Przez długie lata dzieci z północnej części oświęcimskiego osiedla Zasole, czyli zwłaszcza z osiedla Pileckiego, nie miały do dyspozycji miejsca, w którym mogłyby spędzić czas po zajęciach lekcyjnych. Ta sytuacja zmieniła się wraz z powstaniem przy parafii Miłosierdzia Bożego Salezjańskiej Świetlicy Środowiskowej o nazwie „Akademia Radości”. 1 marca obchodziła ona swoją 3. rocznicę powstania.
Przyczyną założenia „Akademii Radości” było zapotrzebowanie lokalnego środowiska na placówkę opiekuńczą wsparcia dziennego. Głównym organizatorem świetlicy był ks. dr Robert Bieleń SDB, który od początku istnienia placówki do dzisiaj pełni funkcję jej dyrektora. Wydatnego wsparcia udzielił mu ks. dr Michał Kaleta SDB, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, wraz z salezjanami z Zasola oraz Urząd Miasta Oświęcim. Kierownikiem „Akademii Radości” od początku jest Józefa Żyła. Na etapie powstawania świetlicy duże zaangażowanie wykazali pierwsi wolontariusze, a zwłaszcza Maria Wróblewska oraz Joanna Fijał.
Od samego początku funkcjonowania świetlica cieszyła się popularnością wśród dzieci z Zasola. J. Żyła, wspomina, że na początku istnienia placówki jedynym uciążliwym problemem były niskie temperatury panujące w pomieszczeniach świetlicowych w okresie zimy. Ich powodem były nieszczelne, stare okna. Sytuację ratował piecyk zakupiony przez Księdza Roberta. - Pomimo chłodu, w sercach czuliśmy ciepło - stwierdza kierownik świetlicy. Problem ten został rozwiązany półtora roku temu, kiedy to wymieniono okna.
„Akademia Radości” rozwija się systematycznie, a do pomieszczeń świetlicowych chętnie przychodzi wiele młodych osób. Mają możliwość podjęcia wielokierunkowej aktywności. Do dyspozycji uczestników są stoły do tenisa stołowego, stół bilardowy oraz piłkarzyki. - Na świetlicy nauczyłem się grać w ping-ponga, piłkarzyki i bilarda - twierdzi jeden z uczestników „Akademii Radości” Marcin Kasperczyk, który niedawno zajął trzecie miejsce w turnieju finałowym w gilowickich rozgrywkach o Puchar Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Dzieci uczęszczające na świetlicę mają też możliwość uprawiania sportu na osiedlowym boisku, oświęcimskim basenie oraz salach gimnastycznych w pobliskich szkołach. Mogą brać udział w wielu turniejach wewnętrznych i zewnętrznych. Już niedługo drużyna piłkarska zawodników i zawodniczek z rocznika 1996 i 1997 wystartuje w „Rozgrywkach o Puchar Mlecznego Startu” zorganizowanego przez firmę Danone. Przygotowania do startu pod kierownictwem Pawła Obstarczyka i Iwony Pasternak już trwają.
W świetlicy odbywają się także zajęcia edukacyjne oraz teatralne. Są one dostosowane do wieku i możliwości dzieci. W tym roku „Akademia Radości” realizuje projekt „Akademia Gotowania Młodego Kuchcika”. Celem projektu jest przekazanie dzieciom podstawowych informacji na temat sztuki kulinarnej, zdrowego odżywiania, a także kulturalnego zachowania się przy stole. Twórcą i głównym koordynatorem projektu jest Małgorzata Suchecka.
Co jakiś czas uczestnicy świetlicy wyjeżdżają na różnego rodzaju wycieczki. Są to wycieczki turystyczno-krajoznawcze i dydaktyczne. Dzieci odwiedzają ciekawi goście, opowiadający o swych pasjach. Godne uwagi są także zimowiska, które organizowane są w każde ferie zimowe. W zimowiskach tych udział bierze zawsze ok. 60 dzieci i młodzieży.
Salezjańska Świetlica Środowiskowa „Akademia Radości” jest jednym z przykładów udanej współpracy salezjanów z wykwalifikowaną kadrą świeckich pedagogów oraz społecznikami, która owocuje z pożytkiem dla środowiska lokalnego. „Akademia Radości” zaprasza w swoje progi dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe, które chcą pracować jako wolontariusze. Zainteresowanych zapraszamy do pomieszczeń świetlicowych od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 18.
Pomóż w rozwoju naszego portalu