Wielki Post powinien być czasem nawrócenia i pokuty. Jednym z momentów, który może mieć duży wpływ na przeżycie tego okresu liturgicznego, są rekolekcje. Przeżycie tego świętego czasu, który trwa zazwyczaj trzy dni, zależy od wielu czynników, takich jak: modlitwa za rekolekcje zanoszona do Boga przez tych, którym najbardziej zależy na dotarciu do danej grupy odpowiedni wybór i zaproszenie rekolekcjonisty przygotowanie oprawy muzycznej i innych ważnych dla współczesnego, zwłaszcza młodego człowieka szczegółów, tj. zaproszenia, foldery reklamujące, również reklama w internecie.
Jednak oprócz warunków, które muszą spełnić prowadzący i przygotowujący czas rekolekcji (Duch Święty działa zawsze!), są jeszcze takie, które powinni spełnić ci, do których będzie kierowane słowo Boże; przede wszystkim powinni wyciszyć się, aby móc usłyszeć to, co Bóg chce do nich powiedzieć. Ważna dla całego naszego życia umiejętność słuchania, to z kolei zadanie dla rodziców i wychowawców.
Tę umiejętność w swoich dzieciach wypracowali z pewnością rodzice Alicji, Dagmary, Ewy, Marzeny i Pauliny - uczennic klasy III w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku. „Obecnie panuje moda na bycie kimś, kim naprawdę nie jesteśmy” - zapamiętała Dagmara. Dla niej Kościół nie jest nudą, lecz ma sens, bo Ten, kto go założył, poświęcił dla nas swoje życie. Ewa w pracy na temat rekolekcji pisze o tym, że „ważną jest umiejętność zachowania ciszy i trwania w tej ciszy. Otoczeni jesteśmy przez cuda techniki, a ciszy doznajemy jedynie wtedy, gdy śpimy. Na co dzień otaczają nas różne cuda techniki, słyszymy telewizory, na uszach mamy słuchawki, a gwar uliczny i pośpiech sprawiają, że nie mamy czasu na rozmowę z Bogiem”.
„Wiem, nie zawsze wierzę...” - pisze w swojej pracy Marzena. „To znaczy, że część ludzi wie o istnieniu Boga, ale nie wierzy w Niego i Jemu. „Czy potrafimy cieszyć się z tego, co potrafimy, czy umiemy za to dziękować Bogu?” - to pytania, które zapamiętała Dagmara. „Świadomość posiadania talentów powinna nas skłaniać do ich rozwijania, pielęgnowania” - dodaje Paulina. „Na Jezusa zawsze możemy liczyć, nawet jeśli inni nas zawiodą. Hasło obecnego roku rozumiem w ten sposób, że skoro mamy być uczniami Jezusa, to powinniśmy naprawdę przyłożyć się do «pobierania nauk» w szkole Jezusa. Powinniśmy być pilnymi i wytrwałymi uczniami” - pisze Ewa.
Rekolekcje dla gimnazjalistów w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku poprowadził o. Michał Ślisz OP z Poznania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu