Reklama
Potrzebę powstania tej parafii wyraził w latach 70. kard. Karol Wojtyła. Decyzja o budowie struktury parafialnej związana była ze wzrastającą liczbą ludności Skawiny. Dotychczasowa parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, obejmująca niegdyś całą Skawinę, nie mogła sprostać wymaganiom duszpasterskim rozrastającego się miasta. Pierwsze działania na rzecz powstania parafii podjął proboszcz skawiński ks. Jan Ligęza.
Pozwolenie na budowę kościoła udało się uzyskać na fali „Solidarności” w 1981 r. Najpierw zaadaptowano kaplicę na cele liturgiczne i katechetyczne, by skupić w nowej parafii dzieci i młodzież. Parafia została erygowana przez kard. Franciszka Macharskiego 1 stycznia 1983 r. - pierwszym proboszczem został ks. Marian Podgórny. W tworzenie parafii zaangażował się ówczesny pracownik krakowskiej Kurii - ks. Kazimierz Nycz, który w tej parafii zamieszkał.
Budowę budynków parafialnych rozpoczęto w 1983 r. Wybudowano dom katechetyczny i podziemia kościoła, gdzie już w 1984 r. odprawiono Pasterkę bożonarodzeniową. Od 1985 r. przez 10 lat wznoszono mury kościoła, tak że 4 czerwca 1995 r. kard. Franciszek Macharski otworzył symbolicznie drzwi świątyni i poświęcił jej wnętrze. Odtąd liturgia odbywa się w kościele, którego wnętrze sukcesywnie było wyposażane. Od 1994 r. proboszczem parafii jest ks. Włodzimierz Łukowicz, który sprawuję tę funkcję do dziś. Przez kolejne lata prowadzono jeszcze w świątyni prace wykończeniowe. Najkosztowniejszymi inwestycjami ostatnich lat są trzy dzwony i 24-głosowe organy. Tak przygotowaną świątynię konsekrował przed rokiem, w wigilię Święta Miłosierdzia - 14 kwietnia 2007 r. kard. Stanisław Dziwisz.
Bogactwo wspólnot
Wierni z parafii pw. Miłosierdzia Bożego angażują się w życie wspólnoty na wiele sposobów. Młodzież skupia się w Ruchu Światło-Życie, czyli w popularnej Oazie, oraz w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Parafialny oddział KSM jest najstarszy w Polsce. Jego celem jest formacja młodzieży w wieku 14-30 lat w kierunku służby Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Oaza natomiast zapewnia formację młodzieży w kierunku tworzenia nowej kultury, opartej na wierze i poszanowaniu dla życia oraz pogłębianiu życia duchowego.
Przy parafii działają także kręgi Oazy Rodzin - Domowy Kościół, służące budowie zdrowego życia rodzinnego, opartego na wartościach chrześcijańskich. Dorośli parafianie mają też możliwość zaangażowania się we wspólnoty Żywego Różańca oraz w Rodzinę Radia Maryja.
Uzupełnieniem wspólnot modlitewno-formacyjnych jest służba liturgiczna. Ta skawińska parafia może poszczycić się liczbą aż 50 ministrantów i 30 lektorów. W oprawę Mszy św. i w wiele uroczystości kościelnych włącza się też chór parafialny oraz schola dziecięca „Sygnaturka”, w której śpiewa ok. 50 dzieci, głównie dziewczynek. Schola ponadto realizuje swój program formacyjny oraz zajmuje się kolportażem parafialnej gazety „Głos Miłosierdzia”. „Sygnaturka” ma za sobą wiele udanych występów zewnętrznych i jest laureatką konkursów w Jabłonce i w Nowym Targu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Miłosierdzie wobec bliźnich
Reklama
Jak przystało na parafię pw. Miłosierdzia Bożego, wierni angażują się w pomoc bliźnim. Przy parafii działa kilka grup realizujących ten charyzmat. Jedną z nich jest Zespół Charytatywny, posługujący chorym i samotnym parafianom. Ważną działalność prowadzi oddział Caritas, który opiekuje się rodzinami wielodzietnymi. Zajmuje się także pośrednictwem w pomocy materialnej dla ubogich. Działalność tą wspomaga także Akcja Katolicka.
Szczególne zadanie wzięła na siebie Grupa Misyjna, która zajmuje się modlitewnym i materialnym wspieraniem misjonarzy. Na dzień dzisiejszy otacza opieką dwóch misjonarzy: o. Adama Fołtę - werbistę pracującego w parafii w Rio de Janeiro w Brazylii oraz ks. Jana Bednarza - salezjanina, będącego na misji w egipskiej Aleksandrii. Grupa Misyjna prowadzi zbiórkę na wsparcie misjonarzy podczas Nowenny do Matki Bożej w każdą drugą środę miesiąca. Prowadzi też korespondencję i organizuje spotkania z misjonarzami oraz, włącza się w pomoc dla Kościoła na Wschodzie.
Sport i kultura
Reklama
Kolejne grupy działające w parafii zajmują się organizacją wolnego czasu parafian. Jest to szczególnie ważne, ponieważ - jak mówi Ksiądz Proboszcz: - Dla integracji zatomizowanej społeczności mieszkającej w blokach - jest potrzeba działań o charakterze kulturalnym i sportowym. Wyzwaniem dla duszpasterstwa jest młodzież, która gdy nie ma odpowiednich zajęć, pada ofiarą różnych grup o charakterze patologicznym. Na te środowiska otwiera się Parafialny Klub Sportowy „Promień” oraz Chrześcijański Ośrodek Kultury im. św. Siostry Faustyny. Klub Sportowy posiada następujące sekcje: koszykówki chłopców, piłki nożnej chłopców, tenisa stołowego, szachów, taneczną i plastyczną. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Raz na miesiąc organizowane jest w klubie spotkanie wszystkich jego członków.
Chrześcijański Ośrodek Kultury to stowarzyszenie zajmujące się nie tylko organizacją imprez kulturalnych, wystaw, spektakli i konkursów, ale także prowadzące formację duchową swoich członków. Do najważniejszych imprez tworzonych przez CHOK należy zaliczyć organizowane jesienią w Skawinie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Odbyły się już cztery ich edycje, które obejmują wystawy, spektakle, koncerty i konkursy promujące chrześcijańskie wartości. Z innych inicjatyw CHOK-u wymienić należy Majówkę Tyniecką, na którą wędruje spora grupa, zwłaszcza młodych parafian, ponadto zawsze w czerwcu CHOK organizuje piknik parafialny, podczas którego prowadzone są gry i zabawy dla parafian w każdym wieku.
Przy parafii redagowany jest również miesięcznik parafialny „Głos Miłosierdzia”. (Pisaliśmy o nim więcej w poprzednim numerze „Niedzieli Małopolskiej”).
Tradycje liturgiczne
Parafia wypracowała swoje zwyczaje liturgiczne. Obok odpustu, który ma miejsce w święto Miłosierdzia Bożego, parafianie głęboko przeżywają także trzecie piątki miesiąca, kiedy to odprawiane jest Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego połączone z całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu - Nocą Miłosierdzia. W czuwaniu uczestniczą wszystkie grupy parafialne, każda o wyznaczonej godzinie. O północy celebrowana jest Msza św. o Matce Miłosierdzia.
W parafii na przestrzeni ostatnich 13 lat rozwinęło się także nabożeństwo fatimskie. Odprawiane jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października. Odbywa się wtedy procesja ze świecami. Na zakończenie tych uroczystości - w październiku - procesja przechodzi ulicami miasta.
Papieski przystanek
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie czuje się szczególnie związana ze sługą Bożym Janem Pawłem II. Podczas pielgrzymki papieskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 r. miało tu miejsce pamiętne wydarzenie. W drodze z Krakowa do Kalwarii, która przebiegała przez Skawinę, miasto i parafie zorganizowały uroczyste spotkanie z Ojcem Świętym. Jan Paweł II zatrzymał się. Ks. Włodzimierz Łukowicz przywitał go słowami: „Ojcze Święty, masz przed sobą nowy kościół Miłosierdzia Bożego w Skawinie, o którego powstanie tak energicznie zabiegałeś jako metropolita krakowski”. Poproszono także Papieża o pobłogosławienie obrazu Jezusa Miłosiernego. Jan Paweł II poświęcił obraz i zwrócił się do zebranych: „Z całego serca pozdrawiam całą Skawinę. Kiedyś ją wizytowałem, w czasach, gdy proboszczem był ks. Stanisław Kowalski... Bóg Wam zapłać za to zatrzymanie. Niech Bóg błogosławi Waszym parafiom w Skawinie, wszystkim parafianom, wszystkim mieszkańcom. Szczęść Boże!”.
Dla uczczenia tego wydarzenia miasto i jego mieszkańcy ufundowali w tym miejscu krzyż papieski, poświęcony przez abp Kazimierza Nycza 20 października ub.r.
PRZEDSZKOLE
Od 2001 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie działa Przedszkole Parafialne im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Aktualnie placówka posiada 3 oddziały, z których korzysta 75 dzieci. Placówka mieści się w budynku parafialnym i dysponuje nowoczesnym zapleczem. Zapewnia dzieciom staranne wychowanie religijne, oferuje też szeroką gamę dodatkowych zajęć: gimnastyka korekcyjna, język angielski, taniec towarzyski, kółko plastyczne i muzyczne oraz logiczno-matematyczne. Przedszkole zostało poświęcone przez bp. Kazimierza Nycza 7 stycznia 2002 r. Podczas uroczystości bp Nycz powiedział m.in.: „Życzę Wam, aby życie religijne przez katechezę wychodziło z wnętrza tego przedszkola. Aby było ono bardzo dobre i służyło wszystkim potrzebującym. Starajcie się wychowywać dzieci w duchu wartości chrześcijańskich”