku utworzył w Watykanie departament sportu. Wyraził wówczas nadzieję, że nowa jednostka będzie pracowała na rzecz „promocji sportu jako części kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa".

16 października 1978 roku, gdy Karol Wojtyła został wybrany Papieżem, Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła Mount Everest, najwyższy szczyt Ziemi. Wydarzenie miało wymiar symboliczny. Rok po nim, podczas pielgrzymki do Polski Jan Paweł II spotkał się z Wandą Rutkiewicz, by wyrazić uznanie dla jej nieprzeciętnego talentu i odwagi. Jan Paweł II był też pod wielkim wrażeniem sukcesu Polaków, którzy zimą 1980 roku jako pierwsi stanęli na Mount Evereście. Przesłał wówczas telegram do członków wyprawy dowodzonej przez Andrzeja Zawadę.

CZYTAJ DALEJ

Fundusz sprawiedliwości: wobec pani Urszuli nie zostanie zastosowane zabezpieczenie majątkowe

2024-07-23 07:55

[ TEMATY ]

Fundusz Sprawiedliwości

Adobe Stock

Wobec przetrzymywanej w areszcie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, pani Urszuli, nie zostanie zastosowane zabezpieczenie majątkowe. Taką decyzję wydał Sąd Okręgowy w Warszawie, który rozpatrzył zażalenie na postanowienie o tym zabezpieczeniu, wystosowane przez pełnomocnika aresztowanej.

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że wobec pani Urszuli – jednej z urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości aresztowanych w związku z rzekomymi nieprawidłowościami dotyczącymi Funduszu Sprawiedliwości – nie zostanie zastosowane zabezpieczenie majątkowe. O sprawie poinformował na portalu X pełnomocnik kobiety, mec. Łukasz Kowalczyk.

CZYTAJ DALEJ

Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej

Z radością informujemy, że w dniach 25-30 sierpnia 2024 roku odbędzie się Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „ Civitas Christiana”. Wydarzenie to jest skierowane do młodzieży w wieku 18-25 lat, która pragnie pogłębić swoją wiedzę na temat katolickiej nauki społecznej oraz jej zastosowań w życiu codziennym i działalności społecznej. Zapraszamy do Udziału!

• Inspirujące wykłady i warsztaty prowadzone przez doświadczonych prelegentów i praktyków.
• Interaktywne dyskusje na tematy społeczne, moralne i etyczne.
• Zajęcia integracyjne, które pozwolą na nawiązanie wartościowych relacji i wymianę doświadczeń.
• Modlitwa i medytacja, które pomogą pogłębić wiarę i zrozumienie nauki Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję