Przybyłych gości już w drzwiach domu witali podopieczni, przyklejając wszystkim do ubrania roześmiane słoneczka. W holu prezentowane były prace pensjonariuszy, które powstały podczas zajęć terapeutycznych z ceramiki, malowania i tkactwa - do zwiedzania i oglądania wystawy zapraszali autorzy prac.
Następnego dnia podczas otwartych drzwi Środowiskowego Domu Samopomocy można było zobaczyć te miejsca, gdzie na co dzień powstają dzieła podopiecznych ośrodka.
11 lipca 1998 r. biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha dokonał poświęcenia ośrodka - i wtedy wszystko zaczęło. Jubilat działa w strukturach Domu Pomocy Społecznej. Jak mówi dyrektor DPS Mirosława Krasicka: - Klimat tego domu tworzą głównie pracownicy, dają oni wiele serca, wiedzę oraz przede wszystkim okazują szacunek tym, którzy tutaj przychodzą.
Jest to ośrodek wsparcia dla osób dorosłych z dwojakiego typu niepełnosprawnością - chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.
- Podstawowym zadaniem domu jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności podopiecznych, niezbędnych do podjęcia możliwie jak najszybciej samodzielnego życia - mówi Małgorzata Przybyła-Kiełbus. ŚDS jednorazowo może służyć pomocą pięćdziesięciorgu podopiecznym. Prowadzona jest tu wielokierunkowa rehabilitacja psychospołeczna, dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości podopiecznych. Osoby korzystające z ośrodka otrzymują opiekę socjalną, konsultacje lekarza psychiatry i psychologa.
W placówce są prowadzone terapie na zasadzie artreterapii. Podstawowymi formami działalności są: terapia edukacyjna, gdzie można ćwiczyć sprawność intelektualną, tj. czytanie, pisanie i spostrzegawczość, oraz zajęcia muzyczne i teatralne. W ostatnim czasie powstała grupa teatralna „Impuls”. Podopieczni mają do dyspozycji salę komputerową. W istniejącej tzw. sali do terapii mokrej prowadzone są zajęcia ceramiczne z gliny, gdzie powstają wazoniki i inne małe dzieła sztuki, które są wypalane w specjalnym piecu, a następnie malowane i poddane nabłyszczeniu. Podczas wykonywania ceramiki i tkactwa uczestnicy terapii ćwiczą palce, dłonie i wyobraźnię, a powstające tam piękne prace ceramiczne, obrazy i gobeliny znajdują licznych nabywców podczas aukcji charytatywnych. Kolejną formą zajęć jest rehabilitacja ruchowa prowadzona w sali gimnastycznej przez wykwalifikowaną kadrę. Należy również podkreślić fakt, iż wszystkie kolejne dzieła powstają w nieustającej wielkiej radości i zaangażowaniu podopiecznych.
Obchody jubileuszowe zakończył uliczny happening związany z przypadającym 23 lutego Dniem Walki z Depresją. W kilku punktach miasta wolontariusze i podopieczni ośrodka rozdawali ulotki informujące o tym problemie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu