Rozpoczynając spotkania rekolekcyjne, gospodarz parafii konkatedralnej ks. prał. Andrzej Krupa podkreślił, iż sokołowska wspólnota cieszy się, że może uczestniczyć w spotkaniu wszystkich mieszkających i pracujących na wsi i razem z nimi przygotować się przez posługę Radia Maryja do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Przedstawił też historię parafii w Sokołowie Podlaskim, która została erygowana w 1414 r., a zbudowany w 1953 r. dzięki staraniom księży Stanisława Joszty i Stanisława Pielasy kościół mocą bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” został podniesiony do godności konkatedry diecezji drohiczyńskiej. Jest to jeden z największych kościołów na terenie diecezji. Obecnie trwają w nim prace renowacyjne.
Rekolekcje wielkopostne to szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków - aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy, a Kościół naucza i nie odtrąca nikogo. Z tego powodu przez trzy kolejne dni sokołowska konkatedra stała się miejscem spotkań i ćwiczeń duchowych rolników, leśników, rybaków i mieszkańców wsi z różnych stron Polski. Była też celem podróży księży biskupów i wielu księży pracujących w parafiach wiejskich, którzy z radością uczestniczyli w rekolekcjach najliczniejszej grupy mieszkańców naszego kraju, koncelebrując dla nich Msze św. i służąc w konfesjonałach. Pod przewodnictwem bp. Józefa Wysockiego z Elbląga, biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, pasterza Kościoła ełckiego bp. Jerzego Mazura i biskupa pomocniczego tejże diecezji Romualda Kamińskiego uczestnicy modlili się o owocny czas wielkopostnych rekolekcji. W ostatnim ich dniu jako koncelebrans uczestniczył również dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.
Nauki rekolekcyjne głoszone przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza skupiały się wokół najważniejszych wartości Kościoła katolickiego: wiary, nawrócenia, świętości i rodziny. Na wstępie tych nauk Ksiądz Biskup przypomniał, że rekolekcje to przecież czas zadumy, czas modlitwy, wsłuchiwania się w Słowo Boże, to odnawianie w nas obecności poczucia sensu, które dokonuje się w sakramencie pokuty. Rekolekcje to nasza droga poszukiwań i dobroci Boga. Uczestnicy rekolekcji wielkopostnych w Sokołowie Podlaskim usłyszeli wiele konkretnych pytań i równie dużo wskazówek i odpowiedzi. Nie chodziło tu jednak o natychmiastową przemianę, bo przecież nie można stać się lepszym po godzinie czy po kilku godzinach nauk rekolekcyjnych. W ciągu tych kilku chwil nie da się naprawić naszego całego duchowego rozgardiaszu. To jest zajęcie na całe życie, zajęcie, o którym należy pamiętać każdego dnia. Ale warto od czegoś zacząć i uświadomienie tego było celem nauk Biskupa Antoniego.
W pierwszych ćwiczeniach rekolekcyjnych „Uczeń Chrystusa stale się nawraca” uczestnicy zastanawiali się, co to jest nawrócenie w nauczaniu Kościoła i co rozumiemy przez nawrócenie, odpuszczenie grzechów, darowanie kar. Mogli też zadać sobie pytanie, czy potrafią dostrzegać różnice między dobrem a złem, walczyć z pokusami, żałować za swoje winy i starać się o ich zadośćuczynienie. Ćwiczenia duchowe „Uczniowie Chrystusa żyją wiarą w Boga” zwróciły natomiast uwagę na fakt, iż żyjemy w czasach, kiedy ludzie nie potrafią w ludzkich miarach, sposobach poznawania świata, w ludzkim postępowaniu i opierając się na ludzkich możliwościach odczytać obecności Boga, dostrzec i zrozumieć ją. Ludzie współcześni zbytnio zawierzyli sobie samym i temu, co potrafią, zamknęli się w sobie. Takie zamknięcie się człowieka w sobie samym i zamknięcie się na innych ludzi jest bardzo groźne: utrudnia jakikolwiek rozwój osobowy, a przez to niszczy naszą wiarę, oddala nas od Boga. A wiara jest Bożym darem, jest łaską. Otrzymują ją ci, którzy za przykładem Matki Najświętszej potrafią, chcą słuchać i poznawać to, co Pan Bóg przekazuje. Ksiądz Biskup przypomniał, czym według Katechizmu Kościoła Katolickiego jest wiara, że Bóg Niewidzialny w nadmiarze swej miłości zwraca się do ludzi jak do przyjaciół i obcuje z nimi, by zaprosić ich i przyjąć do swojej wspólnoty. Wiara jest naszą odpowiedzią na to Boże zaproszenie.
Piątkowe wieczorne rozważania rekolekcyjne miały temat „Rodzina szkołą uczniów Chrystusa”. Bp Dydycz zajął się w nich rolą i funkcjami rodziny jako podstawowej jednostki tworzącej wspólnotę Kościoła katolickiego i jej miejscem we współczesnym świecie. Przypomniał słowa encykliki papieskiej „Redemptor hominis”, która mówi, iż rodzina jest drogą Kościoła, a przyszłość ludzkości zależy od rodziny. To właśnie w rodzinie przekazywane jest następnym pokoleniom świadectwo wiary i tradycji. Ksiądz Biskup skierował do uczestników rekolekcji zachętę, aby dbali o wierność powołaniu do małżeństwa i rodziny. Kolejny, sobotni dzień rekolekcji poświęcony był „Uczniom Chrystusa współtworzącym Kościół” i Maryi będącej wzorem świętości dla nas. Na zakończenie ogólnopolskich rekolekcji wielkopostnych dla rolników i mieszkańców wsi Biskup Antoni w homilii „Z Chrystusem ku zmartwychwstaniu” mówił, jak wyraża się nasza wiara w Jezusa Chrystusa - Odkupiciela człowieka, w jaki właściwie sposób Jezus nas zbawił i czego w związku z tym od Niego oczekujemy. Czy poza Nim dostrzegamy jakiś inny sens naszego życia? Podkreślił, iż są to podstawowe pytania, bez odpowiedzi na które nie możemy zdać sobie w pełni sprawy z jakości naszego chrześcijańskiego życia.
Kierując do uczestników rekolekcji przez trzy kolejne dni swoje słowa, Biskup Drohiczyński często podkreślał przywiązanie polskich rolników do wiary i tradycji. Ci ludzie, blisko związani z przyrodą i jej Stwórcą, na każdym kroku swojej ciężkiej pracy zachowują chrześcijańską tożsamość, dając jej wyraz w przydrożnych krzyżach i kapliczkach. To właśnie oni celebrują i najpełniej przeżywają zwyczaje i tradycje niedzielnego i świątecznego uczestnictwa w Mszach św. „To właśnie wśród tej grupy możemy dostrzec najwyraźniej, iż pełna prawda nie może istnieć poza Bogiem, poza Jezusem Chrystusem. Bóg jest pełnią, pełnią wszystkich wartości i takie przekonanie jest bliskie naszej wsi” - mówił. Ksiądz Biskup przytoczył też spostrzeżenia naszego Papieża, który wędrując przez polską ziemię od Bałtyku po Tatry, kontemplując jej piękno, uświadomił sobie w pełni cel misji Syna Bożego i powiedział o tym w 1999 r.: „Tutaj z wielką mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek, tutaj śpiew ptaków brzmi tak blisko, po polsku, a wszystko to świadczy o miłości Boga, o ożywczej miłości Jego ducha i o odkupieniu, którego Jego Syn dokonał dla człowieka i dla świata”.
Uczestnicy rekolekcji wielkopostnych transmitowanych z Sokołowa Podlaskiego mogli wziąć udział również w piątkowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz sobotnim wieczornym Różańcu św. i Apelu Jasnogórskim. Oprawę Mszy św. rekolekcyjnych i spotkań modlitewnych zapewnili przedstawiciele wspólnot parafialnych z Międzyrzeca Podlaskiego, Węgrowa, Rozbitego Kamienia, Czerwonki Grochowskiej i Sokołowa Podlaskiego.
Ponadto Radio Maryja swoje stałe audycje „Czas wzrastania” i „Rozmowy niedokończone” transmitowało przy udziale mieszkańców ziemi sokołowskiej. Gościem niedzielnej, popołudniowej audycji dla rolników był minister rolnictwa Marek Sawicki, który w sobotę uczestniczył w Mszy św. rekolekcyjnej w sokołowskiej konkatedrze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu