W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez strażackich kapelanów ks. prał. Józefa Śmigla, ks. prał Lecha Siekierskiego oraz proboszcza parafii katedralnej, ks. prał. Zygmunta Gila, wzięli udział st. kpt. Piotr Krytusa, komendant PSP w Sandomierzu, przedstawiciele zawodowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wierni.
Bp Krzysztof Nitkiewicz w swej homilii zwracając się do strażaków podkreślał, że w swej służbie drugiemu człowiekowi nie zastanawiają się nad tym, jak uratować siebie, ale niosą ratunek innym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Miłość płonąca w waszych sercach gasi płomienie niszczycielskiego żywiołu, stawia zaporę wezbranym wodom, ratuje ofiary wypadków drogowych oraz innych nieszczęść wynikających nierzadko z naszej bezmyślności. To wszystko idzie w parze z przywiązaniem do Kościoła i zaangażowaniem w jego życie. Stąd wizerunek św. Floriana oraz hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, które są wyhaftowane na waszych sztandarach, nie stanowią ozdoby i nie są tylko nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji. To jest wyraz waszej tożsamości oraz działania, które wzbudzają nasz podziw i wdzięczność. Wytrwajcie w tej szlachetnej służbie – zachęcał biskup.
Ordynariusz nawiązując do przeczytanej Ewangelii, w której Pan Jezus mówi o celu ziemskiej wędrówki człowieka i o drodze, która do niego prowadzi, podkreślał, że być chrześcijaninem, to znaczy zaufać Chrystusowi, podążać za Nim i kochać jak On.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, iż św. Florian – patron strażaków i pracowników pożarnictwa żył właśnie w ten sposób. Kiedy wyszło na jaw, że jest chrześcijaninem, potwierdził to przed sędzią i przyjął wyrok śmierci niczym największe wyróżnienie, szczęśliwy, że w ten sposób jeszcze mocniej zjednoczy się z Chrystusem.
– Chrześcijańskie męczeństwo nigdy nie jest przypadkowe i nie mają tu znaczenia ani forma, ani okoliczności. Nikt go nie szuka za wszelką cenę, lecz stanowi ono jakby horyzont nakreślony w momencie chrztu, jakby naturalną kolej rzeczy. Męczeństwo św. Floriana było ukoronowaniem przebytej przez niego drogi. Było zwieńczeniem życia wypełnionego miłością do Boga i drugiego człowieka. Drodzy strażacy, szukając dobra, prawdy i piękna, które przez waszą służbę przybierają konkretną formę, idziecie podobną drogą – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Z racji na panującą epidemię, tegoroczne święto strażaków i pracowników pożarnictwa obchodzone jest dużo skromniej, niż w ubiegłych latach. Obok okolicznościowych Mszy św., miały również miejsce spotkania w komendach i remizach, podczas których wręczono awanse na wyższe stopnie, odznaczenia i nagrody.