Reklama

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Daniszewie

Świeżość i tradycja

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 29 marca, bp Roman Marcinkowski wizytował parafię Daniszewo w dekanacie bodzanowskim

Niedziela płocka 16/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charakter daniszewskiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego doskonale obrazuje bryła nowej świątyni - tchnie świeżością, liczy bowiem niewiele ponad 10 lat, ale w stylu nawiązuje do starych, tradycyjnych kościołów.

Parafialne wczoraj i dziś

Parafia Daniszewo ma swoją długą historię, powstała bowiem prawdopodobnie w okresie XII-XIII wieku. Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele pochodzi z 1389 r. Parafia miała słynnych proboszczów: w połowie XV wieku urząd ten pełnił późniejszy biskup płocki Ścibor z Gościeńczyc. Ponieważ pierwsza świątynia znajdowała się w bardzo złym stanie, w połowie XVI wieku wybudowano nową. Po jej pożarze w 1713 r. wybudowano nowy, drewniany kościół. Mimo remontów pod koniec XX wieku świątynia nie nadawała się do dalszego użytkowania. Dzięki staraniom ks. Tadeusza Zabornego stary kościół został rozebrany, a na jego miejscu zbudowano nowy, z cegły, który 27 października 1996 r. konsekrował bp Zygmunt Kamiński.
Tak szybkie pobudowanie nowej świątyni dobrze świadczy o ofiarności mieszkańców i ich związaniu z parafią. Wspólnota nie jest duża (dziś parafia liczy 880 osób), ale prężna. Niestety, widać także tendencję do zmniejszania się, obecną w wielu wiejskich parafiach: w ciągu ostatnich pięciu lat sakramentu chrztu św. udzielono 126 dzieciom, związek małżeński zawarło 68 par, zmarło 149 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterstwo

Reklama

Proboszczem parafii od 9 lat jest ks. Zdzisław Ulatowski. On także katechizuje w dwóch małych sześcioklasowych szkołach, znajdujących się na terenie parafii. W corocznych rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych uczestniczy ok. 70% parafian, którzy przystępują do sakramentu pojednania i Komunii św. Parafianie chętnie gromadzą się na nabożeństwach różańcowych oraz licznie uczestniczą w procesjach i Nieszporach w oktawie Bożego Ciała. „Cieszy nas wzrastająca frekwencja na Mszach niedzielnych i świątecznych. Każdego roku grupa parafian bierze udział w pielgrzymkach do różnych sanktuariów. Ogromnym wydarzeniem były misje parafialne, które odbyły się w maju” - mówi Ksiądz Proboszcz. Parafianie licznie przychodzą także na Apel i nabożeństwo w rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II i modlą się o jego beatyfikację. „Mamy świadomość także swoich braków i zaniedbań, jak pijaństwo i wciąż jeszcze lenistwo w służbie Bożej niektórych parafian, przejawiające się zaniedbaniem obecności w niedzielnych i świątecznych nabożeństwach” - mówi ks. Ulatowski.

Dokonania materialne

„Parafianie rozumieją i znają swoje zadania w życiu Kościoła, są ofiarni i chętnie pomagają w pracach na rzecz parafii” - mówił w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. Owo zaangażowanie zostawia trwały ślad w postaci wielu dzieł materialnych. Od ostatniej wizytacji wykonano nowe nagłośnienie i założono system alarmowy w kościele oraz na plebanii. Przed plebanią pobudowano parkan, zaś w budynku wymieniono piec centralnego ogrzewania oraz pomalowano wnętrze, wymieniono okna i wyremontowano taras.
Najbardziej kosztowną pracą w świątyni było wykonanie nowej polichromii farbami Keima. Do prezbiterium zakupiono ławki dla ministrantów; został także przeprowadzony gruntowny remont organów, zakupiono również obraz Jezusa Miłosiernego. Wokół kościoła i plebanii wykonano odwodnienie terenu. Na cmentarzu został pobudowany pomnik zmarłych kapłanów, którzy pracowali w parafii. „Planujemy wykonanie alejek na cmentarzu i remont parkanu wokół kościoła oraz utwardzenie terenu na podwórzu” - mówi daniszewski duszpasterz.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa rozpoczęła się o godz. 9 od Mszy św. ingresowej, przed którą sprawozdanie z życia duchowego i materialnego parafii złożył proboszcz ks. kan. Zdzisław Ulatowski. „Ta wizytacja wypada w roku, kiedy Kościół płocki obchodzi rok bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. „Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Księdzu Biskupowi, że od lat z troską okazuje duże zainteresowanie naszymi poczynaniami. Tak było podczas budowy naszej świątyni za mojego poprzednika ks. prał. Tadeusza Zabornego, tak i obecnie Ksiądz Biskup towarzyszy naszym wydarzeniom, jak poświęcenie malatury kościoła” - mówił Ksiądz Proboszcz, witając Biskupa Romana.
Swoją działalność zaprezentowali przed Mszą św. także przedstawiciele grup parafialnych. W związku z tym, że wizytacja przypadła w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w homilii Biskup Roman wspominał przeżycia podczas kanonizacji św. Faustyny w Rzymie w 2000 r. i ustanowienia w tym dniu dla całego Kościoła święta Miłosierdzia Bożego. Odnosząc się do odczytanej Ewangelii, Ksiądz Biskup przypomniał, że owocem Bożego Miłosierdzia jest ustanowienie sakramentu pojednania. Ukazał także postać Tomasza Apostoła jako tego, który może być dla nas wzorem. „Słuchając dziś wyznania Tomasza: «Pan mój i Bóg mój», chcę zapytać, czy rzeczywiście Jezus jest moim Panem, czy też może ktoś lub coś innego?” - mówił Ksiądz Biskup.
Po Eucharystii Biskup Roman udał się wraz z parafianami na cmentarz, by modlić się za spoczywających tam zmarłych. Poświęcił także nowy wspólny grobowiec spoczywających na tym cmentarzu kapłanów. Wizytę w parafii zwieńczyła Msza św. o godz. 12, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 45-osobowej grupie młodzieży. Po obiedzie bp Roman Marcinkowski spotkał się jeszcze z pracownikami parafialnymi oraz z rodzicami pochodzących z tej wspólnoty parafialnej kleryków i księży, po czym nawiedził także jednego z chorych parafian.

Wspólnota wspólnot

W pracy duszpasterskiej wspierają proboszcza następujące grupy parafialne:
Parafialna Rada Duszpasterska liczy 26 osób. Należą do niej przedstawiciele z każdej wioski. Rada spotyka się kilka razy w roku, omawiając np. organizowanie uroczystości odpustowych, rekolekcje adwentowe i wielkopostne.
Rada Gospodarcza liczy 4 członków. Spotkania, podczas których są omawiane głównie sprawy budowlane czy remontowe, odbywają się według potrzeb parafii. Radni zbierają również ofiary na remonty, współdziałają z sołtysami przy zbiórce na rzecz seminarium duchownego, mobilizują także mieszkańców wiosek do prac na rzecz kościoła i parafii.
Grupa ministrantów liczy 50 chłopców. Zbierają się oni co 2 tygodnie, by pod kierownictwem księdza proboszcza uczyć się poprawnej służby liturgicznej, ale również poznawać historię parafii i kościoła, w którym służą do Mszy św., w wolnym czasie rozgrywają mecze z ministrantami z innych parafii i organizują wycieczki. „Najwspanialszym przeżyciem dla nas był wyjazd do Rzymu w ubiegłym roku i nawiedzenie grobu sługi Bożego Jana Pawła II” - mówił przedstawiciel ministrantów.
Od lat działa w parafii grupa lektorów, którzy kolejno czytają Pismo Święte w czasie Mszy św. niedzielnych i świątecznych. „Czujemy się wyróżnieni, ale także to nas zobowiązuje do dokładniejszego przygotowania, by czytać Pismo Święte ze zrozumieniem i dokładnością” - mówili lektorzy w swoim sprawozdaniu.
Schola parafialna liczy 18 osób. Opiekuje się nią organista Zdzisław Cichaczewski. Schola spotyka się na próbach co tydzień. Uświetnia śpiewem niedzielną Mszę św. z udziałem dzieci i młodzieży, wykonuje także śpiewy liturgiczne podczas uroczystości parafialnych i odpustowych.
Dwudziestoosobowym chórem również opiekuje się organista. Grupa na próbach spotyka się kilka razy w miesiącu. Śpiewem uświetnia niedzielne Msze św. o godz. 8, śpiewa także podczas uroczystości kościelnych i odpustów. We wspomnienie św. Cecylii chórzyści przygotowują oprawę Mszy św., wykonują także śpiew Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek.
Parafialny Zespół Charytatywny liczy 8 osób, należą do niego przedstawiciele każdej wioski. „Staramy się praktykować miłosierdzie modlitwą, słowem i czynem” - mówili jego przedstawiciele. Przejawia się to w udziale w modlitwach z okazji Tygodnia Miłosierdzia, zbiórkach rzeczowych dla najbardziej potrzebujących oraz pomocy w typowaniu dzieci na kolonie organizowane przez Caritas.
W parafii jest 5 kół Żywego Różańca. Raz w miesiącu ich członkinie spotykają się, aby zamienić się tajemnicami, zaś dwa razy w roku zamawiają Msze św. w intencji zmarłych członkiń kół, a także o błogosławieństwo Boże dla żyjących.
W październiku 2007 r. powstała w salkach katechetycznych plebanii świetlica prowadzona przez Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość”. Około 30 dzieci może tu przy grach, zabawach czy zajęciach sportowych spędzać czas wolny od nauki. „Dzięki istnieniu świetlicy młodzi ludzie rozwijają swoje zdolności plastyczne, kulinarne, a nawet aktorskie, których owocem były jasełka bożonarodzeniowe dwukrotnie wystawione w naszym kościele” - mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia.
W życiu parafialnym biorą czynny udział strażacy - na terenie parafii znajduje się 5 jednostek OSP: w Kadłubowie, Rogowie, Nadułkach, Worowicach i Podmarszczynie. Tradycyjnie trzymają straż w Wielki Piątek i Wielką Sobotę przy Grobie Pańskim, biorą udział w procesji rezurekcyjnej, pomagają także w utrzymaniu porządku i czuwają nad bezpieczeństwem podczas odpustów parafialnych, zaś we wspomnienie św. Floriana lub najbliższą przypadającą po nim niedzielę gromadzą się na Mszy św. w intencji wszystkich strażaków i przygotowują jej oprawę liturgiczną.

Patron parafii: Chrystus w tajemnicy Przemienienia
Kościół parafialny: pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Dekanat: bodzanowski
Terytorium: Daniszewo, Gniewkowo, Kadłubowo, Majdany Nadółki, Nowa Wieś, Piączyn, Podmarszczyn, Pomianowo, Rogowo, Szasty, Włóki, Worowice
Proboszcz: ks. Zdzisław Ulatowski
Organista: Zdzisław Cichaczewski
Zakrystian: Janusz Ostrowski
W parafii działają: rada duszpasterska i gospodarcza, ministranci, lektorzy, chór, schola, parafialny zespół charytatywny, koła Żywego Różańca, świetlica środowiskowa prowadzona przez Stowarzyszenie „Nasza Przyszłość”
Współpracuje z parafią: 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedzielę: 8, 9.30 (z udziałem dzieci i młodzieży), 11.30

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głosiciel Maryi

Niedziela Ogólnopolska 48/2023, str. 20

pl.wikipedia.org

Franciszek Antoni Fasani, prezbiter

Franciszek Antoni
Fasani, prezbiter

Jak przystało na wytrawnego kaznodzieję, jego żywiołem było słowo.

Całe życie Franciszka Antoniego Fasani było naznaczone franciszkańskim charyzmatem. Jako dziecko ubogich rolników doskonale poznał, czym są niedostatek i ciężka praca. Gdy miał 6 lat, został ministrantem w kościele Franciszkanów w rodzinnej Lucerze, a później zaczął pobierać nauki w ich przyklasztornej szkole. Szybko rozeznał swoje powołanie – w wieku 14 lat wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W 1705 r. otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym w Kolegium Generalnym w Asyżu, które dzięki szybkim postępom w nauce ukończył w 1709 r. Wkrótce wrócił do rodzinnego miasta, na przemian pełnił w klasztorze funkcję mistrza nowicjatu i gwardiana konwentu. Był spowiednikiem i opiekunem ubogich oraz więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica objawienia cudownego medalika

[ TEMATY ]

Cudowny Medalik

pl.wikipedia.org

Cudowny medalik jako medalik Niepokalanego Poczęcia znany jest wielu ludziom wiary na całym świecie, szczególnie członkom Rycerstwa Niepokalanej. 27 listopada 1830 r. Najświętsza Maryja Panna objawiła się świętej Katarzynie Labouré w kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy rue du Bac w Paryżu. Niepokalana poleciła św. Katarzynie rozpowszechniać medalik według przedstawionego wzoru. Papież Leon XIII 23 lipca 1894 r. ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny objawiającej cudowny medalik.

„27 listopada 1830 roku, w sobotę przed pierwszą niedzielą adwentu, o godz. 17.30, gdy zapadło milczenie po przeczytaniu pierwszej części tekstu rozmyślania, usłyszałam szelest, jaki wydaje poruszana jedwabna suknia, pochodzący od strony ambony, z miejsca, na którym zawieszony jest obraz świętego Józefa. Gdy spojrzałam w tamtą stronę, ujrzałam Najświętszą Dziewicę, stojącą na wysokości obrazu świętego Józefa. Jej postać była wyraźnie widoczna. Ubrana była w białą jedwabną suknię, błyszczącą jak jutrzenka. Miała również biały, długi welon sięgający do stóp. Pod welonem można było dostrzec włosy. Twarz pozostawała niezasłonięta. Oczy miała wzniesione ku niebu. Stopy opierały się na kuli, czy raczej na półkuli, w każdym razie widziałam tylko połowę kuli. Inną kulę Najświętsza Dziewica trzymała w dłoniach, ułożonych w sposób naturalny na wysokości piersi. Ta kula oznaczała glob ziemski. Cała postać promieniowała takim pięknem, że nie potrafię tego opisać.
CZYTAJ DALEJ

Jezus jest królem naszych serc

2024-11-26 14:55

Magdalena Lewandowska

Obraz Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, zatwierdzony przez polski episkopat, był niesiony ulicami miasta.

 Obraz Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, zatwierdzony przez polski episkopat, był niesiony ulicami miasta.

Ulicami Wrocławia przeszedł I Wrocławski Orszak Chrystusa Króla pod hasłem "Zjednoczeni pod sztandarem Chrystusa Króla".

Modlitwę poprowadził karmelita o. Krzysztof Piskorz, a obraz Chrystusa Króla nieśli ulicami miasta Wojownicy Maryi. Orszak poprzedziła Eucharystia w katedrze, której przewodniczył ks. Paweł Cembrowicz. – Idziecie dziś w Orszaku Chrystusa Króla przez centrum miasta. Idziecie nie po ty, by się bić, walczyć czy protestować przeciwko komuś. Idziecie obwieści, że Chrystus jest tak naprawdę jedynym królem wszechświata. On jest drogą, prawdą i życiem – mówił proboszcz katedry.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję